خانه / بزرگان تاریخ / جان لوگی برد – John Logie Baird

جان لوگی برد – John Logie Baird

جان لوگی برد
جان لوگی برد

جان لوگی برد مهندس بریتانیایی- مخترع تلویزیون و نخستین پخش رنگی برنامه‌های تلویزیونی الکترونیکی بود- تلویزیون الکترومکانیکی که جان برد اختراع کرد نهایتا توسط ولادیمیر زورکین و فیلو فارنزورث تکامل داده‌شده- به تلویزیون کاملا الکترونیکی تبدیل شدند

زندگی جان لوگی برد

جان لوگی برد در 14 اوت سال 1888 در شهر هلنزبرا -هلنزبورگ- در منطقه دانبارتونشایر در غرب اسکاتلند به دنیا آمد. پس از اینکه از دبیرستان لارکفیلد فارغ‌التحصیل شد -تحصیلات عالی خود را در دانشگاه‌های استرث ‌کلاید و گلاسگو ادامه داد. اما-با آغاز جنگ جهانی اول تحصیلات دانشگاهی را ناتمام رها کرد و هیچگاه برای به پایان بردن آن به دانشگاه بازنگشت.

اختراع دستگاهی برای انتقال تصویر

وی با کمک ابزار آلات اولیه در سال 1922میلادی دستگاهی ساخت که برای اولین بار انتقال تصویر را امکان ‏پذیر نمود- گرچه در مراحل اولیه فقط قادر به انتقال یک تصویر از یک اتاق به اتاق دیگر در همان خانه بود.

نمایش اولین تصویر تلویزیونی

تلاش‏ های جان برد ادامه یافت و سرانجام در 17 آوریل 1926 میلادی اولین تصویر تلویزیونی را برای انجمن سلطنتی انگلستان به نمایش گذاشت. او موفق شد برنامه‌های رنگی را از طریق جعبه جادویی برای مخاطبان ارسال کند.
اختراع جان لوگی برد نخستین انتقال تصویر واقعی تلویزیونی به شمار می‌رود. تنها یک سال بعد در ۱۹۲۷- نخستین دستگاه ضبط تصاویر ویدیویی را اختراع کرد. وی با استفاده از مدولاسیون توانست سیگنال‌های دوربین تلویزیونی خود را تا حد سیگنال‌های صوتی تغییر دهد و سپس آنها را روی صفحه ضبط صوت ۱۰ اینچی ضبط کند. چند صفحه از ویدیوهای ضبط شده جان لوگی برد باقی مانده‌اند که ویدیوهای ضبط شده در آنها در دهه ۱۹۹۰ با استفاده از تکنولوژی دیجیتال استخراج و بازسازی شدند.

عرضه ی تلویزیون رنگی مکانیکی

جان لوگی برد همچنین تلویزیون رنگی‌ مکانیکی را در سال ۱۹۲۸ عرضه کرد. سیستم برد کاملا با لامپ تصویر الکترونیکی و دوربین‌های امروزی متفاوت بود. در سیستم او تصویر به کمک صفحه گردان عظیمی به طور مکانیکی- روییده می‌شد. این صفحه گردان سوراخ‌هایی برای عبور نور داشت. کیفیت اولین تصاویر او خیلی بد بود و فقط ۳۰ خط داشت. اولین تلویزیون مکانیکی از صفحه نیپکو با سه فنر مارپیچ استفاده می کرد که هر فنر برای یکی‌ از سه رنگ اصلی‌ -قرمز- سبز- آبی‌- به‌ کار برده‌ می شد- در آن زمان عده کمی‌ از مردم دستگاه تلویزیون داشتند و داشتن تجربه تماشای تلویزیون اهمیت چندانی نداشت. در سال ۱۹۳۵ اولین سیستم تلویزیون الکترونیکی‌ توسط شرکت EMI شرح داده شد.

جان لوگی برد
جان لوگی برد

اختراع تلویزیون های مسطح و رنگی

سرانجام اولین برنامه ‏های تلویزیونی در سال 1936میلادی در ایستگاه‏ های فرستنده تلویزیونی تهیه و ارسال گردید. تا این که در سال ۱۹۵۳ م -۱۳۲۲ ه- ش- تلویزیون رنگی و سپس تلویزیون‌های مسطح اختراع شدند.
موفقیت‌های جان لوگی برد در توسعه فن‌آوری پخش برنامه‌های تلویزیونی و سینمایی رنگی جایگاه ویژه‌ای در تاریخ تکامل تلویزیون به وی عطا کرده است.تلویزیون الکترومکانیکی که وی اختراع کرد نهایتا توسط ولادیمیر زورکین و فیلو فارنزورث تکامل داده‌ شده- به تلویزیون کاملا اکترونیکی تبدیل شدند.
در طی سال‏ های بعد تحولاتی در تلویزیون پیدا شد که دست‌یابی به تکنیک تلویزیون رنگی- استفاده از ماهواره برای پخش جهانی و کاربردهای علمی و آموزشی از آن جمله است. تلویزیون در مسیر خود همچنان راه پیشرفت را طی می ‏نماید و در هر مدت پدیده‏ ای جدید در این عرصه ارایه می ‏گردد.

زندگی شخصی

وی متاهل و نام همسرش مارگارت آلبو بود.

مرگ

در 14 ژوین سال 1946 در بکسهیل آن سی انگلستان بر اثر حمله ی قلبی درگذشت و در کنار- مادر- پدر و همسرش در آرامگاه هلنزبرا-واقع در اسکاتلند به خاک سپرده شد.

 

منبع :

سیتی تومب

ویگی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =