خانه / ادبیات / جان استاین‌ بک – John Steinbeck

جان استاین‌ بک – John Steinbeck

جان استاین‌بک
جان استاین‌بک

جان استاین‌ بک یا جان استاینبک – از معروفترین نویسندگان قرن بیستم آمریکا و از برندگان جایزه نوبل ادبیات در سال 1962 است

زندگینامه و آثار جان استاین‌ بک

جان استاین‌ بک در سال ۱۹۰۲ در کالیفرنیا به‌دنیا آمد. پدرش خزانه‌دار و مادرش آموزگار بود. پس از تحصیل علوم در دانشگاه استانفورد- در سال ۱۹۲۵ بی‌آنکه دانشنامه‌ای دریافت کرده باشد دانشگاه را رها کرد و به نیویورک رفت. در این شهر خبرنگاری کرد و پس از دو سال به کالیفرنیا برگشت. مدتی به عنوان کارگر ساده- متصدی داروخانه- میوه‌چین و… به کار پرداخت و به همین سبب با مشکلات برزگران و کارگران آشنا شد. پس از آن پاسبانی خانه‌ای را پذیرفت و در این زمان وقت کافی برای خواندن و نوشتن پیدا کرد. زمانی که جهان به‌سرعت به سمت مدرنیسم پیش می‌رفت و ادوات جدید کشاورزی جایگزین بیل و گاوآهن می‌شد- او در اندیشه غم و درد و رنج آنان بود. نخستین اثرش جام زرین را در سال ۱۹۲۹ نوشت. نگاه انسان‌دوستانه و دقیق او به جهان پیرامون و چهره رنج‌کشیده خودش سبب درخشش او در نوشتن آثاری چون موش‌ها و آدم‌ها و خوشه‌های خشم شد.

 

خوشه‌های خشم او در سال ۱۹۳۹ منتشر شد و جایزه پولیتزر را از آن خود کرد. استاینبک به سبب خلق این آثارش جایزه نوبل سال ۱۹۶۲ را برد. از نوشته‌های دیگر او به چراگاه‌های آسمان- به خدایی ناشناس- تورتیلافلت- دره دراز- ماه پنهان است- دهکده ازیادرفته- کره اسب کهر- شرق بهشت- مروارید و پنجشنبه شیرین می‌توان اشاره کرد.

استاینبک در سال ۱۹۶۲ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. مشهورترین آثار او موش‌ها و آدم‌ها -۱۹۳۷- و کتاب برنده جایزه پولیتزر- خوشه‌های خشم -۱۹۳۹- هستند که هردو نمونه‌هایی از زندگی طبقه کارگر آمریکا و کارگران مهاجر در دوره رکود بزرگ هستند.

البته وی در اواخر عمر همانند جرج اورول از مواضع چپ خود اظهار ندامت کرده و از جنگ آمریکا در ویتنام علیه حکومت کمونیستی آن نیز پشتیبانی کرد. حتی خود به ویتنام رفته و به قول خود از -عملیات قهرمانانه- سربازان آمریکایی گزارش تهیه می‌کرد.

 

جان استاین‌ بک از همان اولین داستان های کوتاهش مصمم به جانبداری و حمایت از طبقات ضعیف و ناتوان است . یادآور می شود که در ایالات متحده سال های پایانی دهه بیست میلادی که درگیر ورشکستگی عظیم اقتصادی و نابسامانی های حاد اجتماعی بود شمار افرادی که هیچ نداشتند بسیار پرشمار بود و بخش انبوهی از این طبقه را کارگران فصلی مزارع تشکیل می دادند.

جان استاین‌ بک در اولین کتاب مجموعه داستان های کوتاه خود به نام -دشت های سبز آسمان – که در سال ۱۹۳۲ به چاپ رساند- به تشریح شرایط سخت و طاقت فرسای جماعتی از زارعین مزدبگیر جنوب کالیفرنیا می پردازد.

با همین کتاب است که او پرسوناژها و لحن خاص خود را در بیان ساده و تاثیرگذار زندگی و راز بقای این قشر ضعیف از جامعه می یابد. سه سال بعد در ۱۹۳۵ -ذرت داغ – را منتشر کرد که شهرت ناگهانی را برایش در پی داشت .
در سال ۱۹۳۹ بود که به زعم بی شماری از منتقدین و صاحبنظران ادبی – برجسته ترین رمان خود- -خوشه های خشم – را عرضه کرد- رمانی که اکنون جزو چهل اثر کلاسیک ادبی قرن گذشته محسوب می شود. رمان ماجرای سفر طولانی خانواده -جاد- از اکلاهاما تا کالیفرنیا در جست وجوی به دست آوردن زمینی برای خودشان است – مزرعه یی که بر روی آن کار کنند.

این رمان به کارگردانی جان فورد به روی پرده سینما رفت و به این ترتیب هم رمان و هم فیلم با ماندگارترین آثار کلاسیک جهان در محکومیت بی عدالتی و ستایش همبستگی انسان ها بدل شدند.

جان استاین‌ بک در سال ۱۹۵۲ -شرق عدن – را منتشر ساخت که نسخه سینمایی آن نیز به موفقیت و فروش چشمگیری دست یافت . اما او که در ۱۹۶۲ برترین افتخار ادبی جهان یعنی جایزه نوبل در ادبیات را به خود اختصاص داد- لحظه یی نقش خود را به عنوان بازگوکننده شرایط وخیم زندگی مردمی که صدایشان به جایی نمی رسید- فراموش نکرد.
از سویی دیگر او مستقیما با دنیای سینما به همکاری می پرداخت و در این وادی نیز در مقام نویسنده فیلمنامه – همانند رمان هایش تاثیر شایانی در جامعه بر جا نهاد. در ۱۹۳۹ -موش ها و آدم ها- را با بازی به یاد ماندنی -لون چانی – در نقش -لنی – به نمایش در آورد و یک سال بعد جان فورد -خوشه های خشم – را بر روی پرده عریض سینما و با بازیگری خیره کننده –هنری فوندا– جان بخشید.

 

-ذرت داغ – هم که با انتشارش شهرت را برای اشتاین بک به ارمغان آورده بود توسط -ویکتور فلمینگ – کارگردان بزرگ سینما به روی پرده رفت . این نویسنده شهیر در نوشتن و تنظیم فیلمنامه -مروارید- که در سال ۱۹۴۷ به کارگردانی -امیلیو ایندیو فرناندس – ساخته شد نیز همکاری داشت .

اشتاین بک همچنین از روی یکی از موفق ترین داستان های خود -پونی سرخ – فیلمنامه یی نوشت که در سال ۱۹۴۹ به نمایش در آمد.

اما همکاری بی نظیر و پرثمر وی در عرصه سینما- نوشتن دیالوگ های قوی فیلم -زنده باد زاپاتا- به کارگردانی -الیا کازان – بود- فیلمی که با بازی فوق العاده -مارلون براندو- در نقش رهبر انقلابی و شورشی مکزیکی در حافظه تاریخی سینما ماندگار شد.

اشتاین بک همچنین بر کار تنظیم رمان -شرق عدن – برای ساخت فیلمی به همین نام – با هنرمندی جاودانه -جیمز دین – در نقش شخصیت اصلی داستان که اولین حضور او در یک فیلم بلند محسوب می شد- نظارت داشت .

جان استاین‌ بک
جان استاین‌ بک

ترجمه فارسی آثار جان استاین‌ بک

– خوشه‌های خشم ترجمه شاهرخ مسکوب و عبدالرحیم احمدی
– موش‌ها و آدم‌ها ترجمه پرویز داریوش و سروش حبیبی
– به خدای ناشناخته ترجمه محمد معینی
– مروارید ترجمه نصرت‌الله مهرگان و سروش حبیبی
– شرق بهشت ترجمه بهرام مقدادی و پرویز شهدی
– سلطنت کوتاه پپین چهارم ترجمه حمید الیاسی
– اسب سرخ ترجمه سیروس طاهباز
– دره طویل ترجمه سیروس طاهباز
– ماه پنهان است ترجمه پرویز داریوش
– چمنزارهای بهشت ترجمه: پرویز داریوش -با عنوان سبزه‌زارهای بهشت: مهرداد وثوقی-
– راسته کنسروسازی ترجمه مهرداد وثوقی
– آتش فروزان ترجمه مرضیه خسروی
– روزگاری جنگی بود ترجمه مرضیه خسروی

 

منبع : 

وب نگین

حکیمانه

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =