خانه / بزرگان تاریخ / جان آتاناسف – John Vincent Atanasoff

جان آتاناسف – John Vincent Atanasoff

جان آتاناسف
جان آتاناسف

جان آتاناسف با نام کامل جان وینسنت آتاناسف استاد دانشگاه و مهندس رایانه آمریکایی بلغاری تبار بود

زندگی جان آتاناسف

جان آتاناسف در ۴ اکتبر ۱۹۰۳ 1903 در همیلتون-واقع در نیویورک به دنیا آمد.

از سن ده ‌سالگی علاقه اش به ریاضیات را با مطالعه کتاب‌های جبر و سر و کله‌ زدن با ادوات مکانیکی که کارکرد آن‌ها تابع منطق ریاضی بود- نشان ‌داد.
وی موفق شد دوران دبیرستان را زودتر از موقع-یعنی طی دو سال بگذراند. اما با این حال به دلیل نیاز مالی نتوانست به دانشگاه برود و در عوض پی کسب و کار رفت تا درآمدی برای گذران زندگی اش داشته باشد.

سرانجام در سال 1921 توانست به دانشگاه فلوریدا راه یابد – چهار سال بعد در رشته مهندسی الکترونیک با درجهA فارغ‌ التحصیل شد.

کالج ایالتی‌ یوتا

سپس برای ادامه تحصیل وارد کالج ایالتی‌ یوتا شد و در همان جا با همسر آینده‌اشLura Meeks آشنا شد.
در سال 1926 یک سال پس از ورود به کالج- موفق به دریافت مدرک عالی خود در رشته ریاضیات گردید. اما علاقه اش به ریاضیات- فیزیک و مکانیک خاموش نشدنی بود. به همین منظور- جهت کسب مدرک دکتری به دانشگاه ویکانسین رفت تا در تیوری فیزیک صاحب مدرک PHD شود.

 

جان آتاناسف
جان آتاناسف

سرعت بیشتر انجام محاسبات ریاضی

جان پس از تکمیل مدارج تحصیلی- به یاد آرزوی دیرینه خود افتاد. آرزوی وی همواره این بود که راهی بیابد تا انجام محاسبات ریاضی با سرعت بیشتری صورت گیرد. هر چند که در آن زمان ماشین ‌حساب ‌های شرکت IBM با نام Tabulator و نوع دیگری از ماشین‌ حساب با نام Monroe Calculator وجود داشتند- اما این دستگاه‌ها از نظر آتاناسف- هنوز کند بودند و رضایت وی را ‌حاصل نمی‌کردند. وی اعتقاد داشت که دستگاه آنالوگ -قیاسی- نمی‌تواند به آن سرعتی برسد که محاسبات موردنظر وی را در مدت زمان کوتاهی انجام دهد و لذا به فناوری دیجیتالی بسیار علاقه مند بود.

چهار اصل برای ساخت یک کامپیوتر دیجیتالی

وی با کمک همکارانش در کالج‌ یوتا- چهار اصل را برای ساخت یک کامپیوتر دیجیتالی در نظر گرفت:

کامپیوتر مورد نظر باید الکتریکی یا الکترونیکی باشد.
کامپیوتر مورد نظر باید از سیستم دودویی -باینری- استفاده نماید.
حافظه کامپیوتر باید از ظرفیت بالا برخوردار باشد. ضمن آنکه حافظه‌ای پاک‌شدنی و احیا شونده باشد و توان مصرفی پایینی نیز داشته باشد.
کامپیوتر باید از عملیات منطقی به‌ طور مستقیم استفاده نماید و نباید از روش‌ها یا دستگاه‌های آنالوگ برای انجام محاسبات بهره بگیرد.

اولین کامپیوتر ABC

وی با در نظر گرفتن این چهار ویژگی- از دانشکده تقاضا کرد که یکی از دانشجویان تازه فارغ ‌التحصیل شده را به وی معرفی نماید . کلیفورد بری به همین منظور به وی معرفی شد. آن‌ها در سال 1939- اولین نمونه از کامپیوترشان را به نام ABC که مخفف -Atanasoff Berry Computer- بود آماده کردند که به خوبی کار می‌کرد. اما جان برای ثبت کامپیوتر خود به عنوان اولین نمونه کامپیوتر دیجیتالی مقداری تعلل کرد که این نتیجه خوبی در پی نداشت.

نخستین کامپیوتر دیجیتالی

بدین ترتیب اولین کامپیوتر الکترونیکی که از لامپ‌های خلاء استفاده می‌کرد توسط آتاناسف و کلیفورد بِری در دانشکده ایالتی یوتا ساخته شد. به کامپیوتر آن‌ها می‌توان لقب نخستین کامپیوتر دیجیتالی را داد.این کامپیوتر می‌توانست محاسبات دودویی را انجام دهد- حافظه‌ای پاک‌شونده داشت و مدارات منطقی را شامل می‌شد. البته این کامپیوتر هیچ‌گاه به تولید انبوه نرسید و در حد یک نمونه باقی ماند.

بهره برداری ماچلی از آتاناسف

در سال 1940- دکتر جان ماچلی که چیزهایی از کامپیوتر ABC شنیده بود- از آتاناسف تقاضا کرد که کامپیوترش را ببیند و وی پذیرفت. اما این‌کار باعث شد که ماچلی از ایده ساخت ABC بهره برداری‌های فراوانی کند و بتواند به سرعت کامپیوتر خود به نام انیاک -ENIAC- را آماده کند. در نتیجه انیاک که با کمک دکتر اکرت ساخته شده بود- با نمایش‌هایی که به راه انداخت نزد اغلب مردم به عنوان اولین کامپیوتر دیجیتالی شناخته ‌شد.

دعوای حقوقی

طی یک ماجرای حقوقی در سال 1972- قاضی ایالتی- عنوان مبدع نخستین کامپیوتر دیجیتالی الکترونیکی را به آتاناسف اعطا کرد و مشخص گردید که در ساخت انیاک تا حد زیادی از ABC الگوبرداری شده است. آتاناسف هر چند که نتوانست حق اختراع ABC را به نام خود ثبت نماید- اما پس از آن- 32 اختراع مختلف دیگر را به نام خود به ثبت رساند .

جان آتاناسف
جان آتاناسف

رشته محاسبات الکترونیکی

وی از جمله نخستین توسعه ‌دهندگان کامپیوتر دیجیتال الکترونیکی بود و در واقع پدید آمدن رشته محاسبات الکترونیکی مدیون وی است. او در عین نوآور بودن- فیزیکدان و ریاضیدان نیز بود.

در سال 1990- مدال ملی تکنولوژی
ایالات متحده را بخاطر ابداعش- کامپیوتر ABC دریافت نمود.

سیارک آتاناسف

سیارک ۳۵۴۶ به نام اوست.

تحصیلات و مدارک علمی

رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه فلوریدا
رشته ریاضی در کالج ایالتی‌ یوتا
مدرک دکتری تیوری فیزیک در دانشگاه ویکانسین

افتخارات

دریافت مدال ملی تکنولوژی در سال 1990

مرگ جان آتاناسف

در 15 ژوییه سال 1995 در فردریک-واقع در ایالت مریلند درگذشت.

 

منبع :

برترینها

سیتی تومب

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 15 =