خانه / بزرگان تاریخ / توماس یانگ – Thomas Young

توماس یانگ – Thomas Young

توماس یانگ
توماس یانگ

توماس یانگ یکی از بزرگترین فیزیکدانان قرن هجدهم و نوزدهم بود- و با آزمایش مهمی که به آزمایش یانگ معروف است موجی بودن نور را اثبات کرد- پدیده انکسار مضاعف نیز مورد توجه یانگ قرار گرفت- در این پدیده هرگاه نور به بعضی از بلورها برخورد کند به دو پرتوی شکسته تجزیه می شود- یانگ از روی این پدیده به عرضی بودن امواج نور پی برد

زندگی توماس یانگ

توماس یانگ در 13 ژوین 1773 در -سامرست- انگلیس به دنیا آمد. او به -یانگ اعجوبه- معروف شد. زیرا در 2 سالگی خواندن را یاد گرفت و در هشت سالگی به تنهایی به آموختن ریاضی پرداخت. او به یانگ اعجوبه معروف شد. زیرا در ۲ سالگی خواندن می‌دانست و در هشت سالگی به تنهایی به آموختن ریاضی پرداخت. یانگ در ۱۴ سالگی زبان‌های یونانی و لاتین را آموخت و به فرانسوی- ایتالیایی- آلمانی- عبری- عربی- ترکی- فارسی- آرامی- سریانی و امهری آشنا بود.

یانگ در سال 1799 تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته پزشکی به پایان رساند و در انستیتوی سلطنتی لندن مشغول به کار شد. او مطالعات خود را بر روی ساختمان چشم و ماهیت نور متمرکز کرد و اولین تیوری خود را درباره تطابق در بینایی مطرح نمود. بر طبق این تیوری- برای آن که تصویر اجسامی که در فواصل متفاوت قرار دارند- بر روی شبکیه تشکیل گردد- شعاع انحنای عدسی چشم تغییر می کند.

توماس یانگ
توماس یانگ

آثار علمی

کار عمده یانگ آزمایش هایی است که بر روی نور انجام داده است. او در سال 1803 به آزمایشی دست زد که نتیجه آن تایید فرضیه موجی هویگنس درباره ماهیت نور بود. آزمایش یانگ مربوط به نوری است که از دو شکاف باریک می گذرد و نوارهای تاریک و روشن را به وجود می آورد. قبول این مطلب که چگونه جمع دو نور تاریکی را به وجود می آورد- به سادگی ممکن نبود- ولیکن نتیجه آزمایش یانگ- صحت فرضیه موجی بودن نور و پدیده تداخل امواج نور را تایید کرد.

یانگ با اندازه گیری فاصله نوارهای تاریک و روشن و نیز فاصله شکاف هایی که نور از آن ها می گذشت- طول موج نورهای مریی را اندازه گیری نمود. پدیده انکسار مضاعف نیز مورد توجه یانگ قرار گرفت. در این پدیده- هرگاه نور به بعضی از بلورها برخورد کند- به دو پرتو شکسته تجزیه می شود. یانگ از روی این پدیده به عرضی بودن امواج نور پی برد.
از کارهای دیگر یانگ- مطالعه بر روی نیروی کشش سطحی مایعات و نیز نیروی کشش در جامدات است. به دلیل کارهای علمی او در این مورد- ضریب کشسانی موسوم به – مدول یانگ – را به نام او انتخاب کرده اند.

یانگ در عمر پر برکت خود علاوه بر تحقیق در علوم تجربی- در خط هیروگلیف هم صاحب نظر شد و از این رو مورد توجه پژوهشگران تاریخ و تمدن نیز قرار گرفت. هیروگلیف به معنی کنده کاری مقدس و خط مقدس است که حجاران و صنعتگران آن را در دیوار مقبره ها- ستون ها- تندیس‌ها- مهرها و … به کار می‌‌بردند.

 

مرگ

توماس یانگ در روز دهم مه سال 1829 در لندن درگذشت.

 

منبع :

هوپا

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − سیزده =