خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / تربیت احساسات – Sentimental Education

تربیت احساسات – Sentimental Education

تربیت احساسات – نام رمانی‌ است نوشته گوستاو فلوبر که اولین بار در سال ۱۸۶۹- ۱۳ سال پس از انتشار مشهورترین رمان نویسنده- مادام بوواری- به زبان فرانسوی منتشر شد- این اثر سال‌ها در سایه موفقیت مادام بوواری باقی‌ماند تا این که منتقدان معاصر ارزش ادبی تربیت احساساتی را دوباره کشف کردند.
معرفی نویسنده رمان تربیت احساسات

گوستاو فلوبر در 1821 در روان به دنیا آمد. پدرش رییس بیمارستان بود و با زن و بچه هایش آنجا زندگی می کرد. خانواده فلوبر- فامیل خوشبخت- بسیار محترم و دولتمندی بود. فلوبر- مثل هر پسر بچه دیگر فرانسوی که از طبقه او بود-‌ تربیت شد- به مدرسه رفت- باپسرهای دیگر دوست شد- کمتر کار کرد- ولی خیلی کتاب خواند. فلوبر – احساساتی و خیال پرور بود و نظیر بسیاری از بچه ها و پسر های دیگر- از آن احساس تنهایی درونی که آدمهای حساس تمام عمر با خود دارند- ناراحت بود.

گوستاو فلوبر- آدم بسیار غریبی بود. فرانسوی ها معتقدند که او نابغه بود . فلوبر – رمان رآلیستی جدید را آفرید و مستقیما و غیر مستقیم- در تمام نویسندگان رمان که از روزگار او پیدا شده اند- اثر گذاشته است. توماس مان وقتی -بودنبروکز- را نوشت – آرنولد بنت وقتی -حرف های خاله زنک ها- را نگاشت- تیودور درایزر وقتی -سیستر کاری- را نوشت- از راهی که فلوبر روشن کرده بود می رفتند. هیچ نویسنده ای را نمی شناسیم که با چنین کوشش تند و سرکشی ‌- خود را وقف صنعت ادبیات کرده باشد. در نظر او نویسندگی- آنطور که در نظر اکثر نویسندگان جلوه می کند-‌ یک فعالیت بسیار مهم نبود- بلکه کاری بود که جای کارهای دیگر را می گیرد- جای کارهایی که فکر را آسوده می کند- به بدن نیرو می بخشد و گنجینه تجربه را غنی می سازد . فلوبر معتقد نبود که زیستن- هدف زندگانی است- برای او – هدف حیات- نوشتن بود. هیچ راهبی در حجره خود هرگز لذایذ جهان را با رغبتی بیش از آنچه فلوبر کمال و تنوع زندگی را فدای آرزوی خود کرد تا یک اثر هنری بیافریند-

 

تربیت احساسات
گوستاو فلوبر

معرفی و بررسی رمان تربیت احساسات

تربیت احساسات اولین بار در پاریس و در سال ۱۸۶۹ و بعد از گذشت ۱۳ سال از موفقیت چشمگیر مادام بوواری- به چاپ رسید و سال‌ها در سایه این کتاب بود تا سرانجام توسط منتقدین جدی گرفته شد. این رمان اثر گوستاو فلوبر و یکی از بزرگترین رمان‌های تربیتی و از اولین رمان‌های مدرن- داستانی شبه حماسی و کمدی– تراژدی در مورد فردریک مورو- فرد ساده‌ای که میراث خود را با سرمایه‌گذاری‌های غلط- دوستان نا اهل و برای زنان اشتباهی تباه می‌سازد- روایت می‌کند.

فلوبر در نامه‌ای که برای دوست خود جرج ساند نوشت ادعا کرد در تلاش برای نوشتن جملات آهنگین ولی بدون قافیه بوده است و ساند هم در پاسخ با لحن مادرانه‌ای گفته بود که : این مرد بسیار مهربان- دوست داشتنی- ساده و خوش مشرب چرا سعی می‌کند ما را از زندگی دلسرد نماید؟ اما ساند که بدون خستگی در پی لذت بردن است و با خودپسندی می‌نویسد- در مورد طبیعت نیرو بخش یاس فلوبر اشتباه کرده است. دلسردی او از زندگی انتظاری را ایجاد می‌کند که فلوبر را مجبور به پیشرفت می نماید.

فلوبر نویسنده‌ای است که همه چیز را توصیف می‌کند. او می‌تواند هر چیزی را از لباس و مبلمان گرفته تا مردم و احساسات آن‌ها را به صورت ادیبانه‌ای توصیف نماید. زمان بسیاری را برای انتخاب کلمات صرف می‌کند ولی نتیجه نهایی کار او بسیار زیبا است. او برای این که مطمین شود تربیت احساسات از نظر سیاسی و اجتماعی کامل است تحقیقات بسیاری انجام داد. اما همین سختگیری‌ها- کتاب را کسل کننده کرده است. گرچه که داستان در میان انقلاب‌های اجتماعی و اقتصادی رخ می‌دهد- اما فلوبر تنها به خواننده اجازه دسترسی به سطوح بالای جامعه را می‌دهد یعنی بورژواها و ثروتمندانی که همواره تشنه پول بیشترند.

اعمال همه شخصیت‌های رمان با انگیزه جستجوی عشق انجام می‌شود جستجویی که برای زنده ماندن و شاد بودن بیهوده به نظر می‌رسد. تعقیب مادام آرنوکس توسط فردریک هسته اصلی این جستجو هاست. جستجوهای سایر شخصیت‌ها بار درام کمتری با خود دارد اما نیروی محرک اقدامات آن ها به شمار می‌رود. در تربیت احساسات- نفس این جستجو و نه نتیجه آن هدفی است که زندگی برای آن ساخته شده است.

تعدادی از معاصران فلوبر این رمان را محکوم کرده‌اند. این عده معتقدند که رمان از نظر اخلاقی- کثیف از نظر سیاسی- منحرف و فاقد زیبایی ادبی است. تا همین اواخر نیز این نظر در باره کتاب باقی مانده است در حالی که مادام بواری در جامعه ادبی همچنان در حال جلوه گری است.

 

تربیت احساسات
تربیت احساسات

خلاصه کتاب تربیت احساسات

شخصیت اصلی داستان جوانیست به نام فردریک مورو که در طی سفر با بانوی متاهلی به نام ماری آنجل آشنا و دلباخته ی او می شود . فردیک که ساکن شهری کوچک است و عمویی ثروتمند ساکن پاریس دارد و امیدوار است از او ارث ببرد.

بالاخره فردیک وارث ثروت عمویش می شود و به پاریس می رود و با خانواده ی ماری آنجل رابطه برقرار میکند و تاحدی وارد زندگی او می شود اما از آنجایی که ماری آنجل زنی نجیب است فردریک در رسیدن به او توفیقی حاصل نمی کند و سرخورده از این پیشامد به سوی زنی بی بند و بار به نام رزانت کشیده می شود .
رزانت زیباست و فردریک را دوست دارد و خواهان زندگی با اوست اما فردریک نمی تواند ماری آنجل را فراموش کند-همچنین او سعی دارد برای بدست آوردن ثروت با بیوه ای انگلیسی وصلت کند اما به یکباره- زمانی که متوجه می شود که ماری مخفیانه از آن شهر فرار کرده و برای همیشه رفته است- هم رزانت را رها می کند و هم بیوه ی ثروتمند انگلیسی را.
سرانجام زمانی که فردیک به میانسالی رسیده ماری به دیدن او می آید و گذشته را باهم مرور می کنند و از او خداحافظی می کند.در این کتاب به در کنار موضوعات عاطفی به رویداد های تاریخی فرانسه ی آن دوران و انحطاط اجتماعی نیز می پردازد.

 

تربیت احساسات
تربیت احساسات

رمان تربیت احساسات در ایران

این رمان در ایران با نام تربیت احساسات با ترجمه مهدی سحابی در نشر مرکز به چاپ رسید.

 

منبع:

کتابیسم

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

مهاباراتا

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 4 =