خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / بیشعوری – assholism

بیشعوری – assholism

بیشعوری
بیشعوری

بیشعوری – اثر خاویر کرمنت با ترجمه‌ی محمود فرجامی- شما را با خطرناک‌ترین بیماری تاریخ بشریت یعنی بی‌شعوری آشنا می‌کند- این کتاب با زبانی طنزگونه به بررسی پدیده‌ی بی‌شعوری در دنیای امروز می‌پردازد- اگر برای شناخت و درمان این معضل بزرگ تاریخ بشریت و نحوه‌ی رفتار با مبتلایان به این بیماری یک راهنمای عملی ارزشمند می‌خواهید

معرفی نویسنده

خاویر کلمنت – متولد ۱۲ مارس ۱۹۵۰ در اسپانیاست. او سال ها تجربه مربیگری در لالیگا را دارد- و در دو جام جهانی ۱۹۹۴ و ۱۹۹۸ مربیگری تیم ملی اسپانیا را بر عهده داشته است

بیشعوری
خاویر کلمنت

درباره کتاب بیشعوری

کتاب بیشعوری -Assholism- درباره بیشعوری در دوره معاصر است . بله – بیشعوری ! و تاثیر عمیقی که بیشعورها با نفوذ در اجتماع – سیاست – علوم – تجارت – دین و امثال اینها در دنیای معاصر می گذارند . به نظر نویسنده – بیشعورها احمق نیستند – اتفاقا بیشتر آنها نابغه اند – اما نابغه هایی خودخواه – مردم آزار – با اعتماد به نفس بالا و البته وقیح که نتیجه تیزبازی هایشان در نهایت به ضرر خودشان و اطرافیانشان می شود . نویسنده با شوخ طبعی و یک عالمه ماجراهای ساختگی -اما در واقع بسیار شبیه به اتفاقاتی که هر روز دور و بر ما می افتد- نظریه من درآوردی خودش را مطرح می کند : بیشعوری یک بیماری مسری است و دارد دنیا را تهدید می کند ! باید کاری کرد و الا بیشعورها دنیا را نابود می کنند.

کتاب در ۲۶ فصل نوشته شده است. در مقدمه- نویسنده به سرگذشت خود پرداخته و نحوه پی بردن به بیشعوری خود را شرح داده است.
بخش اول کتاب با نام -چه کسی بیشعور است و چرا یک نفر باید بخواهد بیشعور باشد؟- شامل فصل های اول تا پنچم با عنوان های -سرگذشت فرد -سرگذشت های دیگر- -تعریف بیشعوری- -ماهیت بیشعوری- و -شدت بیشعوری- می باشد.

بخش دوم کتاب با نام -انواع بیشعورها- بیشعور ها را به هشت نوع مختل تقسیم نموده است. عنوان های فصل های ششم تا سیزدهم به ترتبی عبارت است از: -بیشعور اجتماعی- -بیشعور تجاری- -بیشعور مدنی- -بیشعور مقدس مآب- -بیشعور عرفان باز- -بیشعور دیوان سالار- -بیشعور بیچاره- -بیشعور شاکی-.

در بخش سوم با نام -وقتی جامعه بی شعور می شود- به معظلات فراگیر شدن بیشعوری در جامعه پرداخته و این موضوع را در چند دسته بندی خاص مورد بررسی قرار داده است.
این بخش شامل فصل های چهاردهم تا هجدهم با نام های -تجارتبه مثابه بیشعور- -دولت به مثابه بیشعور- -دین به مثابه بیشعور- -بیشعوری رسانه ای- یک اپیدمی واقعی- دسته بندی شده است.

بخش چهارم کتاب با عنوان -زندگی با بیشعور ها- به مشکلات اطرافیان نزدیک افراد بیشعور پرداخته است.

فصل های نوزدهم تا بیست و سوم در بخش چهارم دسته بندی شده است. این فصل ها به ترتیب به نام های زیر می باشند. -کار با بیشعور ها– -دوستی با بیشعورها- -ازدواج با بیشعورها- -بیشعور مادرزاد- -فرزندان والدین بیشعور-
بخش پایانی کتاب نیز با نام -راه نجات- به موضوع راهکار های درمان بیشعوری پرداخته است.

بخش پنچم شامل سه فصل بیست و چهارم تا بیست و ششم با نام های -مراحل درمان- -وسایل درمان- و -سخن پایانی- می باشد.
در پایان- خواندن کتاب را به شما پیشنهاد می کنم. در هنگام خواندن کتاب اگر احساس کردید که اطرافیان شما خصوصیات مشابهی از آنچه در کتاب آن را بیشعوری معرفی می کند دارند- هیجان زده نشوید. آنها خود نیز نمی دانند که به این بیماری دچار شده اند. و اما در صورتی که به این نتیجه رسیدید که خود شما نیز برخی از این خصوصیات را دارید- خونسردی خود را حفظ کنید. خواندن کتاب را ادامه دهید و به فکر درمان خود باشید تا در سال های پیش رو از زندگی خود لذت بیشتری ببرید.

 

بیشعوری
بیشعوری

 

توضیحات محمود فرجامی مترجم کتاب بیشعوری

کتاب بیشعوری -Assholism- سرانجام در دولت تدبیر و امید مجوز انتشار گرفت و همزمان با اولین روز نمایشگاه کتاب تهران در سال ۱۳۹۳ توزیع شد . ناشر این کتاب نشر تیسا است و نسخه‌ای که توسط این ناشر منتشر شده تحت نظارت من – محمود فرجامی – مترجم کتاب – ویرایش شده که بهترین ویرایش از کتاب بیشعوری است . این کتاب – همراه با یک قلم به عنوان هدیه جانبی – با بهای ۱۲ هزار تومان از تاریخ فوق در بازار رسمی کتاب ایران موجود است . بنابراین خواهشمندم اگر می‌توانید به نسخه‌ی رسمی کتاب در ایران دسترسی داشته باشید از دانلود نسخه‌ی الکترونیک و به ویژه خرید نسخه‌ی چاپی زیرزمینی – که بدون هرگونه اطلاع و همکاری من – و بعضا با سو استفاده از نام انتشارات معتبر انجام شده است – خودداری نمایید . همچنان قدردان حمایت‌های تمام کسانی هستم که با معرفی – کمک به توزیع الکترونیک – اشتراک نقد و نظر درباره کتاب و به خصوص ارسال وجه -اختیاری- تا کنون از کتاب بیشعوری حمایت کرده‌اند و کمک کردند که این کتاب – یکی از محبوب‌ترین کتاب های فارسی در فضای سایبر شود . امیدوارم نسخه چاپی رسمی کتاب نیز از حمایت لطف‌آمیز مشابه برخوردار شود .

محتوای کتاب بیشعوری

خاویر کرمنت -که علی‌الظاهر واقعا هم پزشک است- در این کتاب طنزآمیز مدعی می‌شود که بیشعوری -Assholism- یک بیماری و اعتیاد است و نه نوعی بداخلاقی یا سو رفتار . بعد در قالب یک پزشک که شناخت و درمان بیشعورها را کار خود قرار داده با نظیره‌نویسی کتاب‌های عامه‌پسند روانشناسی به معرفی بیشعوری از زوایای مختلف می‌پردازد.

بخش هایی از کتاب بیشعوری

چند پاراگراف از متن کتاب نشان می دهد نگاه خاویر کرمنت نویسنده کتاب بیشعوری -Assholism- به مساله بیشعوری در جوامع چگونه است . در مورد استعداد بیشعوری سیستم بوروکراسی دولتی و نظام دیوان‌سالار می‌نویسد :

این نوع بیشعوری به صورت‌های مختلفی دولت را فلج کرده‌ است . بعضی از صورت‌های قابل ذکر این‌ها هستند :

– جنون جلسه – . دیوان‌سالاران همیشه در جلسه هستند . هر مساله‌ای که پیش بیاید – موضوع باید در کمیته‌های مربوطه مورد بررسی قرار گیرد – مشاوران آن را تحلیل کنند – کمیسیون‌ها درباره‌اش گزارش بدهند – در گروه‌های تجدید نظر رویش بحث شود و کمیته‌های اجرایی آن را تایید کنند . با این روش – مسیولیت تصمیم‌گیری کاملا محو می‌شود – هیچ‌کس مسیول و پاسخگوی عواقب نیست و در آینده یقه‌ی ‌کسی را نمی‌توان گرفت .

– کاغذبازی – . تمام مراحل اداری با دقت فراوان به‌گونه‌ای تنظیم شده‌اند که برای هر کاری به سه نسخه نیاز باشد . همین امر – باعث کاغذبازی برای هر کاری می‌شود حتی اگر آن کار نوشتن تقاضانامه و درخواست کاغذ بیشتر برای کاغذبازی باشد . اگر زمانی در روند تامین کاغذ اشکالی به‌ وجود بیاید دولت با خطر جدی مواجه خواهد شد . اتفاقی که باعث دق‌مرگ شدن بیشعورهای دیوان‌سالار و ذوق‌مرگ شدن ما خواهد شد .
– مقررات – . ‌سازمان های دولتی بدون مقررات سردرگم می‌شوند چرا که آنها هیچ‌کاری که واقعا کار باشد انجام نمی‌دهند و بنابراین هویت‌شان فقط با مقررات تعریف می‌شود . افزون بر این – مقررات سازمان‌های دولتی را در مقابل مردم محافظت می‌کند – به این صورت که مانع از حق مسلم مالیات‌دهندگان برای پرسش درباره‌ی این واقعیت آشکار می‌شود که این سازمان‌ها و اداره‌ها چرا پول مردم را مصرف می‌کنند اما عملا هیچ کار مفیدی برای آنها انجام نمی‌دهند ؟ و آخر اینکه مقررات – قدرت کافی برای روسا و مدیران تامین می کنند تا با زیردستانشان مستبدانه‌تر رفتار کنند .

درمان و ترک بیشعوری

کرمنت بیشعوری را بیماری و به نوعی اعتیاد تلقی می کند که برای رهایی از آن مانند تمام بیماری های روانی دیگر می باید درمانی مداوم و اصولی را به کار گرفت.
اما نخستین مرحله برای ترک بیشعوری- پذیرفتن این نقصان اخلاقی ست. فرد بیشعور ابتدا می باید بپذیرد که از بیشعوری رنج می برد- سپس مقدمات درمان و ترک این خصوصیت آغاز خواهد شد.

طبیعی ست که هیچ کس به راحتی بیشعور بودن خود را نمی پذیرد- و رسیدن به این نقطه بسیار سخت خواهد بود. چیزی که کرمنت با لحنی طنز گونه به آن اشاره کرده این است که در بیشتر مواقع- تا رسیدن به لحظه ی سرنوشت ساز پذیرش- بیشعور بحران هایی چون ورشکستگی- طلاق- اخراج از کار با بدتر از همه ضایع شدن توسط یک بیشعور بزرگ تر را از سر گذرانده است.
در این مرحله فرد بیشعور برای انکار کردن بیشعوری خود تقصیرها را به گردن دیگران خواهد انداخت و یا هزاران هزار دلیل و برهان برای رد تقصیر و ضعف از جانب خود می آورد. اما چیزی که خاویر کرمنت اصرار دارد همه باور کنند این است که به زور نمی توان به کسی اثبات کرد که وی بیشعور است. این باوری ست که هر کس می باید خودش به آن برسد تا راه برای درمان هموار باشد. در غیر این صورت بارها هم که به کسی اثبات کنیم که بیشعور است باز تاثیری نخواهد داشت.

جالب است که مقاومت افراد در مقابل این حقیقت تا اندازه ای جدی و محکم است که حتی پس از این که برای بار اول بیشعور بودن خود را پذیرفتند- همیشه و در طول مسیر درمان انکار کردن دوباره به عنوان یک تهدید دایمی وجود دارد.
بیشعوری هیچ ربطی به میزان تحصیلات ندارد- می توان بیشعورترین آدم ها را در میان تحصیل کرده ترین ها یافت و یا بالعکس.
مرحله ی بعد قبول بیشعوری- شناخت خود و شناخت معنای بیشعوری ست. سپس وارد مرحله ی بعدی درمان یعنی پشیمانی خواهیم شد.
انتظار می رود که بیمار در این مرحله میل زیادی به اصلاح شدن و خلاصی از لباس بیشعوری داشته باشد. او دلش می خواهد تصویر بیشعوری خود در طی سال های گذشته را پاک کرده و ای کاش رفتارهای دیگری از او سر زده بود. اکنون آرزوی فرد بیشعور این است.
چیزی که کرمنت عمیقا توجه ما را بدان برمی انگیزاند این است که در این مرحله که فرد بیشعور دچار پشیمانی و یاس عمیقی می گردد- به هیچ وجه نباید تنها بماند بلکه باید به وسیله ی افراد خانواده و دوستان نزدیکش مورد حمایت قرار بگیرد- در غیر این صورت امکان این وجود خواهد داشت که تمام فرآیند درمان تحت شعاع یاس بیمار قرار گرفته و همه چیز از بین برود.

 

بیشعوری
بیشعوری

تحلیل کتاب بیشعوری

بیشعوری کتابی است پر از مفاهیم -مراقبه- و -محاسبه- و نقد اخلاق مذموم و رذیله انسانی- از دروغ و غیبت و تهمت و سخن چینی گرفته تا خودبینی و خودشیفتگی و دیگر مرض های رفتاری و روانی. به کسانی که هنوز این کتاب را نخوانده اند توصیه می نمایم از نظرگاه یک کتاب طنز- اقدام به خواندن آن نکنند.

کتاب به دسته بندی بیشعورها پرداخته:

۱- بیشعورهای عصر قدیم وجدید

۲-بیشعوری تجاری-

۳- بیشعوری مدنی-

۴- بیشعوری مقدس مآب-

در بخش دیگر عیار بیشعورها را می سنجد:

مثل بی شعور های تمام عیار که مهارتهایی را درس می دهند که ندارند و من باب مثال خود مطلقه هستند و یا مجرد و پیرامون زن و زندگی و مردم داری حرف می زنند یا کلاس بالایی خود را این گونه عنوان می کنند من انسان نوینی هستم که انگلیسی را بهتر از فارسی می خوانم و می گویم؟؟؟؟

یا عزیزانی که اصول موفقیت و ثروت آفرینی و … را درس می دهند و خود بویی از هیچکدام از اینها نبرده اند.

یا بی شعور….. که در ایران استاد مکتب نرفته بازاریابی و فروش هستند و در کانادا کنار جوی نشسته و برای کلاس زمان تلف می کنند و یا با شاخه گلی در دست به سفسطه بازی و سالوسی دست می زنند

تقسیمات و زیر تقسیمات در این کتاب به نهایت با دقت صورت گرفته آنقدر که به راحتی می توانید تعدادی از اطرافیانتان را در یکی از گروههای بیشعور متصور شوید.

بیشعوری پر است از نقل قول های اساتید مکتب نرفته- پرفسورها و دکترهایی استثنایی استاد منتورهای بیسوادی که جز عنوان و ادعا چیزی در چنته نداشته و ندارند

و معمولا این بی شعورها مقالات بنده را می خوانند و بی مهابا کپی کلی و جزیی می کنند و…..کتاب را خواندم و لذت بردم آرزو می کنم کتاب را بخوانید و اگر نه حال دارید و نه حوصله خلاصه ۲۰ قسمتی آنرا برایتان نقل می کنم .

 

بیشعوری
بیشعوری

خلاصه کتاب بیشعوری

۱-آدمک – از خود آدمک بزرگی بسازید عنوانهای متفاوت و گوناگون و رنگی بسازید و هر روز به بزرگتر کردن آن بپردازید.

۲_ مراقبت خواهی- همیشه باید عده ای مثل نوکران دست به سینه از آنها مراقبت کنند.

۳_ بیشعورها به خود حق می دهند دیگران را سرکوب کنند اما کسی نمی تواند آنها را سرکوب کند.

۴_ نسبت به همه چیز حالت تهاجمی دارند- هنگام بیدار شدن- زمانی که از آنها انتقاد می شود…

۵_ نسبت به بیشعوری خود تعصب دارند و با توجیه و دلیل تراشی در بیشعوری شان ثابت قدم اند.

۶_ هرگز در صف نمی ایستند. هرگز خواهش نمی کنند. همواره دستور می دهند. هرگز تحقیق نمی کنند. نیشدار و یا با دادزدن صحبت می کنند. دوست دارند کار دیگران را به اسم خودشان تمام کنند.

۷_ اکثر بیشعوران به دنبال حداکثر بهره کشی از دیگران و تغییر دایم قوانین بر اساس منافع خودشان هستند.

۸_ به هیچ وجه ظرفیت ندارند که با آنان شوخی کنید. به دنبال شاد کردن شما هم نیستند. به جای آن- تمسخر کردن- پوزحند زدن و به بدبختی دیگران خندیدن را دوست دارند.

۹_ بیشعورها با منفی بافی و انکار. معتقدند هرگز اشتباه نمی کنند و منکِر تمام مشکلاتی می شوند که آنها به وجود آورده اند.

۱۰_سعی می کنند با ترساندن و اسارت فکری دیگران- آنان را برده ی خود کنند.

۱۱_ بیشعور ها فقط و فقط عاشق موقعیت هستند- تنها عاشق خود هستند و بس.

۱۲_ فداکاری در قاموس بیشعور ی معنایی ندارد.

۱۳_ بیشعورها به شدت دروغگو هستند.

۱۴_ بیشعورها خوب به شما گوش میدهند تا نقاط ضعف شما را شناسایی و در زمان مناسب از آن سوء استفاده کنند.

۱۵_ دروغگویی و دسیسه کار آنهاست و هرگز نمیتوان به آنان اعتماد کرد.

۱۶_ بیشعورها پر از خشم اند. اعتقاد دارند خشم بهترین ابزار برای پیشبرد اهدافشان است. هنگام بیدار شدن- وقتی از آنان طلب وام میکنید یا طلبتان را تقاضا می کنید- هوا بارانی باشد- قهوه شان سرد شود ….در بسیاری از این مواقع خشم خود را نشان می دهند.

۱۷_همیشه و در بسیاری از موارد حتی اگر چیزی به نظر همه بدون اشکال و پسندیده باشد- باز غر میزنند.

۱۸_ پیوسته و فقط شما را در بدبختی و تقصیر هایشان شریک می کنند نه در موقع برتری

۱۹- زود فرسوده و رفته رفته متقاعد می شوند شاید راه بهتری برای ادامه زندگی شان وجود داشته باشد.

۲۰_ از آنجایی که مسیولیت پذیر نیستند و هرگز خود را مقصر نمی دانند- از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند.

اگر علا قه مند هستید به قدرتهای بیشتری در این خصوص دست پیدا کنید و یا به پشت نقاب چهره ها نفوذ کنید اگر می خواهید واقعیت انسان ها را بیشتر درک کنید و اگر علاقه مند هستید در مذاکره و تجارت و کسب و کارتان موفق تر ظاهر شوید و اگر می خواهید کمتر فریب نیرنگ دیگران بخورید لطفا و حتما کتاب زبان بدن ایرانی را مطالعه فرمایید و یا با ما در دوره های تخصصی زبان بدن همراه شوید.

 

منبع :

کتابناک

کار و زندگی

اسکای

مازیاز میر

مطلب پیشنهادی

مهاباراتا

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پانزده =