خانه / سینما / بهروز وثوقی – Behrouz Vossoughi

بهروز وثوقی – Behrouz Vossoughi

بهروز وثوقی
بهروز وثوقی

بهروز وثوقی با نام اصلی خلیل وثوقی هنرپیشه ایرانی پرسابقه و سرشناس سینما و تیاتر اهل ایران است- او برادر چنگیز وثوقی و شهراد وثوقی است که هر دو در ایران به کار هنرپیشگی مشغول‌اند. او در طول فعالیت هنری‌اش بارها نامزد و برنده جوایز جشنواره‌های مختلف شد- بهروز وثوقی به‌خاطر نقش شمایل‌وارش در فیلم قیصر از سوی سینمادوستان ایرانی به -قیصر سینمای ایران- ملقب شده‌است

زندگی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی در ۲۰ اسفند ۱۳۱۶ در شهر خوی- آذربایجان غربی به دنیا آمد. وی برادر چنگیز وثوقی و شهراد وثوقی است که هر دو در ایران به کار هنرپیشگی مشغولند. نام واقعی اش خیلیل است و چهار برادر به نام های چنگیز- بهزاد- شهراد و فیروز دارد- او همسر سابق گوگوش است.

به گفته خودش از شش ماهگی به تهران آمد و در خیابان خرمشهر ساکن شد. شخصی به نام مسعود صمدی در سال ۱۳۳۴ در ۱۸ سالگی بهروز وثوقی را مطرح کرد. بازی در نقش‌های متفاوت و شخصیت‌های به یادماندنی سینمای ایران مانند مردی که قاتلش را کشت- داش آکل- سید در گوزن‌ها- مجید ظروف چی در سوته دلان- ممل آمریکایی- زایر محمد -شیر محمد- در تنگسیر- رضا موتوری- ابی نسیه در کندو- دکتر رستگار در سازش- سرهنگ نصرالله در کاروان‌ها وی را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازیگران تاریخ سینمای ایران کرده‌است.

او از سال ۱۳۳۷ با بازی در فیلم طوفان در شهر ما به سینما آمد و تا سال ۱۳۴۷ در نقش‌های متفاوت اما نچندان پررنگی ظاهر شد. نخستین فیلم سینمایی مورد توجه او صد کیلو داماد به کارگردانی عباس شباویز در سال ۱۳۴۰ بود. وی در سال ۱۳۴۸ توسط مسعود کیمیایی به فیلم قیصر دعوت شد و این نقطه شروع وی به عنوان یک بازیگر مطرح بود- بازی وی در این فیلم مورد توجه عموم و علاقه‌مندان به سینما قرار گرفت. جوان اول آن سالهای سینمای ایران در بسیاری از فیلم به ایفای نقش پرداخته‌است. از جمله فیلم‌های مطرحی که وی در آن به ایفای نقش پرداخته‌است می‌توان به سوته‌دلان- ذبیح- کندو- داش اکل- خاک- بلوچ- تنگسیر- همسفر- ممل آمریکایی- رضا موتوری- دشنه- طوقی- گوزنها- سازش- کاروان‌ها- ملکوت-گرگ بیزار- فرار از تله- قهرمانان و زرین اشاره کرد. بهروز وثوقی پس از آن به آمریکا رفت تا در فیلم -گربه در قفس- ساخته تونی زرین‌دست بازی کند که اقامت او در آمریکا با انقلاب اسلامی مصادف شد. در سال ۲۰۰۰ داوران جشنواره فیلم سانفرانسیسکو جایزه آکیرا کوروساوا را به عباس کیارستمی اهدا کردند و او نیز به بهروز وثوقی تقدیم کرد. وثوقی بعد انقلاب دوستی خود را با ناصر ملک مطیعی و جمشید مشایخی حفظ نموده و به گفته خودش فقط با این دو هنرپیشه در داخل کشور در ارتباط است. هنرپیشه مشهور آمریکایی آنتونی کویین بازیگر نقش حمزه در فیلم محمد رسول‌الله چندین سال رابطه بسیار صمیمانه‌ای با وی در آمریکا داشته‌است. وثوقی در سال ۱۹۷۸ در فیلم کاروان‌ها به همراه آنتونی کویین و کریستوفر لی به ایفای نقش پرداخت. وی همیشه در قراردادهای خود از عقیده خاصی برخوردار بود و آن این بود که در فیلمی به‌عنوان نقش اول در ابتدای فیلم اگر نام او نوشته نمی‌شد- در آن فیلم ایفای نقش نمی‌کرد- هرچند این مسیله برای فیلم‌سازان هم حایز اهمیت بود و باعث پرفروشیِ اثر آن‌ها می‌گردید. در حادثه آتش‌سوزی سینما رکس آبادان در مرداد ۱۳۵۷- ازدحام جمعیت برای تماشای فیلم گوزن‌های بهروز بود.

بهروز وثوقی به مدت یک سال -۱۳۵۴ الی ۱۳۵۵- همسر گوگوش بوده است. همسر فعلی او کتایون امجدی است و دختر به نام لیلا دارد.

 

بهروز وثوقی
بهروز وثوقی در کنار سابقش گوگوش

اما علی رغم حضور در کنار این هنرپیشه زن و بازی در فیلم های مبتذل به شهرت چندانی دست نیافت. تا این که ناگهان جریانی با عنوان موج نو با حمایت نویسندگان وابسته ای همچون فیروز شیروانلو- پرویز دوایی کارمند پرسنلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان – لیلی امیر ارجمند ندیمه فرح پهلوی و با سرمایه تهیه کنندگانی مانند علی عباسی- مهیی میثاقیه در سینمای ایران شکل گرفت. این عناصر ماموریت داشتند که بهروز وثوقی هنرپیشه درجه دهم سینمای ایران را به معروف ترین و گران ترین بازیگر سینما تبدیل کنند و چنین شد که به دستور اشرف پهلوی وی به یکی از پدرخوانده های سینمای ایران تبدیل شد. چنانکه با یک تلفن برای فیلم هایش مجوز نمایش می گرفت و یا یک تلفن هم فیلم های دیگران را سالها راهی انبارها می کرد.

بستر سازی در جهت چهره سازی او چنان ماهرانه صورت گرفت که دیگر هنرپیشگانی که تا قبل از دهه ۵۰ گران ترین بازیگران سینمای ایران محسوب می شدند و فیلم هایشان از فروش خوبی برخوردار بود در اواخر دهه ۵۰ عمدا خانه نشین شده بودند. در حالی که وثوقی برای بازی در هر فیلم در سالهای ۱۳۵۷ـ ۱۳۵۳ رقم بالایی معادل نیمی از هزینه تولید فیلم در آن سالها به عنوان دستمزد دریافت می کرد.

حضور مافیایی وثوقی در عرصه هنر چنان بود که در هنگام ازدواج با فایقه آتشین معروف به گوگوش وی ترانه سرایان و آهنگسازان معترض به همسرش را یکی دوسال ممنوع القلم و ممنوع التصویر ساخت تا برای همیشه ادب شوند. وثوقی پس از افتضاح افشای روابط همسرش با داریوش اقبالی و پس از طلاق همسرش این خواننده معتاد به مواد مخدر را توسط ماموران به دام انداخت و با حمایت اشرف مطبوعات را وادار ساخت تا تصویر او را به همراه مواد مخدر مکشوفه در صفحات حوادث خود به چاپ برسانند.

بدین ترتیب در جامعه این شایعه قوت گرفت که داریوش اقبالی به جرم سیاسی به زندان افتاده است سرانجام نیز داریوش با خواندن ترانه ای رسول رستاخیز و طلایه دار در تلویزیون و تقدیم آنها به شاه از زندان آزاد شد. -وثوقی- درآستانه پیروزی انقلاب پس از فروش سینماها و املاکش به آمریکا گریخت. وی هم اکنون بازیگر نقش های چرخ پنجم در فیلم های ضد ایرانی هالیوود است. نقش هایی همچون -بادیگارد- -تروریست- و الخ. گوگوش دوست صمیمی پوری بنایی بود و این دوستی را خود پوری بنایی اینگونه یاد می کند :-در حین فیلمبرداری در عروس فرنگی با گــوگــوش آشنا شدم – کنار استخر – از آنروز با دوستهای صمیمی شدیم . بطوری که تمام سیسمونی کامبیز را من برای گوگوش خریدم.-

گوگوش و پوری بنایی در مراسم ازدواج گوگوش با محمود قربانی بواسطه همین دوستی با بهروز وثوقی هم آشنا بود – بهروز در دهه پنجاه به اوج قدرتش رسیده بود و مراوداتی با حکومت داشت و رفت و آمد هفتگی به دربار داشت . پس نزدیکی به بهروز چاره ی مشکل بود البته گوگوش در مصاحبه ای عنوان کرده که رابطه ی پوری بنایی و بهروز چند سال پیش از رابطه وی با بهروز به پایان رسیده بوده است اما در واقع اینگونه نبود چرا که درست که بهروز و پوری بنایی با هم مشکل داشتند اما کمــاکان با هم در ارتباط بودند – فیلم ممل آمریکایی این موقعیت را به گوگوش داد که با بهروز عجین تر شود بهـروز در خاطراتش می گوید : – …روحیه گوگوش اصلا خوب نبود…درگیر طلاق گرفتن بود و شوهرش رضایت نمی داد . جراید هم مرتب می نوشتند که آنها دارند ازهم جدا می شوند ..گوگوش ناچار دست به دامن نخست وزیر شد .تا این که بلاخره با وساطت هویدا- قضیه فیصله پیداکرد …البته شوهرش فکر می کرد من باعث جدایی شان هستم .در صورتی که همه می دانستند دلیل جدایی گوگوش آزار و اذیت های شوهرش است – .

اما سوال اینجاست که چه کسی با نخست وزیر وقت هویدا صحبت کرد تا وارد یک مساله خانوادگی شود ؟ آیا این امر به دلیل این نبود که از طرف دربار به هویدا چنین مساله ای گفته شد ؟ آیـــــا بجز بهروز وثوقی کسی دیگری از هنرمندان به دربار رفت و آمد داشت؟ این درست است که دلیل جدایی گوگوش از محمود قربانی وجود بهــــروز وثوقی نبود اما قطعا بهروز وثوقی این امر را تسهیل کرده است . گوگوش اگرچه به مدت بیست سال پس از انقلاب اسلامی د ایران ماند و مشمول رافت اسلامی قرار گرفت – اما در سال ۱۳۷۹ به بهانه بازی در یک فیلم سینمایی به کارگردانی شوهر اسبقش مسعود کیمیایی از کشور خارج شد و باز هم به کار مطربی و خوانندگی مشغول گردید.

همسرهای بهروز وثوقی

– گوگوش -۱۳۵۵–۱۳۵۴-
– کتایون امجدی

بهروز وثوقی
بهروز وثوقی در کنار همسرش کتایون امجدی

کارنامه هنری

بهروز وثوقی در آثار کارگردانان نامداری چون سامویل خاچیکیان- ناصر تقوایی- امیر نادری- فریدون گله- مسعود کیمیایی- خسرو هریتاش- علی حاتمی- ژان نگولسکو- رضا بدیعی- شیرین نشاط- جیمز فارگو- بهمن قبادی- جلال مقدم و شاپور قریب ایفای نقش کرده‌است.

وی همچنین با بازیگران نامداری چون کامرون میچل- کریستوفر لی- آنتونی کویین- پوری بنایی- داریوش اسدزاده- جمشید مشایخی- رضا کرم‌رضایی- پرویز فنی‌زاده- عزت‌الله انتظامی- گوگوش- فرامرز قریبیان- مونیکا بلوچی- لیلا فروهر- شهره آغداشلو- ناصر ملک‌مطیعی- فرامرز قریبیان- رضا بیک ایمانوردی- شهلا ریاحی- پروین خیربخش- نوری کسرایی- فخری خوروش- جنیفر اونیل- محمدعلی کشاورز- بهزاد فراهانی- گلشیفته فراهانی- فرزانه تاییدی- ایرج قادری- داود رشیدی- جیمز کارن- استوارت ویتمن- الکه زومر- بهمن مفید- جعفر والی- اکبر مشکین- ایرن زازیانس- کورنبرگ ریس و جف دانیلز همبازی بوده‌است.

بهروز وثوقی از ستایش‌شده‌ترین و به عقیده بسیاری از اهالی سینما و هنرمندان -مانند فریبرز عرب نیا- خسرو شکیبایی- پرویز فنی‌زاده- پرویز پرستویی- داریوش اقبالی- بهمن قبادی- مهدی هاشمی- فاطمه معتمدآریا- پژمان بازغی- حامد بهداد- سعید راد و شهاب حسینی و بابک حمیدیان…- بهترین بازیگر تاریخ سینمای ایران است. آخرین کار هنری و اولین کار بهروز وثوقی در صحنه تآتر در ایران- بازیگری در نمایشنامه موضوع جدی نیست از لویی جی پیراندلو- نویسنده بنام ایتالیایی به ترجمه و کارگردانی ایرج انور بود که در تابستان ۱۳۵۷ در انجمن ایران و آمریکا به اجرا درآمد و نقش مقابل او را شهره آغداشلو به عهده داشت. تلویزیون ملی ایران این نمایش را به کیفیت عالی ضبط کرد اما هرگز پخش نشد. خسرو شکیبایی- بهمن قبادی و عباس کیارستمی از بهروز وثوقی بارها به‌عنوان کسی که دیدن فیلمهایش آن‌ها را به سینما علاقه‌مند کرده‌است یاد کرده‌اند. او با گوگوش بازیگر و خواننده بین سالهای ۱۳۵۴ تا ۵۵ زن و شوهر بودند.

بهروز وثوقی
بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی و بهمن قبادی

فیلم‌های بهروز وثوقی

پیش از انقلاب

صد کیلو داماد -۱۳۴۰- عباس شباویز
گل گمشده -۱۳۴۱- عباس شباویز
فرشته‌ای در خانه من -۱۳۴۲- آراماییس آقامالیان
دختر ولگرد -۱۳۴۳- آراماییس آقامالیان
لذت گناه -۱۳۴۳- سیامک یاسمی
دزد بانک -۱۳۴۴- اسماعیل کوشان
عروس دریا -۱۳۴۴- آرمان هوسپیان
امروز و فردا -۱۳۴۵- عباس شباویز
بیست سال انتظار -۱۳۴۵- مهدی رییس فیروز
خداحافظ تهران -۱۳۴۵- سامویل خاچیکیان
هاشم خان -۱۳۴۵- محمد زرین دست
ایمان -۱۳۴۶-مهدی رییس فیروز
دالاهو -۱۳۴۶- سیامک یاسمی
زنی به نام شراب -۱۳۴۶- امیر شروان
وسوسه شیطان -۱۳۴۶- محمد زرین دست
بر آسمان نوشته -۱۳۴۷- ابراهیم زمانی آشتیانی
بیگانه بیا -۱۳۴۷- مسعود کیمیایی
تنگه اژدها -۱۳۴۷- سیامک یاسمی
دشت سرخ -۱۳۴۷- حکمت آقانیکیان
گرداب گناه -۱۳۴۷-  مهدی رییس فیروز
من هم گریه کردم -۱۳۴۷- سامویل خاچیکیان
هنگامه -۱۳۴۷- ناصر محمدی
دزد سیاهپوش -۱۳۴۸- امیر شروان
دنیای آبی -۱۳۴۸- صابر رهبر
قیصر -۱۳۴۸-  مسعود کیمیایی
پنجره -۱۳۴۹- جلال مقدم
دور دنیا با جیب خالی -۱۳۴۹- خسرو پرویزی
رضا موتوری -۱۳۴۹- – مسعود کیمیایی
طوقی -۱۳۴۹- – علی حاتمی
قهرمانان -۱۳۴۹- -مشترکا با ایالات متحده آمریکا- – ژان نگولسکو
لیلی و مجنون -۱۳۴۹- سیامک یاسمی
داش‌آکل -۱۳۵۰-  مسعود کیمیایی
رشید -۱۳۵۰-  پرویز نوری
فرار از تله -۱۳۵۰-  جلال مقدم
یک مرد یک شهر -۱۳۵۰- امیر شروان
بلوچ -۱۳۵۱-  مسعود کیمیایی
دشنه -۱۳۵۱ – فریدون گله
غریبه -۱۳۵۱-  شاپور قریب
تنگسیر -۱۳۵۲-  امیر نادری
خاک -۱۳۵۲-  مسعود کیمیایی
گرگ بیزار -۱۳۵۲-  مازیار پرتو
نفرین -۱۳۵۲-  ناصر تقوایی
سازش -۱۳۵۳-  محمد متوسلانی
ممل آمریکایی -۱۳۵۳-  شاپور قریب
گوزن‌ها -۱۳۵۴- مسعود کیمیایی
ذبیح -۱۳۵۴-  محمد متوسلانی
کندو -۱۳۵۴-  فریدون گله
همسفر -۱۳۵۴- مسعود اسداللهی
بت -۱۳۵۵- ایرج قادری
بت‌شکن -۱۳۵۵-  شاپور قریب
ماه عسل -۱۳۵۵- فریدون گله
ملکوت -۱۳۵۵- خسرو هریتاش
سوته دلان -۱۳۵۶- -علی حاتمی
کاروان‌ها -۱۳۵۶- مشترکا با ایالات متحده- جیمز فارگو
نفس بریده -۱۳۵۷-  سیروس الوند

پس از انقلاب

گربه در قفس -۱۳۵۷- -در ایالات متحده- محمد زرین‌دست
دفینه -۱۳۵۹خ – ۱۹۸۱م- در ایالات متحده-
وقت گردش‌کننده – ۱۹۷۸ تام کندی -در ایالات متحده آمریکا-
ابوالهول – ۱۹۸۱ فرانک شفنر -در مصر-
گروگان -۱۳۶۲خ – ۱۹۸۴م- -در آلمان غربی-
چشمهایش -۱۳۶۵خ – ۱۹۸۷م- -در آلمان غربی-
ترور در بورلی هیلز -ساخته ۱۹۸۹م- – جان مایهرس
تهدید -۱۳۶۹خ – ۱۹۹۱م- – سیروس نورسته -در ایالات متحده آمریکا-
وحشت در بورلی هیلز -۱۳۶۹خ – ۱۹۹۱م-
عبور -۱۹۹۹- – نورا هوپ -در هلند و بلژیک-
پل‌های شکسته -۲۰۰۴- – رفیق پویا
زرین – -۲۰۰۵– شیرین نشاط
شب‌های اضطراب – محمد ناطق -در آلمان غربی-
۲ اسب نر – فرانسیس فورد کاپولا -در مراکش- نیمه تمام
فصل کرگدن -۱۳۹۰خ – ۲۰۱۱م- بهمن قبادی -در ترکیه-
مجموعه تلویزیونی -بلبل- رضا بدیعی -در ایالات متحده-
مجموعه تلویزیونی -تاج فالکون- رضا بدیعی -در ایالات متحده-

نمایش

موضوع جدی نیست -۱۳۵۷- – از لویی جی پیراندلو – مترجم و کارگردان- ایرج انور
رستمی دیگر اسفندیاری دیگر – سیاوش اوستا
پروانه‌ای در مشت – ایرج جنتی عطایی
یک رویای خصوصی -۱۳۹۲- ایرج جنتی عطایی

جوایز و دستاوردها

داخلی

جشنواره فیلم سپاس تهران

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در دومین دوره در سال ۱۳۴۸ برای بازی در فیلم قیصر
برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رضا موتوری
نامزد جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم داش آکل

جشنواره جهانی فیلم تهران

برنده جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۵۳ برای بازی در فیلم گوزن‌ها
نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۴ برای بازی در فیلم کندو
نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در پنجمین دوره در سال ۱۳۵۵ برای بازی در فیلم ملکوت
نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در ششمین دوره در سال ۱۳۵۶ برای بازی در فیلم سوته دلان

بین‌المللی

برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین‌المللی فیلم تاشکند برای بازی در فیلم داش آکل ۱۹۷۱
برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم دهلی برای بازی در فیلم تنگسیر ۱۹۷۴
جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره بین‌المللی فیلم سان فرانسیسکو ۲۰۰۶
جایزه یک عمر فعالیت هنری جشنواره فیلم توکیو فیلمکس ۲۰۱۲
جایزه یک عمر فعالیت هنری برای بازی در فیلم فصل کرگدن جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی ۲۰۱۲

 

بهروز وثوقی
بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی

 

منبع :

کوکا

ساتین

فتوکده

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =