خانه / سینما / بهرام رادان – Bahram Radan

بهرام رادان – Bahram Radan

بهرام رادان
بهرام رادان

بهرام رادان بازیگر- خواننده و تهیه‌کننده موسیقی ایرانی است -بازی او در آواز قو و دریافت 3 جایزه از بازی در این فیلم باعث شد که سرنوشت بازیگری وی رنگ تازه‌ای به خود بگیرد- او در سال ۲۰۱۷ مشعل بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را در سیول حمل کرد

زندگی بهرام رادان

بهرام رادان در 8 اردیبهشت 1358 -28 آوریل 1979- در تهران متولد شد. او فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.  او دوره بازیگری را در سال ۱۳۷۸ و در آموزشگاه هیوا فیلم گذراند و در همان سال برای بازی در فیلم شور عشق ساخته نادر مقدس انتخاب شد.

در اولین حضور سینمایی شورعشق شناخته شد: شور عشق اما فیلم به فیلم به دانش سینمایی خود افزود و توانست فوت و فن بازیگری را بیاموزد تا اینکه در چهارمین نقش آفرینی اش کاندید دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در پنجمین جشن خانه سینما شد: آواز قو.

رادان سپس موفق به کسب دو سیمرغ بلورین نقش اول مرد -شمعی در باد و سنتوری- نیز شد.

رادان چند سال است در سینمای ایران حضور دارد. سبک بازی اش به جریان اصلی بازیگری در سینمای ایران مربوط نیست. سرد است و درونگرا. سردی و خونسردی چهره اش اما فرصتی است برای نوع دیگری از بازی. برای استفاده از فرصت هایی که آن گروه تماشاگرپسند بازیگران مرد از آن محروم هستند. برای نمایش ناگهانی طنز- کینه و یا خشمی ناگهانی.

بازی او در آواز قو و دریافت 3 جایزه از بازی در این فیلم باعث شد که سرنوشت بازیگری وی رنگ تازه‌ای به خود بگیرد. چون کارگردانان معروف با دیدن بازی او متوجه شده بودند که استعداد زیادی برای درآوردن کاراکترها دارد.

برای همین بود که کارگردانان معروفی از جمله: مسعود کیمیایی- بهروز افخمی- رخشان بنی اعتماد- پوران درخشنده و داریوش مهرجویی تصمیم گرفتند از بهرام در فیلم‌های خود بازی بگیرند.

او در این دسته بندی همتایانی مثل محمدرضا فروتن و پیمان معادی دارد و البته علی مصفا. در این دوره طولانی حضور چند ساله- او به عنوان جوان اول سینمای ایران باقی مانده است. در اوج جوانی و در حالی که همه فکر می کردند او شکار تم و تمام سینمای تجاری است آگاهانه تغییر مسیر ظریفی داد و توانست تا امروز اعتبار دوگانه خود به عنوان بازیگر محبوب و بازیگر نخبه را حفظ کند.
او در چندین فیلم پرفروش سینمای ایران ظاهر شده است. یکی از مشهورترین شمایل های تاریخ سینمای ایران چهره او را بر کالبد خود دارد -علی سنتوری-. در چند سال گذشته در فیلم هایی مثل پل چوبی- آتش بس 2 و یا عصر یخبندان ظاهر شده و نشان داده که هنوز بازیگر معتبر این سینماست.

در این سینما او از اوج جوانی تا سنین پختگی را طی کرده و با دقت و پشتکار از نزول جایگاه سینمایی اش جلوگیری کرده. تقریبا هرگز در جنجال های سینمایی وارد نشده است. بهرام رادان به شکل آگاهانه ای جایگاه خود به عنوان یک بازیگر محبوب سینما را می شناسد و با استفاده از تمهیدات رایج در فرهنگ غرب -که عموما در اینجا مورد توجه قرار نمی گیرند- در حفظ چهره و اعتبار خود تلاش کرده است…
او می گوید که ستاره بودن یک حرفه تمام وقت است. دیدگاهی که در هالیوود یا دنیای موسیقی پاپ طرفداران بسیاری دارد و در اینجا در ایران ممکن است هضمش کمی سخت باشد.

بهرام رادان
بهرام رادان

ازدواج و همسر

مادرش می گوید ازش دلخور هستیم و دوست داریم زودتر ازدواج کند و ما هم بچه هایش را ببینیم ولی هنوز قانع نشده است- رادان در پاسخ به این دلخوری می گوید : فعلا برنامه اى براى رفع این دلخورى ندارم- شاید کمى رازیانه دم کرده موجب التیام موقت این دلخورى بشود.

شغل دوم بهرام رادان

کافه ویونا که زنجیری از زنجیره کافه‌ های ویونا در ایران است- قهوه لسموس سوییس اصل به خوردت می‌ دهد و دکور تقریبا ثابتی میان این کافه با دیگر کافه‌ های ویونا وجود دارد یعنی اگر روزی گذرتان به یک ویونا افتاد انگار بقیه را هم رفته‌ اید- مسوول یکی از شعب ویونا به ما می‌گوید.

رادان از سهامداران این کاف های زنجیره‌ای است اما ویونای مرکزی- او را تنها صاحب چند ویونا می‌ داند. چیزی که درباره‌ اش اتفاق‌ن ظر بیشتری هست- کافه‌ ۴۵ نفره در پاسداران است که اغلب می‌ گویند این یکی مال شخص خودش است و اینکه کشیدن سیگار در این مکان ممنوع است.

جنجال حمایت از همجنس گرایان

رادان در صفحه توییتر خود قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در کنگره آمریکا را به اندازه لغو برده‌داری یک رویداد تاریخی قلمداد کرد اما پس از چند روز- طی فشارهای امنیتی موجود- احضاریه‌ها و چاپ مداوم مطالبی بر علیه وی در روزنامه کیهان- مجبور به نوشتن نامه‌ای خطاب به مدیرمسیول روزنامه کیهان شد و توییت خود را نیز حذف کرد. پس از این بسیاری عامل نامه فرستادن وی خطاب به کیهان را تشدید فشارهای امنیتی دانستند

رویداد ورزشی

او در سال ۲۰۱۷ مشعل بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را در سیول حمل کرد. او گفت : – خوشحال است که مشعل المپیک را حمل می کند- و همچنین عنوان کرد حس خیلی خوب و عجیبی بود که توانستم این مشعل را حمل کنم و برای من یک لحظه تاریخی قلمداد میگردید. او برای ورزشکاران ایران آرزوی موفقیت نمود.

سفیر برنامه جهانی غذا

در سال ۱۳۸۹ بهرام رادان به عنوان اولین سفیر ایرانی برنامه جهانی غذا در مبارزه علیه گرسنگی منصوب شد.

بهرام رادان
بهرام رادان

فیلم های بهرام رادان

– شور عشق – ۱۳۷۹
– آواز قو پیمان – ۱۳۸۰
– آبی ارسطو – ۱۳۸۰
– طلوع تاریک – ۱۳۸۰
– گاوخونی – ۱۳۸۱
– عطش – ۱۳۸۱
– رز زرد – ۱۳۸۱
– شمعی در باد – ۱۳۸۲
– سربازهای جمعه – ۱۳۸۲
– گیلانه – ۱۳۸۲
– رستگاری در هشت و بیست دقیقه – ۱۳۸۳
– ازدواج صورتی – ۱۳۸۳
– حکم سهند – ۱۳۸۴
– تقاطع – ۱۳۸۴
– خون‌ بازی – ۱۳۸۵
– چهارانگشتی – ۱۳۸۵
– سنتوری – ۱۳۸۵
– کنعان – ۱۳۸۶
– بی‌ پولی – ۱۳۸۷
– کارناوال مرگ – ۱۳۸۷
– زادبوم – ۱۳۸۷
– راه آبی ابریشم – ۱۳۸۷
– تردید – ۱۳۸۷
– تهران ۱۵۰۰ – ۱۳۸۸
– آدم‌ کش – ۱۳۸۸
– یکی از ما دو نفر – ۱۳۸۹
– پل چوبی – ۱۳۹۰
– نقشِ نگار – ۱۳۹۲
– تراژدی – ۱۳۹۲
– آتش‌ بس ۲ – ۱۳۹۳
– عصر یخبندان – ۱۳۹۳
– حکایت عاشقی – ۱۳۹۴
– من ناصر حجازی هستم – ۱۳۹۴
– بارکد – ۱۳۹۴
– ۱۳۹۶ چهار راه استانبول
– ۱۳۹۷ آشفتگی

تیاتر

پروژه سی -همایون شجریان-

جوایز و افتخارات

بهرام رادان در نخستین دوره جشنواره فیلم بین المللی لاداخ هندوستان جایزه بهترین بازیگر مرد را به خاطر بازی در فیلم آدم‌کش ساخته رضا کریمی را از آن خود کرد.

بهرام رادان
بهرام رادان

 

بهرام رادان
بهرام رادان

 

بهرام رادان
بهرام رادان

 

بهرام رادان
بهرام رادان

 

بهرام رادان
بهرام رادان

 

منبع :

یتوته

نمناک

آریا پیکس

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =