خانه / ادبیات / شاعران / بهار – Mohammad Taqi Bahar

بهار – Mohammad Taqi Bahar

بهار
بهار

محمد تقی بهار – ملقب به ملک‌الشعرا و متخلص به -بهار- شاعر- ادیب- نویسنده- روزنامه‌نگار- تاریخ‌نگار و سیاست‌مدار معاصر ایرانی بود

زندگینامه محمد تقی بهار

ابتدای زندگی

محمدتقی بهار در ۱۶ آبان ۱۲۶۵ هجری شمسی برابر با ۱۳۰۵ قمری در مشهد زاده شد. پدرش میرزا محمدکاظم صبوری- ملک‌الشعرای آستان قدس رضوی در زمان ناصرالدین شاه بود- مقامی که پس از درگذشت پدر- به فرمان مظفرالدین شاه- به بهار رسید. خاندان پدری بهار خود را از نسل میرزا احمد کاشانی -درگذشته ۱۲۲۹- قصیده سرای سرشناس عهد فتحعلی شاه می‌دانند و به همین جهت پدر بهار تخلص صبوری را برگزید. مادرش از یک خانواده گرجی- که در دوره عباس میرزا به ایران آمده بودند- بود. مادرش نیز مانند پدر اهل سواد و شعر و دانش بود. می‌گوید که پدرش ترجمه‌های الکساندر دوما را که تازه منتشر شده بود به خانه می‌آورد و با صدای بلند برای افراد خانواده می‌خواند و چون خسته می‌شد- مادرش خواندن را ادامه می‌داد.

بهار در چهارسالگی به مکتب رفت و در شش سالگی فارسی و قرآن را به خوبی می‌خواند. از هفت سالگی نزد پدر شاهنامه را آموخت و اولین شعر خود را در همین دوره سرود. اصول ادبیات را نزد پدر فراگرفت و سپس تحصیلات خود را نزد میرزا عبدالجواد ادیب نیشابوری تکمیل کرد. وقتی ۱۵ ساله شد- اوضاع کشور یعنی مرگ ناصرالدین شاه و روی کار آمدن مظفرالدین شاه چنان بود که پدرش به این نتیجه رسید که با تغییر اوضاع دیگر کسی به شاعران اعتنایی نخواهد کرد و تقریبا او را از شعر گفتن منع کرد و تلاش کرد تا وی را به تجارت وادارد.

اما این تلاش به دو دلیل به نتیجه نرسید- نخست اینکه محمدتقی بهار چندان علاقه‌ای به تجارت نداشت و دوم اینکه پدرش در ۱۸ سالگی او درگذشت و موفق نشد که جلوی شاعر شدن او را بگیرد.

فعالیت سیاسی

بهار در بیست سالگی به صف مشروطه‌طلبان خراسان پیوست و به انجمن سعادت خراسان راه یافت. اولین آثار ادبی-سیاسی او در روزنامه خراسان بدون امضا به چاپ می‌رسید که مشهورترین آنها مستزادی خطاب به محمدعلی شاه است.

بهار با دیگر شاعران روشنفکر عصر مشروطه به خصوص میرزاده عشقی دوستی و روابط صمیمانه و نزدیکی داشت و در ۱۳۰۳- در دوره نخست وزیری رضاخان به همراه عشقی و با همکاری او- مثنوی معروف -جمهوری نامه- را در مخالفت با جمهوری رضاخانی سرود.

بهار در ۱۳۲۸ روزنامه نوبهار را که ناشر افکار حزب دموکرات بود- منتشر ساخت و به عضویت کمیته ایالتی این حزب درآمد. این روزنامه پس از چندی به دلیل مخالفت با حضور قوای روسیه در ایران و مخاصمه با سیاست آن دولت- به امر کنسول روس تعطیل شد. او بلافاصله روزنامه تازه‌بهار را تاسیس کرد. این روزنامه در محرم ۱۳۳۰ به امر وثوق الدوله- وزیر خارجه تعطیل و بهار نیز دستگیر و به تهران تبعید شد.

نمایندگی مجلس

بهار در سال ۱۳۳۲ -هجری قمری- به نمایندگی مجلس سوم شورای ملی از حوزه انتخابیه درگز انتخاب شد. یک سال بعد دوره سوم نوبهار را در تهران منتشر کرد و در ۱۳۳۴ -هجری قمری- انجمن ادبی دانشکده و نیز مجله دانشکده را بنیان گذاشت که به اعتقاد او مکتب تازه‌ای در نظم و نثر پدیدآورد. علاوه بر بهار عده‌ای از اهل قلم مانند عباس اقبال آشتیانی- غلامرضا رشید یاسمی- سعید نفیسی و تیمورتاش با این مجله همکاری داشتند.

انتشار نوبهار بارها ممنوع و دوباره آزاد شد. یکی از معروفترین قصیده‌های بهار- -بث‌الشکوی- در ۱۳۳۷ -هجری قمری- به مناسبت توقیف نوبهار سروده شده‌است. کودتای ۱۲۹۹ -هجری شمسی- بهار را برای سه ماه خانه‌نشین کرد و در همین مدت- یکی از به یادماندنی‌ترین قصیده‌های خود- هیجان روح- را سرود. چندی بعد که زندانیان رژیم کودتا آزاد شدند- و قوام‌السلطنه نخست‌وزیر شد- بهار به نمایندگی مجلس چهارم انتخاب شد. از این دوره با سیدحسن مدرس رهبر فراکسیون اقلیت همراهی می‌کرد. بهار در این دوره نزد هرتسفلد زبان پهلوی می‌آموخت.

در مجلس پنجم بهار در صف مخالفان جمهوری رضاخانی جای گزید و معتقد بود که موافقت سردارسپه با جمهوری- اسباب تردید مردم شده‌است و مردم نتیجه چنین جمهوری را دیکتاتوری رضاخان می‌بینند. بعدها بهار در این دوره خطر مخالفت با سردار سپه را دریافت و اشعاری ظاهرا در تحسین جمهوری سرود. در پایان دوره ششم مجلس- با استقرار سلطنت رضاشاه- دیگر زمینه‌ای برای فعالیت سیاسی بهار وجود نداشت و او هوشمندانه از سیاست کناره گرفت. وی پیش از آن در تیرماه ۱۳۰۵ به عضویت شورای عالی معارف منصوب شده بود که این سمت را تا ۱۳۲۲ حفظ کرد.

بهار در این دوران به فعالیت علمی و آموزشی روی آورد و در کنار استادانی چون عباس اقبال آشتیانی- بدیع‌الزمان فروزانفر و صادق رضازاده شفق در سال تحصیلی ۱۳۰۷–۱۳۰۸ در دارالمعلمین عالی به تدریس پرداخت. در ۱۳۰۸- به اتهام مخالفت‌های پنهان با رضاشاه- برای چند ماه به زندان افتاد و سپس در سال ۱۳۱۲ برای یکسال به اصفهان تبعید شد. در سال ۱۳۱۳ با وساطت محمدعلی فروغی برای شرکت در جشن‌های هزاره فردوسی به تهران فراخوانده شد.

از آن به بعد- سرشارترین دوران کار علمی بهار که با انزوای او در ۱۳۰۷ پس از پایان مجلس ششم و کناره‌گیری از مجلس آغاز شده بود غنای بیشتری یافت. طی این دوره بود که بار دیگر به مطالعه متون و تتبع و تحقیق ادبی و زبانی پرداخت. در ۱۳۱۱ در اجرای قراردادهایی که در زمان علی‌اصغر حکمت با وزارت معارف منعقد کرد- به تصحیح متونی چون مجمل‌التواریخ و القصص- تاریخ بلعمی و منتخب جوامع‌الحکایات عوفی پرداخت. دستاورد ادبی و علمی او در این دوره- تصحیح متون- ترجمه آثاری از پهلوی به فارسی- تالیف سبک‌شناسی و نگارش احوال فردوسی بر مبنای شاهنامه بود. در ۱۳۱۶ تدریس در دوره دکتری ادبیات فارسی را به عهده گرفت.

با سقوط رضاشاه در شهریور ۱۳۲۰- بهار مجددا به فعالیت سیاسی و اجتماعی روی آورد و قصیده حب‌الوطن را در اندرز به شاه جدید سرود. روزنامه نوبهار را دوباره منتشر کرد و تاریخ مختصر احزاب سیاسی را در ۱۳۲۲ نگاشت. از ۱۳۲۲ تا ۱۳۲۶- رییس کمیسیون ادبی انجمن روابط فرهنگی ایران و شوروی بود و اولین کنگره نویسندگان ایران در ۱۳۲۴ از طرف این انجمن به ریاست او تشکیل شد.

وزارت فرهنگ

پس از غایله آذربایجان در ۱۳۲۴-هجری شمسی- بهار زیر لوای قوام‌السلطنه به فعالیت سیاسی روی آورد و در کنگره حزب دموکرات ایران مجدانه شرکت کرد. در بهمن ۱۳۲۴ در کابینه قوام وزیر فرهنگ شد- اما وزارت او چند ماهی بیش طول نکشید و استعفاء کرد. در ۱۳۲۶ به عنوان نماینده تهران در مجلس پانزدهم انتخاب شد و ریاست فراکسیون حزب دموکرات را به عهده گرفت. اما بر اثر ابتلاء به بیماری سل- تنها در ماه‌های تیر- مرداد و شهریور ۱۳۲۶ فرصت حضور در مجلس را یافت. در نیمه دوم ۱۳۲۶ بهار که به بیماری سل مبتلا گشته بود- با استفاده از مرخصی استعلاجی از مجلس- برای معالجه به شهر لزن -Leysin- در سویس رفت. بهار قصیده به‌یاد وطن معروف به -لزنیه- را در همین شهر سرود. اما مضیقه شدید مالی باعث گردید که بهار با نیمه‌کاره رها کردن معالجه راهی ایران شود. سفر بهار به سویس کمی بیش از یک سال تا اردیبهشت ۱۳۲۸ طول کشید. بهار در بازگشت به ایران به تدریس دانشگاهی ادامه داد.
در خرداد ۱۳۲۹ جمعیت ایرانی هواداران صلح تاسیس گردید و بهار که از پایه‌گذاران آن بود -اعضای موسس دیگر: دکتر علی شایگان- حایری‌زاده- مهندس قاسمی- دکتر حکمت- احمد لنکرانی- محمد رشاد و محمود هرمز- به ریاست جمعیت انتخاب شد و قصیده معروف جغد جنگ را- به اقتفای چکامه بلند منوچهری سرود.
بهار در روز دوم اردیبهشت ۱۳۳۰- در خانه مسکونی خود در تهران زندگی را بدرود گفت و در شمیران در آرامگاه ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

زندگی خصوصی

محمدتقی بهار بار نخست در مشهد بود که ازدواج کرد. از این ازدواج صاحب فرزندی نیز شد. اما عمر همسر و فرزند بسیار کوتاه بود. پس از آمدن بهار به تهران بود که- در سال ۱۲۹۸ خورشیدی- با شاهزاده خانم سودابه صفدری از نوادگان فتحعلیشاه قاجار ازدواج کرد. سودابه صفدری قاجار را پس از ازدواج- بخواست ملک الشعرا- -بهارجون- صدا می‌کردند. حاصل این ازدواج فرزندانی به نام‌های هوشنگ ملک- ماه ملک- ملک دخت- پروانه- مهرداد و چهرزاد شد. بهارجون در تابستان ۱۳۵۸- در دهم مرداد ماه- درگذشت.

آثار بهار

1- دیوان اشعار- که شامل قصیده- ترکیب بند- ترجیع بند- مسمط- مثنوی- غزل و قطعه است.
2- سبک شناسی- در سه جلد در باره سبک نوشته های منثور فارسی است.
3- تاریخ احزاب سیاسی.
4- تصحیح برخی از متون کهن- مانند: تاریخ سیستان و مجمل التواریخ و القصص- تاریخ بلعمی.
5- انتشار روزنامه و مجلاتی که در شرح احوالش از آنها نام برده شد.

سبک بهار در شعر

-بهار- قصیده سراست و از پیروان شعر قدیم است.

امتیاز -بهار- در آن است که با وجود پایبندی به مکتب شعر قدیم توانسته است شعر خود را با خواسته های ملت هماهنگ سازد.

-بهار- در دوره دوم فعالیت ادبی- قدم به قدم با زمان پیش می آید و به طرز و اسلوب جدید رغبت می کند و به تجدد می گراید و با شاعران جوان و متجدد همکاری می کند.

او هرگونه تجدد در ادبیات را می پذیرد- ولی سعی می کند اصول و سنت های قدیمی را حفظ کند.

بهار از یک سو شیفته نمونه ها و یادگارهای شعر قدیم است و از سوی دیگر از تحول زمان بیخبر نیست. به سبک و زبان و آهنگ گویندگان قدیم سخن می گوید و با این همه میل دارد روشهای جدید را با اصول شعر کهن سارش دهد.

بهار با همه میل و ادعا به تجدد دوستی- می کوشد که افکار و احساسات خود و مسایل نوین را در همان اشکال و قالبهای کهن بریزد.

مستزادهای او از نظر روان بودن و هماهنگی در مضامین و مصراع های بلند و کوتاه بسیار جالب است.

در مثنوی ها و قطعات- غالبا نکات و معانی اخلاقی به کار برده است و لحن بیان نظامی و سنایی و جامی را به یاد آورد. او در همان حال که به حافظ و سعدی و عراقی نظر دارد- لغات و اصطلاحات خاص اهل سیاست و روزنامه نویسان هم عصر خود را نیز به کار می برد.

قصاید او محکم و سنگین و گرم است. شور حماسی که در طبع او هست- قصایدش را والا باشکوه کرده است. البته سردی حرمان و نومیدی نیز در قصایدش به چشم می خورد.

اشعاری که بهار برای دوستان خود سروده- همه لطیف و ساده و آکنده از شوق و صفاست.

مزیت سخن بهار در این است که توانسته است الفاظ ساده و عامیانه را در میان لغات و ترکیبات کهنه و جاافتاده سبک خراسانی و سبک عراقی وارد کند.

شعر

مهم‌ترین اثر بهار دیوان اشعار اوست که به اعتباری کارنامه عمر او نیز به شمار می‌رود. این دیوان در زمان حیات او به چاپ نرسید. جلال متینی از بهار نقل می‌کند که می‌خواسته‌است سروده‌های خود را از صافی نقد بگذراند و منتخب دیوان خود را به چاپ برساند و از وزارت فرهنگ خواستار شده بود که دوتن آشنا با شعر و شاعری را برای پاک‌نویس اشعارش در اختیار او بگذارد- اما این تقاضا اجابت نشد.

برخی را عقیده بر آن است که بعد از جامی- در انسجام کلام و روانی طبع و جامعیت- شاعری هم‌پایه بهار نداشته‌ایم. بهار تحصیلات خود را به شیوه امروزی فرا نگرفته بود- اما با مطالعه عمیق در آثار گذشتگان به مدد حافظه پر بار و سرشار خود- این نقیصه را جبران کرد و در فنون ادبی و تحقیقی به پایه‌ای از جامعیت رسید که بزرگترین محققان زمان به گفته‌ها و نوشته‌های او استناد می‌کردند. به زبان عربی تا آن حد که بتواند از مسیر تحقیق و تتبع به آسانی بگذرد آشنا بود و با زبانهای فرانسه و انگلیسی تا حدودی آشنایی داشت. دیوان‌های شاعران سلف را به دقت خوانده بود و این خود به حضور ذهن او در یافتن و به کار بردن لغات در ترکیبات شعری یاری می‌رساند. بهار در بدیهه گویی و ارتجال- طبعی فراخ اندیش و زودیاب داشت و به آسانی از مضایق وزن و تنگنای قافیه بیرون می‌آمد. پایه و مقام شاعری او در عنفوان جوانی در حدی بود که بعضی از حاسدان سروده‌های او را به پدرش یا به بهار شروانی نسبت می‌دادند. حاسدان او را در معرض آزمایش نیز قرار دادند و لغاتی ناهنجار را بارها در اختیار او قرار دادند تا آنها را در یک بیت یا یک رباعی جای دهد و او در همه موارد خوب از عهده برمی‌آمد- و اعجاب و تحسین حاضران را برمی‌انگیخت.

قصاید او بیشتر ساخته و پرداخته طبع خود اوست. گاه نیز قصاید شعرای سلف را مانند رودکی- فرخی- جمال الدین عبدالرزاق- منوچهری و سنایی در وزن و قافیه تقلید کرده و به اصطلاح جواب گفته‌است. او در این شیوه تقلید نیز نوآوریهایی دارد. در قصیده‌ای که به تقلید از منوچهری سروده- توانسته‌است الفاظ بیگانه را در مضامین نو چنان جای دهد که در بافت کلام ناهمگون و ناهنجار به نظر نرسد.

هنر شاعری او را بعد از قصیده- باید در مثنویهای او دید- مثنویهای کوتاه و بلندی که شمار آنها به بیش از هشتاد می‌رسد. در این میان مثنویهایی که در بحر حدیقه سنایی یا شاهنامه فردوسی و یا سبحه الابرار جامی سروده‌است بسیار جلب نظر می‌کند و در آنها از لحاظ شیوه گفتار به سبک این سه شاعر بسیار نزدیک شده‌است. بهار شاعری غزلسرا نبود و خود نیز چنین ادعایی نداشت. قصاید خود را به اقتضای طبع و غزلیات را بر سبیل تفنن می‌سرود. در میان غزلهای او نمونه‌هایی که بتوان آنها را از حیث مضمون با سروده‌های غزلسرایان معروف مقایسه کرد اندک است- هرچند از جنبه لفظی و فخامت و انسجام کلام بدان ایرادی نمی‌توان گرفت- جز آنکه در غزل نیز بر خلاف رسم متعارف- گاه به تصریح و گاه به کنایه- مضامین انتقادآمیز و شکواییه و وطنی و سیاسی را نیز گنجانیده‌است. بهار در دیگر اقسام شعر نیز طبع آزمایی کرده و آثار ارزنده‌ای از خود به جا گذاشته‌است.

نمونه هایی از شعر بهار

مرغ سحر ناله سر کن—– داغ مرا تازه تر کن

ز آه شرر بار- این قفس را—– برشکن و زیر و زبر کن

بلبل پر بسته ز کنج قفس درآ—– نغمه آزادی نوع بشر سرا

وز نفسی عرصه این خاک توده را—– پر شرر کن- پر شرر کن

ظلم ظالم- جور صیاد—– آشیانم داده بر باد

ای خدا- ای فلک- ای طبیعت—– شام تاریک ما را سحر کن

ای خدا- ای فلک- ای طبیعت—– شام تاریک ما را سحر کن

نوبهار است- گل به بار است—– ابر چشمم ژاله بار است

این قفس چون دلم—– تنگ و تار است

شعله فکن در قفس ای آه آتشین—– دست طبیعت گل عمر مرا مچین

جانب عاشق نگه ای تازه گل از این—– بیشتر کن- بیشتر کن- بیشتر کن

مرغ بی دل- شرح هجران—– مختصر کن مختصر کن مختصر کن

***

برخیزم و زندگی ز سرگیرم —– وین رنج دل از میانه برگیرم

باران شوم و به کوه و در بارم—– اخگر شوم و به خشک و تر گیرم

زان نی شرری به پا کنم وز وی—– گیتی را جمله در شرر گیرم

نثر و تحقیق و تصحیح

در میان آثار تحقیقی بهار نیز سبک‌شناسی یا تاریخ تطور نثر فارسی ممتاز است. این کتاب حاصل ۳۰ سال تتبع و تدریس استاد است. هنوز هم کتابی در این موضوع که بتواند با آن رقابت کند تالیف نشده‌است. بهار به این مبحث از علوم ادبی در زبان فارسی استقلال و هویت بخشید و درس دانشگاهی آن- به حق به نام او مُهر خورد. ژیلبر لازار در اثر نفیس خود -زبان کهن‌ترین آثار نثر فارسی- به سبک‌شناسی بهار بیش از هر اثر دیگر استناد کرده- و آن کتاب را اثری افتخارآمیز شمرده‌است.

بهار بخشی از سبک‌شناسی شعر را نیز که چند دوره آن را درس داده- و با وزارت فرهنگ در بهار ۱۳۲۹ برای چاپ و نشر آن قرارداد بسته بود- نوشت که با شدت گرفتن بیماری سل مجال آن پیدا نکرد تا تدوین و نگارش این اثر را به پایان برساند. اما تقریرات درسی او با عنوان تاریخ تطور شعر فارسی چاپ و منتشر شد. عبدالحسین زرین‌کوب در وصف سبک‌شناسی شعر بهار می‌نویسد که او بیان خصوصیات مکتبهای شعر فارسی را ضابطه بخشید و کارهایی که بعدها در این باب صورت گرفت- جز تکرار و شرح آن نیست.

بهار در تدوین دستور زبان- معروف به دستور پنج استاد -تهران- ۱۳۲۹- سهم عمده دارد. به ویژه در مبحث فعل- تمایز ماده مضارع و ماضی و انواع مشتقات هر یک- ابتکار شخصی اوست. او ضمن درس سبک‌شناسی نثر- نکات دستوری تازه‌ای بیان می‌کرد و اصرار داشت که در امتحان درس سبک‌شناسی این نکات را نیز موضوع سوال قرار دهد.

مقالات ادبی و تحقیقی بهار- در زمان حیات یا پس از مرگ او در جراید و مجلات و نشریات متعدد از جمله نوبهار- مهر- ایران- دانشکده- باختر- ارمغان- تعلیم و تربیت- دانش- جهان نو- یغما- آموزش و پرورش- نگین- گلهای رنگارنگ- پیام نو- نامه فرهنگستان- فردوسی- آینده- آرمان- مهر ایران- ایران‌نامه و سخن چاپ و منتشر شد. این مقاله‌ها در مباحث گوناگون زبانی- ادبی- تاریخی- واژه‌شناسی- دستور- خط- احوال رجال سیاسی و مذهبی- نقد متون و همچنین شامل نقد شعر و مکاتبات است.

ترانه و تصنیف

از تصنیفها و ترانه‌های سروده بهار – بهار دلکش – باد صبا بر گل گذر کن – ای شهنشه – ای شکسته‌دل – ای کبوتر – گر رقیب آید – ایران هنگام کار – ز من نگارم – پرده ز رخ برافکن – سرود پهلوی – عروس گل – به اصفهان رو- و -مرغ سحر- را می‌توان نام برد.

کتاب‌های محمد تقی بهار

منظومه چهار خطابه- ۱۳۰۵
اندرزهای آذرباد ماراسپندان -ترجمه منظوم از پهلوی– ۱۳۱۲
یادگار زریران -ترجمه منظوم از پهلوی– ۱۳۱۲
زندگانی مانی- ۱۳۱۳
گلشن صبا- فتحعلی خان صبا -تصحیح– ۱۳۱۳
احوال فردوسی- ۱۳۱۳
تاریخ سیستان -تصحیح– ۱۳۱۴
رساله نفس ارسطو ترجمه باباافضل کاشانی -تصحیح– ۱۳۱۶
مجمل‌التواریخ والقصص -تصحیح– ۱۳۱۸
منتخب جوامع‌الحکایات- سدیدالدین عوفی -تصحیح– ۱۳۲۴
سبک شناسی- -سه جلد- ۱۳۲۱–۱۳۲۶
تاریخ مختصر احزاب سیاسی -دو جلد– ۱۳۲۱–۱۳۶۳
دستور زبان فارسی پنج استاد -به همراهی قریب- فروزانفر- رشید یاسمی- همایی– ۱۳۲۹
شعر در ایران- ۱۳۳۳
تاریخ تطّور در شعر فارسی- ۱۳۳۴
دیوان اشعار- تهران- ۱۳۳۵
تاریخ بلعمی- ابوعلی محمدبن محمد بلعمی -تصحیح- -به کوشش محمد پروین گنابادی– ۱۳۴۱
فردوسی‌نامه بهار- -به کوشش محمد گلبن– ۱۳۴۵
رساله در احوال محمدبن جریر طبری
بهار و ادب فارسی

 

منبع :

دانشنامه رشد

نمناک

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

ژازه طباطبایی

ژازه طباطبایی – Jazeh Tabatabai

ژازه طباطبایی نقاش- مجسمه‌ساز- شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود- او -نگارخانه هنر جدید- را که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 4 =