خانه / نام آوران / اینستاگرام – instagram

اینستاگرام – instagram

اینستاگرام
اینستاگرام

شبکه اجتماعی اشتراک گذاری عکس و ویدیو است که این امکان را به کاربران خود می‌دهد که عکس‌ها و ویدیوهای خود را در دیگر شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک- توییتر- تامبلر و فلیکر به اشتراک بگذارند- کاربران هم‌چنین می‌توانند از فیلترهای دیجیتال برای عکسهایشان استفاده کنند- محدودیت اشتراک گذاری ویدیو در اینستاگرام ۶۰ ثانیه می‌باشد.

تاریخچه

اینستاگرام زمانی که کوین سیستروم و مایک کرایگر روی پروژه چندمنظوره HTML5 که Burbn نام داشت و در واقع مربوط به عکاسی با موبایل بود- در سانفرانسیسکو توسعه یافت. مایک کرایگر معتقد بود که پروژه Burbn شبیه به برنامه Foursquare است با این تفاوت که قابلیت‌های بیشتری می‌تواند داشته باشد. سپس تمرکز پروژه Burbn برای اشتراک گذاری تصاویر ادامه یافت. واژه اینستاگرام ترکیبی از دو واژه instant camera و telegram به معنی پیام رسانی فوری از طریق عکس و دوربین است.

در ششم ماه فوریه سال ۲۰۱۰ برای اولین بار به صورت رسمی برنامه اینستاگرام برای سیستم عامل آی او اس در اپ استور منتشر گردید. در تاریخ سوم ماه آوریل سال 2012 نسخه اندرویدی برنامه منتشر شد و در کمتر از یک روز بیش از یک میلیون بار دانلود شد. در مدت زمان بسیار کوتاهی این برنامه توانست سودآوری به ارزش پانصد میلیون دلار برای سرمایه گذاران داشته باشد. با رشد سریع و فراگیر این رسانه اجتماعی سرمایه گذاران بیشتری تمایل به سرمایه‌گذاری پیدا کردند و در پایان کمپانی فیسبوک- برنامه اینستاگرام را به ارزش یک بیلیون دلار خریداری نمود و قرارداد این معامله را به صورت رسمی در تاریخ ششم ماه سپتامبر سال ۲۰۱۲ منعقد کرد. سرانجام در ماه نوامبر سال 2012 نسخه وب آن منتشر شد و دسترسی افراد برای نسخه وب از طریق بروزر امکان‌پذیر شد- هرچند نسخه وب آن نسبت به نسخه‌های آی او اس و اندروید محدودیت‌هایی داشت.در سال ۲۰۱۴ نیز نسخه ویندوز موبایل برنامه اینستاگرام به صورت عمومی منتشر شد. از زمان انتشار تا کنون این برنامه دو تغییر و بروزرسانی عمده و مهم داشته است که اولین تغییر در ماه مارس سال ۲۰۱۴ به منظور کاهش اندازه نسخه اندروید برنامه اینستاگرام به نصف و همچنین افزایش و بهبود کارایی و تقویت رابط کاربری انجام گرفت. بروزرسانی دوم در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ انجام شد. این تغییر شامل افزودن حالت آفلاین و اعمال تغییرات در این حالت بود. بدین معنی که به محض آنلاین شدن کاربر- تمامی تغییرات و پردازش‌های انجام شده در حالت آفلاین به صورت عمومی ثبت می‌شود. برنامه اینستاگرام از آغاز تا کنون تغییرات فراوانی داشته است و به صورت پیوسته بروزرسانی می‌شود.

 

اینستاگرام
اینستاگرام

راه‌اندازی

اینستاگرام بوسیله کوین سیستروم و مایک کرایگر خلق و در اکتبر ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد. سرویس به سرعت محبوبیت کسب کرد و به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر تا آوریل ۲۰۱۲ و ۳۰۰ میلیون کاربر تا دسامبر ۲۰۱۴ رسید. اینستاگرام از طریق اپ استور اپل- گوگل پلی و فروشگاه ویندوز فون قابل دسترسی است. پشتیبانی این نرم‌افزار کاربردی برای آیفون- آی پد- آی پاد تاچ و گوشیهای اندروید برقرار می‌باشد. همچنین نرم‌افزار کاربردی شخص ثالث اینستاگرام برای بلک بری ۱۰ و گوشی‌های سیمبین نوکیا در دسترس است.

 

در ماه مارس سال ۲۰۱۰ در سان فرانسیسکو زمان یکه کوین سیستروم میشل برزیل برروی HTML5 کار می‌کردند- ایده‌ای خلق شد که جهان یی عکس زیبا عکاسی را متحول کرد. آنها به این ضرورت پی‌برده بودند که آدم ی بیش از هرچیز نیازمند برقراری رابطه با همنوعانش است و به همین دلیل کاربر ان شبکه‌های اجتماعی روز به روز درحال افزایش هستند . ایده آنها برقراری رابطه آدم ‌ها از طریق عکـس بود. ایده آنها -instagram- نام گرفت. ولی اتفاق بزرگ- خرید میلیارد دلاری اینستاگرام بوسیله فیسبوک- ارزشی جهت این سایت دو ساله ایجاد کرد که بیش از ارزش روزنامـه نیویورک‌تایمز با ۱۶۱ سال قدمت بوده است. بر اساس تحقیقات ارزش گذاری- ارزش نیویورک تایمز معادل ۹۴۶ میلیون دلار است.در اینستاگرام- فرد ان می‌توانند از زندگی روزمره خود- وقایع هر چیزی را که دوست دارند عکـس زیبا گرفته و نهایتا آن را با افرادی که دوست دارند به اشتراک گذارند. ولی این به ‌اشتراک گذاری فقط محدود به دستگاه‌های همراه از جمله تلفن‌همراه تبلت است.

این پروگرام کاربر دی محبوب ابتدا در ورژن iOS و بعد android عرضه شده هم‌هم اکنون فرد ان از طریق وب نیز می‌توانند عکس‌ها پروفایل‌های ایسنتا محترم را مشاهده کنند.
در‌‌ همان ابتدا‌ی معرفی- این پروگرام فرد دی در لیست ۲۵ پروگرام بر‌تر پلتفرم iOS قرار گرفت و تعداد فرد ان آن روز به روز بیشتر شد تا جاییکه بعد از دو ماه میلیون فرد عضو آن شدند. کارگزاران بورس- در همان زمان اینستاگرام را به ارزش ۲۵ میلیون دلار تخمین زدند. در ۳ آوریل سال ۲۰۱۲ اینستاگرام جهت android انتشار شد در کمتر از روز میلیون بار دریافت شد. در همان هفته ارزش سهام اینستاگرام در بورس به ۵۰۰ میلیون دلار رسید. اخیرا فیسبوک اینستاگرام را به مبلغ ۱ میلیارد دلار خریداری کرد. شرکتی که در کل ۱۰ کارمند نداشت.

 

اینستاگرام
اینستاگرام

خریداری اینستاگرام

فیس‌بوک در آوریل ۲۰۱۲- اینستاگرم را به مبلغ یک میلیارد دلار -بصورت نقد و سهام- خریداری کرد. در سال ۲۰۱۳ اینستاگرام ۲۳٪ رشد کرد در حالیکه فیس بوک بعنوان کمپانی مادر تنها ۳٪ رشد را تجربه کرد. گفته می‌شود اگر اینستاگرام همین رشد را حفظ کند- از فیس‌بوک بزرگتر خواهد شد. کوین سیستروم- از بنیان‌گذاران اینستاگرام و مدیر عامل شرکت فست می‌گوید: این بزرگ‌ترین موجودیت در جهان خواهد بود.

وضعیت اینستاگرام در ایران

در ایران برخلاف سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک- توییتر- یوتیوب و دیگر شبکه‌های محبوب دنیا بطور مطلق فیلتر نیست اما طرح فیلترینگ هوشمند روی آن اجرا شده است.

اینستاگرام کمی با تاخیر وارد ایران شد. کم بودن دستگاه‌های آیفون در ایران علت اصلی این تاخیر عنوان شده است. اما رفته‌رفته با زیاد شدن آیفون‌ها و همچنین انتشار این برنامه در سیستم‌عامل اندروید- این برنامه در ایران هم طرفداران زیادی پیدا کرد. البته هنوز آمار دقیقی از تعداد ایرانیان عضو این شبکه وجود ندارد. بدون شک فیلتر نبودن این شبکه و دسترسی آسان و بی‌دردسر آن در ایران را می‌توان مهم‌ترین دلایل استقبال ایرانی‌ها از این شبکه اجتماعی دانست- اما باید یادآوری کرد که طرح فیلترینگ هوشمند روی آن اجرا می شود با این حال فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک- توییتر- یوتیوب و… استقبال مردمی از این برنامه را دوچندان کرد. البته می‌توان نقص اینترنت‌های ارایه‌شده روی تلفن‌های همراه را هم به عنوان دلیلی برای کمتر بودن میزان مشارکت ایرانی‌ها نسبت به کشورهای توسعه‌یافته دیگر در این شبکه ‌اجتماعی عنوان کرد.

کاربران اینستاگرام

به عنوان رسانه اجتماعی تا دسامبر ۲۰۱۰ در حدود میلیون کاربر داشت. در ژوین ۲۰۱۱ به ۵ میلیون شخص در سپتامبر همان سال به ۱۰ میلیون فرد رسید. در آوریل ۲۰۱۲ به بیش از ۳۰ میلیون فرد رسید.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد بیش از ۵ میلیارد عکس جالب ارسال شده دارد. بر طبـق گزارشات اعلام شده هر ماه حدود ۱۰ میلیون فرد می‌گیرد که از هر دو پلتفرم اندروید و iOS می باشند . اینستاگرام در ژولای ۲۰۱۲ اعلام کرد که ۱۰۰ میلیون عکس زیبا زیبا توسط کاربر ان آپلود شده است. این تعداد به ۱۵۰ میلیون در ماه آگوست ۲۰۱۲ رسید.

کاربرد اینستاگرام

این برنامـه کاربردی می‌تواند افکت‌های عکسی جالبی را روی عکس‌ها ایجاد نماید . با این پروگرام می‌توانید عکس‌هایی را که جلوه‌های جالبی می باشند ایجاد بکنید و آنها را با دیگر فرد ان شبکه اینستاگرام به اشتراک بگذارید- همچنین می‌توانید روزانه عکس‌های بسیاری را که دیگر کاربر ان می‌گیرند و این افکت‌ها را روی آنها ایجاد می‌کنند نگاه بکنید و آنها را دنبال بکنید -Follow– نظربگذارید-Comment- بپسندید -Like- و لذت ببرید. تمام این کارها روی موبایل شما اتفاق می‌افتد.

اخیرا افزونه مخصوص وردپرس این سرویس منحصر به فرد-بوسیله Obox Design انتشار شده است. هم اکنون کاربران وردپرس قادرند گالری های زیبا شگفت انگیزی از تصاویر موجود در حساب اینستاگرام را در سایت وبلاگ خود به راحتی به اشتراک بگذارند. از قابلیت‌های این افزونه می‌توان به وارد شدن اتوماتیک تمام عکس‌های موجود در حساب فرد ی اینستاگرام در زمان تصدیق تطبیق حساب کاربر ی خود- گزینش و وارد کردن گروهی تصاویر به پست‌ها – نوشته‌های وردپرس تولید و تهیه و تولید گالری تصاویر در وردپرس به یاری تصاویر موجود در اینستاگرام را نام برد.

آپلود عکس

یکی از امکانات خوبتر اینستاگرام امکان ارسال عکـس بر روی شبکه‌های اجتماعی چون توییتر -فیسبوک فلیکر – تامبلر و فوراسکویر است. بدین معنا که ضمن آپلود عکس رایگان بر روی اینستاگرام شما می‌توانید آن را همزمان در این رسانه‌های اجتماعی ارسال بکنید . در این ارسال‌ها نیازی به آپلود مجدد نیست منبع عکس زیبا جالب همان اینستاگرام خواهد بود.

جستجو

جستجو بر طبـق کلمات کلیدی یا همان تگها انجام می‌شود. به مفهوم به ابه احتمال زیاد ل خیلی بایستی تگی وجود داشته باشد تا شما عکـس زیبا را پیدا بکنید – به این ترتیب می توانید تصاویر مورد علاقه را پیدا بکنید و یا عکاس آن را دنبال -Follow- بکنید .

 

منبع :

مشاورکو

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =