خانه / ادبیات / نویسندگان / ایزابل آلنده – Isabel Allende

ایزابل آلنده – Isabel Allende

ایزابل آلنده
ایزابل آلنده

ایزابل آلنده روزنامه‌نگار و نویسنده آمریکای لاتین است- ایزابل آلنده را پدیده ادبیات آمریکای لاتین می‌نامند- کسی که نزدیک ۵۷ میلیون نسخه از ۱۹ جلد کتابش به فروش رفته- آثارش به ۳۵ زبان دنیا ترجمه شده و دو فیلم اقتباسی از آن‌ها تهیه شده است- رمان‌های او اغلب در سبک ریالیسم جادویی جای می‌گیرند

زندگی ایزابل آلنده

ایزابل آلنده متولد دوم اوت ۱۹۴۲ در شهر لیمای پرو است. پدرش -توماس آلنده- پسر عموی سالوادور آلنده- رییس جمهور فقید شیلی بود. توماس به عنوان سفیر شیلی در پرو مشغول به خدمت بود. با فقدان پدرش در سال ۱۹۴۵- ایزابل ۳ ساله به همراه مادرش به سانتیاگو کوچ نمود و تا سال ۱۹۵۳ در آنجا باقی‌ماند. با ازدواج مجدد مادرش با یک دیپلمات دیگر- خانواده به ناچار به بولیوی و سپس بیروت منتقل شد. ایزابل در بولیوی در مدرسه خصوصی آمریکایی‌ها و در بیروت در یک مدرسه انگلیسی به تحصیل پرداخت و در سال ۱۹۵۸ به شیلی بازگشت.

آلنده سپس با یک دانشجوی مهندسی به نام -میگل فاریاس- ازدواج نمود و دارای دو فرزند به نام‌های -پایولا- و -نیکلاس- شد. دخترش -پایولا- در سن ۲۹ سالگی بر اثر بیماری اختلال متابولیک از دنیا رفت. -آلنده- تجربه تلخ از دست دادن دخترش را در رمانی به نام -پایولا- روایت کرد. او در سال ۱۹۹۶ بنیاد -ایزابل آلنده- ‌را به یاد -پایولا- راه‌اندازی کرد تا به تقویت قدرت در زنان و دختران کمک کند. زندگی ادبی خود را با ترجمه مقالاتی برای یک مجله طرفدار حقوق زنان آغاز نمود. او مدتی نیز با سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد -فایو- همکاری نمود. با سقوط دولت سالوادور آلنده توسط پینوشه- نام ایزابل آلنده نیز در فهرست تحت تعقیب قرار گرفت- بنابراین او مجبور شد به ونزویلا فرار کند و به مدت ۱۳ سال در این کشور به حالت تبعید به سر برد. در این مدت او به نوشتن مقاله برای یکی از معروف‌ترین روزنامه‌های ونزویلا پرداخت و مدتی نیز مدیریت یک مدرسه را برعهده گرفت..

-آلنده- ‌سال‌هاست از حقوق زنان دفاع می‌کند- او سال ۱۹۶۸ با کمک سردبیرهای دیگر و حمایت -سالوادور آلنده- مجله -پایولا- را در این زمینه راه‌اندازی کرد. همچنین پیش از مهاجرت به ونزویلا به عنوان مجری تلویزیونی هم شناخته می‌شد.

 

ایزابل آلنده
ایزابل آلنده

رمان‌های او اغلب در سبک ریالیسم جادویی جای می‌گیرند. در سال ۱۹۸۱ زمانی که پدربزرگش در بستر بیماری بود- ایزابل نگاشتن نامه‌ای به وی را شروع کرد که دستمایه رمان بزرگ -خانه ارواح- گردید. پایولا نام دختر وی است که پس از تزریق اشتباه دارو به کما رفت. ایزابل رمان -پایولا- را در سال ۱۹۹۱ بصورت نامه‌ای خطاب به دخترش نوشته‌است. رمان‌های آلنده به بیش از سی زبان ترجمه شده و نویسنده خود را به دریافت جوایز ادبی بسیاری مفتخر نموده‌اند.

وقتی -ایزابل آلنده-‌ در تبعید اجباری به سر می‌برد- نامه‌های خیالی برای پدر فقیدش می‌نوشت. او بعدها این متن‌ها را در رمان‌ -خانه ارواح- به چاپ رساند. این کتاب در سال ۱۹۹۲ به فیلمی سینمایی تبدیل شد که -مریل استریپ- و -وینونا رایدر- در آن هنرنمایی کردند.

از همان ابتدا شیوه ترکیب واقعیت و داستان- در آثار او خود را نشان داد- سبکی که آن را ریالیسم جادویی می‌نامند. او ترس‌های دنیای واقعی را با دنیای خیالی مملو از جادو می‌آمیزد و فضایی دایما سرشار از امید می‌آفریند.

برخی از منتقدان او را به کپی‌برداری از قلم گابریل گارسیا مارکز – رمان‌نویس برجسته کلمبیایی و برنده نوبل ادبیات ـ متهم می‌کنند چون در دنیا نام -مارکز- به عنوان بنیان‌گذار سبک ریالیسم جادویی شناخته می‌شود. با این حال قصه‌های حماسی -آلنده- درباره زنان قوی- جایزه ملی ادبیات شیلی را در سال ۲۰۱۰ برایش به ارمغان آورد.

ایزابل آلنده طی دو دهه گذشته در آمریکا زندگی کرد و همان جا برای بار دوم ازدواج کرد. با این وجود- او همچنان شیلی را خانه خود می‌داند: هنوز حس شیلیایی بودن دارم- والدین من اهل شیلی هستند- خانواده‌ام شیلیایی هستند و من اولین سال‌های زندگی‌ام را ـ که دوران مهمی برای شکل‌دادن شخصیت محسوب می‌شود ـ در شیلی گذرانده‌ام.

او در وب‌سایت خود نوشته است: وقتی جوان بودم- همیشه احساس ناامیدی می‌کردم. دنیا پر از درد و رنج بود و من کار کمی برای تسکین آن از دستم برمی‌آمد! اما حالا وقتی به عقب برمی‌گردم و زندگی‌ام را می‌بینم- حس رضایت دارم- چون روزهای کمی بوده که حداقل تلاشم را برای ایجاد یک تغییر به کار نگرفته باشم.

جدیدترین رمان -ایزابل آلنده- که عنوان -در میانه زمستان- را یدک می‌کشد- ماه اکتبر منتشر می‌شود. این کتاب درباره مهاجری غیرقانونی که از گواتمالا به آمریکا می‌رسد و روزنامه‌نگاری شجاع- مثبت‌اندیش و اهل شیلی که تصویری از خودِ -آلنده- را منعکس می‌کند- نوشته شده است.

ایزابل آلنده
ایزابل آلنده

برخی از کتب منتشر شده از وی به فارسی

خانه ارواح -حشمت کامرانی-
از عشق و سایه‌ها -عبدالله کوثری-
داستان‌های اوا لونا مجموعه‌ای شامل ۱۹ داستان -علی آذرنگ-
پایولا -مریم بیات-
دختر بخت -اسدالله امرایی-
پرتره به رنگ سپیا -عبدالله کوثری-
زورو -محمدعلی مهمان نوازان-
اینس روح من -عبدالله کوثری-
تصویر کهنه -بیتا کاظمی-
منهای عشق -گیسو پارسای-
حاصل روزهای ما -نرگس میلانی-
سرزمین خیالی من -مهوش عزیزی-
جزیره زیر دریا -زهرا رهبانی-
شهر جانوران -اسداله امرایی–جلد اول از سه گانه آلنده-
سرزمین اژدهای طلایی -اسدالله امرایی–جلد دوم از سه گانه آلنده-
جنگل کوتوله‌ها -آسیه و پروانه عزیزی–جلد سوم از سه گانه آلنده-

 

منبع :

حکیمانه

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =