خانه / نام آوران / اکبر اعتماد – Akbar Etemad

اکبر اعتماد – Akbar Etemad

اکبر اعتماد
اکبر اعتماد

اکبر اعتماد شخصیت علمی ایرانی- بنیانگذار و نخستین رییس سازمان انرژی اتمی ایران است که به -پدر فناوری هسته‌ای ایران- شهرت یافته‌ است-

زندگی اکبر اعتماد

اکبر اعتماد در سال ۱۳۰۹ در همدان به دنیا آمد. برای ادامه تحصیل به سویس رفت و در سال ۱۹۶۳ از دانشگاه لوزان سوییس فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۴۴ به ایران بازگشت و توسط صفی اصفیا- رییس وقت سازمان برنامه و بودجه- بعنوان مشاور فنی طرح پژوهش‌های رآکتور اتمی استخدام شد. سال بعد- دفتر انرژی اتمی سازمان برنامه و بودجه را بنا گذاشت و خود به مدیریت آن منصوب شد.

درسال 1346 وزارت علوم و آموزش عالی تاسیس شد که رسالت آن اجرای انقلا‌ب آموزشی بود. یکی از وظایف عمده وزارت علوم- پیشبرد پژوهش و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی درایران بود که ساختار سازمانی آن قرار شد در موسسه‌ای وابسته به وزارت علوم اما با استقلا‌ل درونی کافی متجلی شود. مجید رهنما- نخستین وزیر علوم و آموزش عالی- به اعتماد پیشنهاد کرد که در سازماندهی و هدایت این موسسه به او یاری دهد. اعتماد مسوولیت تاسیس این سازمان را بر عهده گرفت.

در سال ۱۳۴۷ به سمت اولین رییس موسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی- که بدیل ایرانی مرکز ملی پژوهش‌های علمی -CNRS- در فرانسه بود- منصوب شد.

اعتماد- در دوران تصدی ریاست موسسه تحقیقات و برنامه‌ریزی علمی و آموزشی- مدام در جست‌وجوی برداشت‌هایی تازه در زمینه‌های آموزشی بود. یکی از دستاوردهای این جست‌وجو دانشگاه بوعلی سینای همدان است که اعتماد بانی آن و از سال 1351 تا 1353 رییس‌اش بود- شهری که گرچه محل تولد اعتماد نیست اما پدرش سال‌ها ریاست اتاق بازرگانی همدان را بر عهده داشت و وی تحصیلا‌ت ابتدایی را در همدان گذرانده بود.

 

اکبر اعتماد
اکبر اعتماد

با این همه وقتی در سال 1353 به او پیشنهاد شد که طرحی نو برای دستیابی به انرژی اتمی درایران دراندازد- از یک سو عظمت مطلب و از سوی دیگر چالش ایده نو- او را به راهی دیگر کشاند. اکبر اعتماد درسال 1353 به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شد.

تا آن زمان چنین سازمانی وجود نداشت- اعتماد آن را ایجاد کرد و تا چند ماه پیش از انقلا‌ب 1357 ریاست آن را به عهده داشت. اهدافی که اعتماد برای دستیابی ایران به فناوری اتمی بر شمرده بود- تامین انرژی- کمک به تحقیقات اتمی و کاربردهای هسته‌ای در کشاورزی- طب- بیولوژی و صنعت را در بر می‌گرفت. در گزارشی که اعتماد طی یک ماه برای مسوولان ارشد وقت تهیه کرد هدف‌های انرژی اتمی در ایران تشریح شده بود- کادر قانونی و حقوقی این کار روشن شد و کادر تشکیلا‌تی و حدود اعتبارات مورد نیاز آن پیشنهاد گردید.اعتماد معمار سازمان انرژی اتمی در ایران شد و فناوری اتمی بر گرده‌های او و همکارانش استوار شد.

با وقوع انقلاب اسلامی ایران- فریدون سحابی ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را به دست گرفت.

اکبر اعتماد در مصاحبه‌های خود همواره انرژی اتمی را برای ایران لازم و ضروری و دستیابی به این انرژی را حق ایران می‌داند.

مستندی با عنوان – من اکبر اعتماد- اتم می‌شکنم – به کارگردانی سید وحید حسینی و احمدرضا گنجه‌ای در مورد زندگی این شخصیت علمی در سال ۱۳۹۱ ساخته شده است.

کتاب در -پرتگاه حادثه- توسط محمد حسین یزدانی راد درباره زندگی وی به صورت مصاحبه در قالب تاریخ شفاهی گردآوری و در سال ۱۳۹۶ منتشر شده‌است.

 

اکبر اعتماد
اکبر اعتماد

 

منبع :

مسیر ایرانی

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

علی دایی

علی دایی – Ali Daei

علی دایی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران- مربی فوتبال و تجارت‌پیشه و کارآفرین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =