خانه / ادبیات / سبک های ادبی و هنری / اندی وارهول – Andy Warhol

اندی وارهول – Andy Warhol

اندی وارهول
اندی وارهول

اندی وارهول با نام اصلی اندرو وارهولا هنرمند- نویسنده- عکاس و فیلم‌ساز پیشرو آمریکایی- از بنیان‌گذاران هنر پاپ دهه ۱۹۵۰ در ایالات متحده بود- او شناخته‌شده‌ترین چهره هنر پاپ و دارای اندیشه‌های بسیار آوانگارد بود- اندی وارهول در سال ۱۹۷۷ میلادی- پرتره‌ای‌هایی از فرح پهلوی- محمدرضاشاه پهلوی و خواهرش اشرف پهلوی را کشیده است

زندگی اندی وارهول

اندی وارهول در 6 اوت سال 1928 در -پیتسبورگ پنسیلوانیا فیلادلفیا در آمریکا متولد شد. به دلیل علاقه اش به عکاسی- اولین دوربین عکاسی خود را در سن ۹ سالگی دریافت و به عکاسی روی آورد. وی در مدرسه فنی -کارنگی در پیترزبورگ- به تحصیل پرداخته و به عنوان تصویرپرداز تبلیغاتی در نیویورک کار کرد. در سال 1957 مدال باشگاه مدیران هنری را از آن خود ساخته و در سال 1962 با استفاده از روش چاپ سیلک اسکرین تصاویری را از قوطی های کنسرو – اسکناس های دلار- و عکس های مریلین مونرو پدید آورد و به عنوان یک هنرمند -پاپ شهرت- یافت. از میانه دهه 1960 بر دامنه و تنوع فعالیت های خود افزود و به ساخت فیلم – طراحی صحنه – تشکیل گروه موسیقی راک و … روی آورد. وی هم چنین دارای اندیشه‌های بسیار آوانگارد بود. هنر پاپ- هنری کمابیش طاغی و ضد ارزش‌های هنری آکادمیک بوده که در میانه قرن بیستم پا گرفت. آثار اندی وارهول با وجود آنکه در زمان حیاتش مخالفان بسیاری در میان منتقدان داشته- او را به یکی از جنجالی‌ترین شخصیت‌های هنری مبدل کرد. اندی وارهول شناخته ‌شده ‌ترین چهره‌ هنر پاپ- سرانجام- در سال 1987 در -نیویورک سیتی- از دنیا رفت. خانواده اندی وارهول- از پدر و مادری اسلواک متولد شد. پدرش یک کارگر ساده ساختمانی بوده و هنگامی که اندی- فقط 13 سال داشت- در یک حادثه کشته شد.

اندی خیلی زود نبوغش را در طراحی و نقاشی نشان داد. پس از پایان دبیرستان- در رشته هنرهای بازرگانی -هنرهای تبلیغی- در انستیتو تکنولوژی کارنگی پیتسبورگ ادامه تحصیل داد.

ورود به دنیای تصویرگری

اندی- در سال 1949 فارغ التحصیل شده و سپس به نیویورک رفت و به عنوان تصویرگر آگهی های تجاری در نشریات- مشغول به کار شده و پس از مدت کوتاهی به معروفترین و موفقترین تصویرگر آگهی های تجاری در تمام نیویورک بدل گشت. در سال 1952- نخستین نمایشگاه انفرادی اش را در گالری -هیوگو- نیویورک برگزار کرده و به دنبال آن در سال 1956 به همراه تعدادی از تصویرگران برجسته- در موزه تازه تعمیر -هنرهای مدرن- نیویورک در نمایشگاهی گروهی شرکت کرد. دوران شکوفایی در دهه شصت- شروع به نقاشی نمود. سوژه هایش بیشتر اجناس و اشیا روزمره ای بود که در زندگی همه مردم حضور داشت. همانند قوطی های سوپ کمپبل و بطریهای نوشابه کوکاکولا. اندکی پس از این تغییر روش- به شخصیتی مشهور در جامعه هنری نیویورک تبدیل شده بود. از 1962 به بعد- با استفاده از چاپ سیلک اسکرین- پرتره هایی از شخصیتهایی مشهور نظیر -مرلین مونرو- و -الیزلبت تیلور- خلق کرده که به عنوان یک هنرمند -پاپ- شهرت یافت. جوهره تفکر و هنر وارهول مبتنی بود بر تفکیک بین هنرهای زیبا FINE ARTS و هنرههای وابسته به تبلیغات- همانند آنچه که برای آگهی های تجاری به کار می رفت- یا کتابهای مصور- آلبومهای موسیقی- آگهی های سینمایی و …

اندی وارهول
اندی وارهول

تاسیس استودیو کارخانه

در سالهای 1960 استودیوی معروف خود را با نام -کارخانه- -The Factory- تاسیس کرد. با این کار ویژگی یکتایی و ناب بودن اثر هنری را از بین برده و شروع به تولید آثار هنری در مقیاس انبوه نمود. بعضی ها آن را کارخانه نقره ای نامیدند- زیرا همه چیز یا با کاغذ آلومینیومی پوشیده شده بود- یا با رنگ- نقره ای رنگ شده بود. از جمله چیزهایی که رنگ نقره ای داشت- توالت بود. کارخانه- هم پاتوق دوستان اندی بود و هم محل کار . جایی که تصاویر و نقاشی هایش خلق شد و اندی وارهول را در سراسر جهان به شهرت رساند.

جریان ترور

در جولای 1968 زنی به نام -والریا سولانیس -سولاناس- سه بار به وارهول شلیک کرد- تیرها به قفسه سینه اش اصابت کرد- هنرمند با خوش شانسی تمام- از مرگ گریخت- اما به شدت ترسیده بود و این آغاز انزوا و ترس از اجتماعی بوده که تا آخر عمر گریبانش را گرفت. والریا- اغلب اوقات برای وارهول کار می کرد و انجمنی تاسیس کرده بود به نام SCUM یا -انجمن تکه تکه کردن مردان- که خود- تنها عضو آن بود. هنگامی که فردای آن روز والریا دستگیر شد- دلیل خود را برای ترور وارهول چنین شرح داد: او کنترل زیادی روی زندگی من داشت. این تنها راه خلاص من از دست او بود.

تغییر در نگرش

وارهول پس از واقعه ترور- هیچگاه به حالت عادی بازنگشته و تا زمان مرگ در تنهایی خود به سر برد و از همه کس و همه چیز وحشت داشت. پس از این واقعه- چرخشی بزرگ در نگرش و آثارش پدید آمد. از این زمان به بعد بیشتر وقت خود را به تهیه پرتره از شخصیتهای مشهور و بسیار ثروتند مانند -مایکل جکسون- و -بریژیت باردو- گذراند. از طرفی پیروانش روز به روز بیشتر شدند و سبکش- -پاپ آرت- POP ART- یا آنچه که خود دوست داشت بنامد- MASS PRODUCTION ART فراگیرتر شد که بی ربط به آغاز دهه هفتاد میلادی و مبارزات منفی با مصرف گرایی و پدید آمدن ادیان جدید و گسترش تفکر پانک نبود.

فعالیت های وارهول در دهه 70

در آغاز دهه هفتاد- وارهول- یک کلوپ شبانه تاسیس کرده و پس از آن مجله INTERVIEW را به راه انداخت که بخشی از آن به تفسیر هنر مدرن اختصاص داشت. وی در 1975 کتابی منتشر کرد به نام -فلسفه اندی وارهول- که در آن عقایدش را تشریح نمود- هم چنین در سال 1977 میلادی- پرتره‌ای از -فرح پهلوی- را کشید. آثار وارهول- با وجود آنکه در زمان حیاتش مخالفان بسیاری در میان منتقدان داشته- محبوبیت عام زیادی کسب کرد و او را به یکی از جنجالی‌ترین شخصیت‌های هنری مبدل کرد.

اندی وارهول
اندی وارهول

دیدگاه

او در کتاب -فلسفه اندی وارهول- نوشته‌است: -چیز شگفت‌انگیز دربارهٔ آمریکا این است که سنتی را آغاز کرده که در آن ثروتمندترین مشتریان دقیقا همان چیزی را می‌خرند که فقیرترینشان می‌خرند. شما می‌توانید کوکاکولا را در تلویزیون ببینید و می‌دانید که رییس جمهور کوکاکولا می‌خورد- الیزابت تیلور کوکاکولا می‌خورد- و فکر کنید- شما هم می‌توانید کوکاکولا بخورید. کوکا همان کوکاست و با هیچ مقداری از پول نمی‌توانید کوکایی بهتر از آنچه داشته باشید که یک ولگرد در گوشه‌ای می‌خورد. همه کوکاها یکسان هستند و همه آنها خوب. این را الیزابت تایلور می‌داند- رییس جمهور می‌داند- ولگرد می‌داند و شما هم می‌دانید.-

از ویژه‌ترین شیوه‌های وارهول تکرار است- او با استفاده از چاپ سیلک برای تکرار مکانیکی موضوعاتش و حذف احساسات شخصی هنرمند از اثر- زندگی و تصویرهای زندگی انسان مدرن را به نمایش می‌گذارد.

آثار مربوط به ایران

اندی وارهول در سال ۱۹۷۷ میلادی- پرتره‌ای‌هایی از فرح پهلوی- محمدرضاشاه پهلوی و خواهرش اشرف پهلوی را کشیده است. پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران- این پرتره‌ها و دیگر آثار مشابه در انبار موزه هنرهای معاصر تهران ماند و عملا نادیده گرفته شد.

کتاب‌ها

فلسفه اندی وارهول- از A تا B و برعکس
پاپیسم- دهه شصت وارهول

مرگ

سرانجام اندی وارهول- در 22 فوریه سال 1987- در سن 58 سالگی- در پی اختلالات حین عمل جراحی کیسه صفرا- در -نیویورک سیتی- درگذشت. بیش از دوهزار نفر در مراسم یاد بودش در کلیسای -سنت پاتریک- شرکت کردند.

 

منبع :

پرشین گرام

منودلیار

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

محسن یگانه

محسن یگانه – Mohsen Yeganeh

محسن یگانه خواننده پاپ- آهنگساز- تنظیم کننده و ترانه سرای موسیقی ایرانی است- محسن یگانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 12 =