خانه / نام آوران / امید سلطانی – Omid Soltani

امید سلطانی – Omid Soltani

امید سلطانی
امید سلطانی

امید سلطانی با نام هنری امید خواننده پاپ ایرانی است- امید سلطانی هنرمندی است که از نظر شخصیت فردی و هنری بین تمام هنرمندان بی نظیر می باشد و نمونه یک شخصیت ایرانی اصیل و انسان کامل است- اولین آلبوم او باران نام دارد که در ترکیه ضبط شد و به وسیله شرکت ترانه در سال میلادی در سراسر آمریکا و اروپا پخش شد

زندگی امید سلطانی

امید سلطانی در ششم مرداد ماه ۱۳۴۱ در الیگودرز استان لرستان متولد شده است. خانواده امید پر جمعیت بود و ایشان دارای چهار خواهر و چهار برادر هستند که البته متاسفانه در سال هشتاد و پنج ایشان یک خواهر و پدر عزیزشان حاج حسین سلطانی رو از دست دادند .
هنگامی امید فهمید صدا دارد که 9 سال بیشتر نداشت .در نقاشی کشیدن مهارت بسیاز خاصی دارد همان طور که این مهارت به دخترش یاسمین نیز رسیده است.

در سن 18 سالگی امید به جبهه های جنگ رفت تا از میهن خویش و وطن مادری خود دفاع کند .امید میگفت سالها پیش که روی یه تابلویی در ساختمان بزرگی کار میکردم- درویشی منو صدا کرد- وقتی که رفتم پایین حرفهای عجیبی در باره من زد. درویش به امید گفته بود که تو در آینده فرد بسیار مهمی خواهی شد و میلییونها نفر برای تو دست می کشند و بر سر تو تاج میگذارند.و حتی چهره همسرآینده امید رو هم درویش برای امید به تصویر کشید.

سالها گذشت امید به ترکیه رفت- خانه ای که امید درآن زندگی می کرد- به گفته خود امید 25 روز فقط مشغول پاک کردن آن شد. امید برای درس خواندن به ترکیه رفته بود ولی خودش می گفت درس خواندن حقیقتا جواب نمی داد. اما این بار امید به دنبال نعمت خدادادی خود رفت- بله صدای خود. در این بین امید از تحصیلات خود غافل نشد و تحصیلات خود را تا رشته مهندسی ادامه داد. امید اولین بار در یه کاباره ترکیه ای مشغول به خواندن شد این صدای جادویی نظر خیلی از صاحب های کاباره رو به خود جلب کرده بود.

همان طور که خود درویش چهره همسر آینده امید رو برای او به تصویر کشیده بود- امید همسر خود را پیدا کرد-قصه عشق امید و آرزو به گفته خیلی ها مثل قصه عشق لیلی و مجنون می باشد. همان طور که خود امید در کارت عروسی خود نوشته بود – امید به آرزوی خود رسید.اولین جرقه بزرگ زندگی امید با آلبوم اول او شروع شد- آهنگ باران اولین آهنگ امید بود با شعر بسیاز زیبای رحمان شکوفه پور و آهنگ سازی کیومرث سلیم پور.

امید سلطانی
اوایا خوانندگی امید سلطانی

امید را خواننده غایب میدانستند چون اصلا تصویری از امید نداشتند- ولی برای اولین بار تصویر امید را حمید شب خیز پخش کرد. اولین کنسرت امید هم در یک سالن بزرگ به نام هالیوود پلیدیوم برگزار شد یک سالن بزرگ که در آن زمان فقط با حضور 3 الی 4 خواننده پر می شد- ولی امید برای اولین بار به تنهایی سالن را پر از جمعیت کرد.

بعد از آن امید با آلبوم هر دو عاشق با شعر بسیار زیبای استاد جهان بخش پازوکی و از شرکت ترانه دومین آلبوم خود را عرضه کرد.سومین آلبوم امید حضرت عشق نام داشت- که قرار بود این آلبوم هم از شرکت ترانه به بازار عرضه شود- ولی بر اثر مسایلی که پیش آمد این امر میسر نشد. امید آلبوم حضرت عشق را با شرکت کلتکس به بازار عرضه کرد.

برای آلبوم چهارم امید متاسفانه مشکل ویزا به وجود اومد و ایشان علیرغم میل باطنی خود مجبور به ترک آمریکا شد. امید در همان سال آلبوم چهارم خود به نام پرسه های عاشقانه را به بازار داد.آهنگ یاسمین را برای دخترش یاسمین خواند که شعر از خانم ژاکلین و آهنگ آن را محمد مقدم ساخته بودند.

سال 1378 آلبوم پنجم امید به نام سربلند از طرف کمپانی کلتکس به بازار آمد .خواننده های مورد علاقه امید :داریوش- ابی و معین می باشند ولی امید از کوچکی علاقه شدیدی به صدای مازیار داشته است. از شاعرهای محبوب امید نیز می توان به استاد جهانبخش پازوکی و استاد بابک رادمنش اشاره کرد.

امید دوباره به آمریکا بازگشت و آلبوم بسیار زیبای پیروزی که شعرهای این آلبوم را آقای رادمنش و تنظیم آن را فرزندش بارن رادمنش بر عهده داشتند وارد بازار کرد. در این آلبوم آهنگ همسفر را برای همسرش آرزو خوانده که با شعر زیبای مسعود فردمنش و آهنگ سازی محمد مقدم به همراه بود. به گفته خود امید آقای محمد مقدم آهنگ ساز فامیلیش می باشد.بعد از این آلبوم کنسرت های امید شروع شد.

امید در همان سال با کاری خیرخواهانه و نیک توانست با هزینه خودش مسیولیت قلب 25 بچه را به عهده بگیرد که نیمی از همین بچه ها- بچه های بهبهان بودند.

شروع خوانندگی

اولین آلبوم او باران نام دارد که در ترکیه ضبط شد و به وسیله شرکت ترانه به مدیریت وارطان آوانسیان و جهانگیر طبریایی در سال ۱۹۹۲ میلادی در سراسر آمریکا و اروپا پخش شد.

بعد از موفقیت این آلبوم- امید راهی آمریکا شد. ثمره آن سال‌ها چهار آلبوم دیگر به نام‌های -هر دو عاشق- -۱۹۹۴– -سربلند- -۱۹۹۵– -حضرت عشق- -۱۹۹۷- و -پرسه‌های عاشقانه- -۱۹۹۸- بود.

امید سلطانی
امید سلطانی در کنار مادرش

مهاجرت به سرزمین های اشغالی

پس از ارایه آلبوم -پرسه‌های عاشقانه- به علت پایان مهلت حضورش در آمریکا مجبور به ترک این کشور و مهاجرت به اسراییل شد. حضور در سرزمین های اشغالی و دور شدن از صحنه هنر امید را سخت دچار عذاب کرد.

پس از چند سال دوری- دوباره به آمریکا بازگشت و فعالیت خود را از سر گرفت. آلبوم -پیروزی- در سال ۲۰۰۲ شروع فعالیت‌های هنری امید پس از سال‌های دوری بود. بعد از این- امید هر ماه کنسرت‌هایی را در شهرهای مختلف برگزار کرد. آلبوم کنسرت‌های امید آلبومی بود که در اکتبر ۲۰۰۴ توسط کمپانی آونگ عرضه شد.

امید هم اکنون مشغول تهیه هفتمین آلبوم خود با نام -ناامیدی هرگز- است.

همکاری با توماس اندرس

او در سال ۱۳۹۲ به همراه توماس آندرس از اعضای گروه مدرن تاکینگ- ترانه‌ای را با نام ما یکی هستیم -به انگلیسی: We are one- اجرا کرد. این ترانه که تهیه‌کنندگی آن را فرهاد زند بر عهده دارد و اشعار آن را مریم جلالی سروده- در ۱۳ مرداد ارایه شد. فرهاد زند که ایده این همکاری و ترانه از آن اوست- در آلبوم آخر توماس آندرس با او همکاری داشته‌است. مضمون کلی آهنگ به مفهوم جهانی متحد اشاره دارد.

 

امید سلطانی
امید سلطانی

آلبوم‌ها

باران-۱۳۷۰-
هر دو عاشق -۱۳۷۳-
سربلند -۱۳۷۴-
حضرت عشق -۱۳۷۶-
پرسه‌های عاشقانه -۱۳۷۷-
پیروزی -۱۳۸۱-
کنسرت زنده -۱۳۸۳-
انتظار -پاییز ۱۳۸۵-
شب میلاد -۱۳۸۸-
هوای آزادی -۱۳۹۵-

تک‌آهنگ‌ها

هوای آزادی
سرزمین مادری
نوروز
رویا -اجرای مشترک با محمد مقدم-
ایران -اجرای مشترک با لیلا فروهر-
یا علی
من و خود من
نگاه اول
قرمز
خانه بی سقف
ما یکی هستیم
خوش قدم
عاشقتم
برگ ریزان
لطیفه
عشق و تمنا ۱۳۹۵
ربنا
نماز عشق

 

منبع :

www.finds.ir

بیتوته

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 17 =