خانه / سینما / الیزابت تیلور – Elizabeth Taylor

الیزابت تیلور – Elizabeth Taylor

الیزابت تیلور
الیزابت تیلور

الیزابت تیلور با نام کامل بانو الیزابت رزموند -لیز- تیلور بازیگر سرشناس یهودی‌تبار آمریکایی و برنده دو جایزه اسکار برای بهترین بازیگری بود- وی از مشهورترین بازیگران انگلیسی-آمریکایی سینمای هالیوود بود- و زمانی که در اوج شهرت بود به عنوان یکی از بهترین و زیباترین بازیگران دنیا شناخته می‌شد

زندگی الیزابت تیلور

الیزابت تیلور در ۲۷ فوریه ۱۹۳۲ از پدر و مادری امریکایی در لندن به دنیا آمد و به همین دلیل دارای تابعیت دوگانه آمریکایی–بریتانیایی بود. پدرش دلال -هنری- و مادرش بازیگر و هر دو آمریکایی بودند.
مادر الیزابت که خودش بازیگر تیاتر بود وقتی او ۹ سال داشت برای اولین بار او را روی سن تیاتر برد. آنها پس از شروع جنگ جهانی دوم به لس آنجلس مهاجرت کردند و الیزابت بازیگری را آنجا ادامه داد.

وی در بسیاری از ماندگارترین و مشهورترین فیلم‌های کلاسیک سینمای آمریکا که بعدها به -دوران طلایی هالیوود- مشهور شد به ایفای نقش پرداخته‌است.
او زمانی که در اوج شهرت بود به عنوان یکی از بهترین و زیباترین بازیگران دنیا شناخته می‌شد.
سال‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی دوران طلایی بازیگری او بود و توانست دو بار در سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۶۷ برای فیلم‌های باترفیلد ۸ و چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد برنده جایزه اسکار شود و سه بار دیگر نامزد دریافت این جایزه شود.

الیزابت تایلور در طول دوران بازیگری خود دو بار موفق به دریافت جایزه اسکار سینمای آمریکا شد.

الیزابت تیلور
الیزابت تیلور

زندگی خصوصی

الیزابت تیلور ۸ بار ازدواج کرده‌است. معروفترین و جنجالی‌ترین ماجرای عشقی او باوجود داشتن همسر ارتباط او با ریچارد برتون بود که واکنش واتیکان هم سبب شد. آن‌ها در سال ۱۹۶۲ در جریان فیلمبرداری کلیوپاترارابطه‌ای عاشقانه را شروع کردند.
الیزابت تیلور بسیاری از ماندگارترین نقش‌هایش را در کنار ریچارد برتون ایفا کرده بود و این دو که از مشهورترین زوج‌های هنری در هالیوود بودند در ۱۲ فیلم در کنار هم بازی کردند.

او پس از جدایی از همسر- در سال ۱۹۶۴ با ریچارد برتون ازدواج کرد ماجراهای زندگی مشترک پر فراز و نشیب آن دو که حدود یازده سال دوام داشت- همواره در خبرهای حاشیه‌ای جهان سینما به چشم می‌خورد- و این رابطه فقط ده سال دوام داشت پس از طلاق دوباره درسال ۱۹۷۵ باهم مجددا ازدواج کردند ولی این بار ۹ ماه بیشتر دوام نداشت.

تیلور درباره این رابطه گفت بود:

-ما پس از ملاقات در رم دیوانه‌وار عاشق هم شدیم. از آن پس اوقات زیادی با هم گذراندیم- اما متاسفانه نه به اندازه کافی.-

تیلور در سال ۱۹۹۶ از آخرین همسر خود طلاق گرفت.

تیلور مدتی نیز با اردشیر زاهدی- شخصیت سیاسی عالیرتبه دوران محمدرضا شاه پهلوی و داماد سابق او روابطی عاشقانه داشت و به دعوت او به ایران نیز سفر نمود.

 

الیزابت تیلور
الیزابت تیلوردر کنار همسرش ریچارد برتون

نام همسران

کنراد هیلتون جونیور -۱۹۵۱–۱۹۵۰-
مایکل ویلدینگ -۱۹۵۷–۱۹۵۲-
مایک تاد -۱۹۵۸–۱۹۵۷-
ادی فیشر -۱۹۶۴–۱۹۵۹-
ریچارد برتون -۱۹۷۴–۱۹۶۴-
ریچارد برتون -۱۹۷۶–۱۹۷۵-
جان وارنر -۱۹۸۲–۱۹۷۶-
لاری فورتنسکی -۱۹۹۶–۱۹۹۱-

تاریخچه ازدواجهای الیزابت

۱-او ابتدا با کونارد هیلتون که پسر هیلتون هتلدار معروف ازدواج کرد اما ازدواجش فقط یکسال دوام آورد. کونارد برای الیزابت کوچک بود.  -۱۹۵۰ تا ۱۹۵۱-

۲-پس از یک سال تجرد او مجددا در سالهای ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۷ با مایکل ویلدینگ زندگی کرد- تا نهایتا این ازوداج هم پس از ۵ سال به طلاق انجامید.

۳-وقتی او قصد جدایی از مایکل ویلدینگ را داشت رابطه ای جدید با مایکل تاد برقرار کرده بود.
اما ازدواج او و مایکل تاد یکسال هم دوام نیاورد و در سال ۱۹۵۸ از هم جدا شدند!

۴-بعد از مدتی او با ادی فیشر خواننده رابطه برقرار کرد که این رابطه در سال ۱۹۵۹ به ازوداج انجامید. ازدواجی که تا ۱۹۶۴ در حدود ۵ سال دوام آورد.

۵-این بار الیزابت ریچارد بارتون را پسندیده بود! با جدا شدن از ادی فیشر و ازدواج با ریچارد بارتون طولانی ترین ازدواج وی که ده سال دوام داشت ثبت شد.
در سال ۱۹۷۴ بود که الیزابت از ریچارد جدا شد.

۶-پس از یکسال دوباره الیزابت با همان ریچارد بارتون ازدواج کرد. اما این بار ازوداج آنها فقط یک سال و تا سال ۱۹۷۶ دوام آورد. الیزابت آن موقع فردی مناسب تر پیدا کرده بود.

۷-در سال ۱۹۷۶ الیزابت با یک سناتور جمهوریخواه به نام جان وارنر آشنا شد. الیزابت یکی دو بار با او در یک کلوب دیدار کرده و رقصیده بود. بعد از آن بود که از ریچارد بارتون جدا و با جان وارنر ازوداج کرد و تا سال ۱۹۸۲ با وی زندگی کرد.

۸-آخرین ازدواج رسمی الیزابت تیلور با لری فورتنسکی در سال ۱۹۹۱بود که تا سال ۱۹۹۶ دوام داشت و در آن سال از یکدیگر جدا شدند.

در کنار اینها او با هنرمندان زیادی نیز رابطه دوستی! داشت.از جمله این هنرمندان می توان به مایکل جکسون اشاره کرد.

 

الیزابت تیلور
الیزابت تیلور

گرانترین جواهرات الیزابت تیلور

این ستاره زیبا عاشق جواهرات و لباس‌های بسیار گرانقیمت بود که تا به امروز نیز زبانزد خاص و عام هستند. الیزابت تیلور مشتری ثابت برترین برندهای تولید جواهرات خاص بود و در دوران زندگی اش مجموعه‌های مختلفی از جواهرات را جمع‌آوری کرد.

گردنبند لا پرگرینا گردنبند گرانترین جواهر متعلق به الیزابت تیلور است. لا پرگرینا از ترکیب هنرمندانه مروارید- الماس و یاقوت پدید آمده‌است. یکی از مرواریدهایی که در ساخت این گردنبند بکار رفته‌است متعلق به اواسط قرن شانزدهم میلادی است که در میان هشت پادشاه اسپانیا نسل به نسل چرخیده‌است. ریچارد برتون این مروارید را به عنوان کادوی روز ولنتاین به الیزابت هدیه داد و بعدها الیزابت ساخت گردنبندی کامل با استفاده از این مروارید را به کمپانی کارتیه سفارش داد. این گردنبند در مجموع از ۶۰ مروارید- الماس و یاقوت تشکیل شده‌است و قیمت آن ۱۱٫۸ میلیون دلار است.

دوستی با مایکل جکسون

الیزابت تیلور با مایکل جکسون- موسیقی‌دان آمریکایی- رابطه دوستانه نزدیک و عمیقی داشتند. در تاریخ ۶ اکتبر ۱۹۹۱ الیزابت با لری فورتنسکی در مزرعه نِوِرلَند مایکل جکسون مراسم ازدواجشان را برگزار کردند. مایکل در سال ۱۹۹۷ به مناسبت ۶۹اُمین سالروز تولد الیزابت- ترانه -الیزابت- دوستت دارم- را اجرا کرد.

در سال ۲۰۰۵ و در هنگام دادگاه کودک‌آزاری مایکل جکسون- الیزابت یکی از حامیان سرسخت بی‌گناهی مایکل بود. مایکل سرانجام بی‌گناه شناخته شد. الیزابت در طول مدت این اتهامات- مایکل را تشویق می‌کرد تا از دستبند قرمز کابالا استفاده کند تا از -چشم بـد- در امان باشد.

الیزابت تیلور در مراسم خاکسپاری خصوصی مایکل که در ۳ سپتامبر ۲۰۰۹ برگزار شد نیز شرکت کرد.

 

الیزابت تیلور
الیزابت تیلور

سال‌های درد و رنج

الیزابت تیلور بیشتر سال‌های عمرش را با ناراحتی‌های جسمانی گوناگونی گذراند. او در در جریان فیلمبرداری فیلم ولوت ملی که او را در ۱۲ سالگی به شهرتی جهانی رساند- افتاد و دچار کمر دردی شد که هیچگاه رهایش نکرد. در سال ۱۹۶۱ با ابتلا به یک بیماری نادر ریوی تقریبا تا آستانه مرگ رفت و همچنین سال‌ها به الکل و داروهای مسکن معتاد بود. تیلور در سال‌های ۱۹۹۰ دو بار جراحی لگن کرد- یک بار دیگر به دلیل بیماری ریوی مرگ را به چشم دید و از جراحی که برای برداشتن توموری که در مغز داشت- جان به در برد. او در سال ۲۰۰۴ اعلام کرد که به دلیل نارسایی قلبی دچار نفس تنگی و خستگی مفرط و همچنین انحراف ستون فقرات است.

با این حال او در سال‌های اخیر از فعالیت‌های بشردوستانه خود فعالیت در بنیاد خیریه‌ای که برای کمک به بیماران مبتلا به ایدز تاسیس کرده بود- دست برنداشت. او این بنیاد خیریه را در سال ۱۹۹۱ پس از درگذشت دوستش- راک هادسن به دلیل ابتلا به ایدز- تاسیس کرد.

 

الیزابت تیلور
مراسم افتتاح نخستین خط پروازی مستقیم تهران – نیویورک – الیزابت تیلور در کنار اردشیر زاهدی سفیر وقت ایران در آمریکا، در هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ تازه خریداری‌شده از سرویس شرکت ملی هواپیمایی ایران

درگذشت

تیلور در ۲۳ مارس ۲۰۱۱ در سن ۷۹ سالگی به دلیل ایست قلبی در بیمارستان سیدار سینای شهر لس‌آنجلس درگذشت. او مدت زیادی بیمار بود و بارها به دلیل ناراحتی قلبی تحت درمان قرار گرفته بود.

برخی از فیلم های الیزابت تیلور

۱۹۴۲ هر دقیقه یک نفر به دنیا می‌آید
1944 جین ایر – صخره‌های سفید دوور – ولوت ملی
۱۹۴۶ شجاعت لاسی
۱۹۴۷ زندگی با پدر
۱۹۴۹ زنان کوچک
۱۹۵۲ عشق همیشه بهتر است
۱۹۵۳ دختری که همه چیز داشته است
۱۹۵۶ غول
۱۹۵۷ شهرستان رینتری
۱۹۵۹ ناگهان تابستان گذشته

۱۹۶۰ باترفیلد ۸
۱۹۶۶ چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟
۱۹۶۹ یک هزار روز از آن
۱۹۷۴ صندلی راننده
۱۹۷۶ پرنده آبی
۱۹۷۹ کشته‌های زمستان
۱۹۸۵ ملیس در سرزمین عجایب
۱۹۸۷ پوکر آلیس
۱۹۸۹ پرنده شیرین جوانی
۱۹۹۲–۱۹۹۳ سیمپسون‌ها
۱۹۹۴ عصر حجری‌ها
۲۰۰۱ خدا- شیطان و باب
۲۰۰۱ این زنان پیر

الیزابت تیلور
الیزابت تیلور

 

الیزابت تیلور
الیزابت تیلور

منبع :

پرشین وی

ساتین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یک =