خانه / بزرگان تاریخ / الیزابت بلکول – Elizabeth Blackwell

الیزابت بلکول – Elizabeth Blackwell

الیزابت بلکول
الیزابت بلکول

الیزابت بلکول یک پزشک بریتانیایی‌تبار اهل آمریکا بود- او در سال ۱۸۴۹ در آمریکا دکترای پزشکی گرفت و اولین زنی بود که به چنین امری نایل آمد- وی همچنین مبارز راه حقوق زنان و مخالف برده‌داری بود- او خواهر امیلی بلکول بود- الیزابت بلکول توانست در سال ۱۸۴۹ دانشنامه پزشکی خود را اخذ کند- تز او درباره درمان تیفوس بود

زندگی الیزابت بلکول

الیزابت بلکول در ۳ فوریه ۱۸۲۱ در بریستول انگلستان متولد شد. پدر ومادرش -هانا و سامویل بلاک ول- 9 فرزند داشتند- 5 دختر و 4 پسر. الیزابت سومین دختر خانواده بود. پدرش مردی ثروتمند بود و کارخانه ی قند داشت . او به اندازه ی کافی درآمد داشت که بتواند برای فرزندانش معلم سرخانه استخدام کند. الیزابت و خواهرانش- از طرف پدر و ادر خود- به عنوان انسان های عادی و باشعور- و نه سبک مغز و نادان- تلقی می شند ودرست مثل برادرانشان از امکانات آموختن بهره مند می گشتند.

در سال 1831- خانواده ی بلک ول به نیویورک مهاجرت کردند و در آنجا سامویل بلاک ول کارخانه ی قند خود رابرپا کرد. این خانواده که سخت مخالف برده داری بودند- به جنبش ضد برده داری پیوستند.

در سال 1835- وقتی که کارخانه ی قند سامویل بلاک ول به آتش کشیده شد ونابود گردید- خانواده ی بلک ول به سین سیناتی نقل مکان کردند. سامویل بلک ول امیدوار بود که بتواند در آنجا چغندر کشت کند و کارخانه ی خود را برقرار سازد. طرز کار او طوری بود که به برده نیاز نداشت. متاسفانه بر اثر بیماری مالاریا درگذشت و خانواده ی خود را تقریبا بدون ثروت ترک کرد.

فرزند بزرگتر خانواده ناچار شد در جستجوی شغلی برآید. الیزابت هم به تدریس موزیک پرداخت و سپس به همراه خواهر بزرگترش منزل خود را تبدیل به مدرسه ی شبانه روزی کردند.

وقتی که مدرسه تعطیل شد- الیزابت شغلی برای تدریس در ایالت کنتاکی پیدا کرد. اما رنج و اندوهش از زیستن در ایالتی که برده داری در آن رواج داشت سبب شد که از آن شغل چشم بپوشد و بیش از یک ترم تحصیلی درآن ایالت نماند.

در بازگشت به سین سیناتی – به جمعیت ضد برده داری پیوست و به دعوت دوست خانوادگی هریت بیچراستو عضو کلوب سمی کلون شد که یک انجمن ادبی بود- معهذا الیزابت ناآرام بود وچنانکه بعدها نوشت- یک زندگی معمولی او را اراض نمی کرد. با وجود علاقه به زندگی زناشویی- تصمیم گرفت ازدواج نکند. بعد از دیدار از یک دوست قدیمی در بیمارستان که به خاطر سرطان مثانه در حال مرگ بود- مصمم شد طب بخواند.

دوست بیمارش -ماری دونالدسون- به اوگفت که اگر زودتر توسط یک طبیب زن معاینه و علت بیماریش مشخص شده بود- یقینا معالجه می شد و از مرگ نجات می یافت.

الیزابت با دوستش هم عقیده بود و به همین جهت تصمیم به تحصیل علم طب گرفت. از سال 1845 تازمانی که در کالج جنوا پذیرفته شد- الیزابت در کارولینا تدریس کرد. و ضمنا برای دانشکده های مختلف طب درخواست پذیرش می فرستاد و خودش کتابهای طب را مطالعه می کرد و از کتابهای تنی چند از اطبایی که از خواست های او حمایت می کردند استفاده می کرد.

در تابستان- پس از گذراندن اولین سال تحصیلی طب در کالج -جنوا- الیزابت در بخش سیفلیس زنان در بیمارستان مخصوص بینوایان به نام بلاکلی آلمزهاوز در ایالت فیلادلفیا- کارآموزی کرد. اگرچه او تنها زن طبیب موفق در آن بخش بود- و با اینکه اطبا جوان نسبت به او بی اعتنایی و انزجار بیشتر می دادند- الیزابت برای کارش در بیمارستان بلاکلی که به او تحمل وهمدردی با زنان فقیری که از بیماری های مقاربتی رنج می بردند رامی آموخت- ارزش قایل بود.

پس از فراغت از تحصیل در کالج جنوا الیزابت بلک ول دوره ی انترنی اش را در بخش مامایی بیمارستان لاماترنیته در پاریس که تنها بیمارستانی بود که طبیب زن رامی پذیرفت- گذراند. ضمن کار در آن بیمارستان به بیماری چشم مبتلا شد و در نتیجه بینایی چشم چپش را از دست داد و به سبب آن امیدش برای جراح شدن بر باد رفت.

در سال 1850- شروع به گذراندن یک دوره ی انترنی دیگر در بیمارستان سنت بارتلمیو در لندن کرد. در آن جا بود که با فلورانس نایتینگل آشنا شد و دوستی شان تا آخر عمر ادامه یافت. در سال 1851- الیزابت به امریکا بازگشت- در آنجا بیمارستان از پذیرفتن او به خاطر زن بودن امتناع می کردند. یک مطب شخصی در نیویورک سیتی باز کرد و یک سخنرانی درباره ی بهداشت زنان ایراد کرد.

در سال 1853- یک کلینیک کوچک- در خیابان کثیف پرجمعیت مانهاتان پایین برای زنان فقیر و بچه ها تاسیس کرد. در آن جا زنان کم درآمد و فقیر می توانستند با نرخ کم یا اصولا بدون پرداخت چیزی مداوا شوند. بعدا دو زن طبیب دیگر یکی خواهرش امیلی و دیگری ماری زاکروسکا که هر دو موفق شده بودند در کالج وسترن ری زرو با کمک الیزابت بلک ول- تحصیل طب بکنند- در کلینیک به او پیوستند. -کالج وسترن ری زرو امروزی به نام کالج کیس وسترن نامیده می شود-

در خواست کمک از مردم- برای گسترش کلینیک با موفقیت روبه رو شد و الیزابت و دو همکارش موفق شدند کلینیک را توسعه بدهند. این کلینیک به نام درمانگاه زن و کودکان نیویورک -که امروز به نام: درمانگاه نیویورک- بیمارستان من داون تاون نامیده می شود- در خیابان گرین ویچ نیویورک در سال 1857 گشایش یافت.

الیزابت بلکول
الیزابت بلکول

در سال 1858- الیزابت بلک ول و دختر خوانده اش -کیستی- به انگلستان سفر کردند- در آنجا الیزابت کتابش را به نام قوانین زندگی تجدید چاپ کرد- از بمیارستان ها بازدید کردو درباره ی بهداشت زنان- اهمیت و تناسب شغل طبابت برای زنان- چندین سخنرانی ایراد کرد. سخنرانی های او- در بعضی موارد با تحقیر و اهانت روبه رو می شد. اما بیشتر اوقات با استقبال زنان و دخران روبه رو می گردید و آنها را تشویق به تحصیل علم طب می کرد.

طی سال 1860- الیزابت بلک ول – سرویس پرستاری جنگ داخلی امریکا را سازماندهی کرد و اولین برنامه ی عیادت از بیماران جبهه را در نیویورک ترتیب داد. او همچنین یک برنامه ی بازرسی سلامتی را شروع کرد که در سال 1872 سرپرستی آن را دکتر ربکا کل – اولین زن دکتر سیاهپوست امریکا عهده دار بود.

در سال 1868- آروزی دیرینه ی الیزابت بلک ول برآورده شد وکالج دخترانه ی طب به عنوان اولین کالج دخترانه ی طب در نیویورک آغاز به کار کرد.

الیزابت در سال 1869 به انگلستان بازگشت ودرآنجا یک سلسله سخنرانی درباره ی مراعات اصول بهداشتی- بهداشت- تغذیه- همچنین موضوعات و مباحثات جدال آمیز مثل: برنامه ریزی خانواده و آموزش جنسی برای بچه ها ترتیب داد.

او همچنین به تاسیس انجمن بهداشت ملی انگلستان کمک کرد.
او در دانشکاه ی جدید التاسیس طب زنان- رشته ی ژینکولوجی را تدریس کرد و کتاب آموزش اخلاق جوانان را که راهنمای مسایل جنسی بود انتشار داد.
در سال 1894 از طبابت کناره گرفت و بازنشسته شد اما به ایراد سخنرانی و نوشتن رسالات درباره ی مسایل اجتماعی و طبی ادامه می داد.
زندگی نامه ی او به نام پیشگام پشودن بیشه ی طبابت برای زنان – در سال 1895- انتشار یافت.

مرگ الیزابت بلکول

این بانوی گرانقدر پس از عمری تلاش در 31 می 1910 در هشتاد و نه سالگی دیده از زندگی فرو بست و در هاستینگ -Hasting- لندن به خاک سپرده شد .

در آگهی درگذشت الیزابت بلک ول در روزنامه ی تایمز لندن نوشته شد:

– او به تمام معنی کلمه یک پیشگام بود –

باید از روح های پیشگام و زنانی که قادر بوده اند این فکر و عقیده ی الیزابت را بازتاب دهند تشکر کرد که: – طبابت و معالجه ی بیماران به وسیله ی زنان- دیگر یک موضوع قابل تردید نیست- بلکه یک مساله ی به اثبات رسیده است.-

 

منبع :

برترینها

تبیان

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 11 =