خانه / بزرگان تاریخ / الکسی کلرو – Alexis Clairaut

الکسی کلرو – Alexis Clairaut

الکسی کلرو
الکسی کلرو

الکسی کلرو با نام کامل الکسی کلودد کلرو ریاضی‌دان- ستاره‌شناس- ژیوفیزیک‌دان- و روشنفکر برجسته فرانسوی بود- پیروزی بزرگی که نصیب کلرو شد- محاسبه تاثیر جاذبه سیاره مشتری و زحل بر ستارگان دنباله دار بود و پس از محاسبات طولانی- چنین نتیجه گرفت که هر دو سیاره عظیم زحل و مشتری- باعث کندی حرکت ستارگان دنباله دار می شوند

زندگی الکسی کلرو

الکسی کلرو با نام کامل الکسی کلودد کلرو ریاضی‌دان- ستاره‌شناس- ژیوفیزیک‌دان- و روشنفکر برجسته فرانسوی در 29 ژانویه سال 1713 در شهر پاریس به دنیا آمد. پدرش معلم ریاضیات بود. وی از کودکی دارای هوش و استعداد فراوان بود به طوری که در ده سالگی کتاب آنالیز عناصر بی‌نهایت کوچک را مطالعه کرد و در سیزده سالگی رسالات و مباحثی درباره ریاضی نگاشت.

در سال 1729 آکادمی علوم پاریس مقاله استادانه‌ای راجع به -منحنیات دو انحنایی- انتشار داد که باعث تعجب بسیار ریاضیدانان گردید و چون مقاله بدون امضا بود ریاضی‌دانان فکر کردند نویسنده- دانشمندی پیر و گوشه‌گیری است- ولی وقتی معلوم شد نویسنده یک پسر شانزده ساله به اسم آلکسی کلرو است- بسیار متعجب‌ گشتند. تالیف این رساله- آغاز ترقی علمی او بود که باعث شد- وی در 18 سالگی به عضویت آکادمی علوم فرانسه انتخاب شود. کلرو از آن پس به طور جدی به کارهای علمی روی آورد و تحقیقات مثمر ثمری را به نتیجه رساند.

در قرن هجدهم- آلکسی کلرو و لیونهارت اویلر برجسته ترین ریاضی‌دانانی بودند که هندسه سه‌ بعدی را گسترش دادند. بخصوص کلرو معلوم ساخت که یک رویه را می‌توان با معادله‌ای بر حسب سه مختصش نشان داد و برای توصیف خمی در فضا- دو تا از این گونه معادله‌ها لازم است. او ایده‌هایش را در کتاب -تحقیق درباره خم‌های با خمیدگی مضاعف- در 1731 مطرح کرد- وی در این کتاب معادلات چندین رویه درجه دوم از قبیل کره- استوانه- هذلولی وار و بیضی‌وار را آورد. توجه او در نهایت معطوف به شکل زمین بود که فکر می کرد نوعی بیضی وار باشد. وی راهی برای تعیین و تثبیت شکل زمین از راه آزمایش به دست آورد که نیروی گرانش یا جاذبه زمین را در نقاط مختلف با اندازه‏گیری زمان نوسان آونگ اندازه‏گیری کرد. کلرو هم‏چنین در باب حرکات ماه نیز تحقیقات جالبی به عمل آورد.

 

الکسی کلرو
الکسی کلرو

وی تاثیرات کشش جاذبه سیاره زهره بر زمین را نیز حساب کرد و آن را با نیروی جاذبه و کشش ماه مقایسه نمود. آن‏گاه از تلفیق این نظر با نتایج تحقیقاتی یکی از دانشمندان هم عصر خود- نخستین رقم نسبتا صحیح را برای جرم سیاره زهره و ماه را به دست آورد. پیروزی بزرگی که نصیب کلرو شد- محاسبه تاثیر جاذبه سیاره مشتری و زحل بر ستارگان دنباله‏دار بود و پس از محاسبات طولانی- چنین نتیجه گرفت که هر دو سیاره عظیم زحل و مشتری- باعث کندی حرکت ستارگان دنباله‏دار می‏شوند.

مرگ

الکسی کلرو دانشمندی بود که لذت‌های مجالس و محافل معاشرت را نیز مانند علوم دوست می‌داشت و کوشش داشت این دو را با هم نزدیک سازد. آلکسی کلود کلرو سرانجام در 4 ژوین 1765 در 52 سالگی درگذشت.

 

منبع :

آدمای گنده

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =