خانه / ادبیات / سبک های ادبی و هنری / اصغر محمدی – Asghar Mohammadi

اصغر محمدی – Asghar Mohammadi

اصغر محمدی
اصغر محمدی

اصغر محمدی مدرس هنر- نقاش و مجسمه‌ساز اهل ایران است- پژوهش‌های هنری او در ابتدا به هنر کلاسیک غرب و مکتب‌هایی چون امپرسیونیسم- فوویسم- هنر آبستره و کونستروکتیویسم -Constructivisme معطوف شد- اما طولی نکشید که اندیشه‌ آموزشی‌اش او را به‌سوی کاربرد هنر برای کودکان و نوجوانان سوق داد

زندگی اصغر محمدی

اصغر محمدی در ۱۸ شهریور ۱۳۱۷ در شهر بروجرد چشم به دنیا گشود. شهرت اصغر محمدی به سبب جدیت و اهتمام او در آموزش هنر در هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران است. به گونه‌ای که بسیاری از فارغ‌التحصیلان نام‌آور این هنرستان- محمدی را مهم‌ترین و یکی از تاثیر گذارترین معلمین و مدیران این هنرستان می‌دانند.

از ۲۳ سالگی کارهای تجربی نقد هنر کلاسیک- تدریس هنر در مدارس و تالیف کتاب‌هایی چون -آموزش نقاشی و کاردستی برای مربیان هنر- -آموزش عالی هنری- و نیز -طراحی برای هنرمندان جوان- را آغاز کرد.

در سال ۱۳۴۰- به دانشکده‌ هنرهای زیبای دانشگاه تهران وارد شد و تحصیل در رشته‌ نقاشی را دنبال کرد.

پژوهش‌های هنری او در ابتدا به هنر کلاسیک غرب و مکتب‌هایی چون امپرسیونیسم- فوویسم- هنر آبستره و کونستروکتیویسم -Constructivisme معطوف شد- اما طولی نکشید که اندیشه‌ آموزشی‌اش او را به‌سوی کاربرد هنر برای کودکان و نوجوانان سوق داد و پس از تالیف کتاب -هنر در کودکستان- در سال ۱۳۴۲ به برگزاری نمایشگاه‌های متعددی از بهترین آثار نقاشی کودکان و نوجوانان در محل دانشگاه تهران- موسسه کیهان- پارک‌ها- مدارس و کانون‌های مختلف دیگر اقدام کرد.

از سال ۱۳۴۴- پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به عنوان هنرآموز هنرهای تجسمی در وزارت فرهنگ و هنر سابق- مشغول به کار شد و از همین ایام تلاش برای تغییر برنامه‌ریزی تعلیمات هنر در ایران تا سطح دانشگاهی آغاز کرد. از سال ۱۳۴۶ فعالیت هنری محمدی به سمت مجسمه‌سازی و کار روی گنجینه‌ فرهنگی هنر ایران در مارلیک و املش و لرستان- به پیکرسازی روی می‌آورد.

در سال ۱۳۵۰- برای بازدید و مطالعه‌ و شناخت بیشتر مسایل هنری اروپا- سفری به این دیار می‌کند و یک سال بعد با دریافت یک بورس فرهنگی در زمینه‌ مجسمه‌سازی از جانب سفارت ایتالیا- این شاخه از فعالیت هنری‌اش را گسترش می‌دهد. پس از این سفر- چند فیلم آموزشی برای تلویزیون ایران و وزارت فرهنگ و هنر ایران می‌سازد.

در سال ۱۳۴۵- ریاست هنرستان هنرهای تجسمی پسران را می‌پذیرد- اما سالی نمی‌کشد که بار دیگر با استفاده از بورس یک ساله از طرف -انجمن ملی روابط فرهنگی- فرانسه- از شهریور ۱۳۵۵- برای تحقیق در زمینه مجسمه‌سازی عازم خارج می‌شود.

در سال ۱۳۵۶ وارد دوره دکترای -تاریخ هنر- دانشگاه سوربن پاریس می‌شود و تحقیق آکادمیک در موضوع -رابطه‌ نقاشی و مجسمه‌سازی معاصر ایران با سنت‌هایش- را آغاز می‌کند. اما در بازگشت به ایران از سال ۱۳۵۸- پس از نگارش کتابی به نام -روش تدریس هنرهای تجسمی- مجددا به سرپرستی هنرستان هنرهای تجسمی پسران تهران و به طور همزمان سرپرستی هنرستان موسیقی پسران تهران انتخاب می‌شود. وی تا سال ١٣۶٠ بعنوان مدیر هنرستان موسیقی و تا سال ١٣۶٢ بعنوان مدیر هنرستان تجسمی پسران به کار خود ادامه داد.

 

اصغر محمدی
اصغر محمدی

زندگی هنری

۱۳۴۰ ورود به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران.
۱۳۴۳ شرکت در چهارمین بی‌ینال منطقه‌ای تهران.
۱۳۴۴ اخذ مدرک لیسانس از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران. آبان‌ماه- برگزاری نمایشگاه نقاشی -کودکان دبستان آینده-.
۱۳۴۶ آغاز تدریس هنرهای تجسمی به دانشجویان -انستیتو تربیت مربیان هنری-.
۱۳۴۷ حضور در نمایشگاه -بیست و پننج سال آفرینش هنری- در -موزه ایران باستان- تهران.
۱۳۴۸ شرکت در ششمین بی‌ینال پاریس. اخذ مدرک فوق‌لیسانس از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران.
??۱۳ آبان‌ماه- سرپرستی -نمایشگاه نقاشی کودکان- در جشن فرهنگ و هنر.
۱۳۴۹ شرکت در نمایشگاه -روز جهانی حقوق بشر- -یونسکو- در تهران. آغاز تدریس رشته -آموزش و پرورش هنری- در بخش علوم تربیتی مدرسه عالی پاریس.
۱۳۵۰ نمایشگاه انفرادی در گالری -خانه آفتاب-. نمایشگاه مجسمه در موزه -ایران باستان-.
۱۳۵۱ نمایشگاه گروهی در فرانسه- پاریس. آبان‌ماه- سرپرستی نمایشگاه نقاشی کودکان در جشن فرهنگ و هنر.
۱۳۵۲ آغاز تدریس رشته دکوراسیون در انستیتو تکنولوژی تهران. آغاز تدریس رشته هنر و کاردستی در دانشگاه مکاتبه‌ای. نمایشگاه مجسمه در تالار قندریز. آبان‌ماه- سرپرستی نمایشگاه نقاشی کودکان در جشن فرهنگ و هنر.
۱۳۵۳ آغاز تدریس رشته طراحی در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه ملی ایران. نمایشگاه گروهی در اصفهان. شرکت در نمایشگاه دهمین سال افتتاحیه گالری قندریز. شرکت در اولین نمایشگاه بین‌المللی هنر تهران.
۱۳۵۴ ریاست هنرستان هنرهای زیبای پسران -تا یک‌سال بعد-. نمایشگاه -فضا و حجم- در مرکز فرهنگی آمریکا- در پاریس. شرکت در نمایشگاه -گنج و گستره-.
۱۳۵۵ شرکت در نمایشگاه -پنجاه سال هنر ایران-.
۱۳۵۶ شرکت در نمایشگاه گروهی -خانه بین‌المللی هنر– پاریس. نمایشگاه نقاشی و تندیس در گالری -ورکامر– پاریس. نمایش سه اثر برنزی در یک نمایشگاه گروهی در گالری -آتالی- پاریس. ورود به دوره دکتری -تاریخ هنر- در دانشگاه سوربن- پاریس.
۱۳۵۷ بازگشت به ایران.
۱۳۵۸ نگارش -روش تدریس هنرهای تجسمی-. سرپرستی مجدد در -هنرستان هنرهای تجسمی پسران-.
۱۳۶۲ تدریس در مجتمع دانشگاهی هنر.

آثار وى در جشنواره‏ ها و نمایشگاه‏هاى زیر شرکت داشته است:

– چهارمین دو سالانه منطقه ‏اى تهران -١٣۴٣-
– نمایشگاه -٢۵ سال آفرینش هنرى- موزه ایران باستان -١٣۴٧-
– ششمین دو سالانه پاریس -١٣۴٨-
– نمایشگاه روز جهانى حقوق بشر -١٣۴٩-
– نمایشگاه انفرادى تندیس در خانه آفتاب -١٣۵٠-
– جشنواره بین‏ الملى نقاشى -کانى سورمر- فرانسه -١٣۵١-
– نمایشگاه گروهى در اصفهان -١٣۵٣-
– نمایشگاه دهمین سال افتتاح گالرى قندریز -١٣۵٣-
– اولین نمایشگاه بین‏ المللى هنر تهران -١٣۵٣-
– شرکت در نمایشگاه فضا و حجم انجمن ایران و آمریکا -١٣۵۴-
– نمایشگاه -نگرش به پنجاه سال هنر ایران- -١٣۵۵-
– نمایشگاه گروهى -خانه بین ‏المللى هنر- پاریس
– نمایشگاه نقاشى و تندیس در گالرى -ورکامر- پاریس -١٣۵۶-

درگذشت

اصغر محمدی در بامداد ۱۸ اسفند ۱۳۶۳ به علت سکته قلبی در تهران درگذشت.

نکوداشت اصغر محمدی

در ۱۳ آبان ۱۳۸۹ مراسم نکوداشتی برای اصغر محمدی در نگارخانه برگ سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار گردید. در این مراسم که به کوشش محمدحسن حامدی سردبیر مجله تندیس برپا شد- محمدابراهیم جعفری- محسن وزیری‌مقدم و سروژ بارسقیان به ایراد سخنرانی پرداختند- و فیلم مستندی ساخته امیر فرهاد درباره زندگی محمدی به نمایش درآمد.

 

منبع :

tmbs.farhang.gov.ir

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

فریدون فروغی

فریدون فروغی – Fereydoon Foroughi

فریدون فروغی آهنگساز- نوازنده و خواننده ایرانی بود- او موسیقی را بدون داشتن استاد و با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + هفده =