خانه / ادبیات / نویسندگان / استفانی مایر – Stephenie Meyer

استفانی مایر – Stephenie Meyer

استفانی مایر
استفانی مایر

استفانی مایر با نام اصلی استفانی مورگان نویسنده آمریکایی است که بیشتر به خاطر نگارش سری گرگ و میش مشهور است- این سری بیش از صد میلیون نسخه در سراسر دنیا فروش رفت و به ۳۷ زبان دنیا ترجمه شد- مایر در هفته‌نامه تایم از بین ۱۰۰ انسان تاثیرگذار در سال ۲۰۰۸- در مکان ۴۹ قرار گرفت- همچنین در سال ۲۰۱۰- مجله فوربز او را به عنوان پنجاه و نهمین شخص نامدار با درآمد سالانه ۴۰ میلیون دلار قرار داد

زندگی استفانی مایر

استفانی مایر در ۲۴ دسامبر ۱۹۷۳‏ در هارتفورد- کنتیکت- آمریکا متولد شد. استفنی در یک خانواده بزرگ در فینیکس آریزونا بزرگ شد – او پنج برادر و خواهر به نام های : امیلی – هایدی – پل – سث و جیکوب دارد . وی در کتابهای گرگ ومیش از اسمهای انها استفاده کرده است – با ارزشترین شخصیت جیکوب بلک است که همنام برادرش میباشد . مایر در دانشگاه جوانان بیرمنگهام در یوتا حضور داشت که در آن مدرک کارشناسی زبان انگلیسی را در سال ۱۹۹۷ دریافت کرد .

استفانی مایر با همسرش کریستین – که زمانی که مایر در آریزونا بزرگ میشد لقب -پانچو- را داشت آشنا شد و با او در سال ۱۹۹۴ ازدواج کرد .

مایر گفته است که ایده ی گرگ و میش در۲ ژوین ۲۰۰۳ ودر یک خوابی به او الهام شده که مربوط به یک دختر و خون آشامی است که در چمنزار نشسته اند – و رونوشت آن هم اکنون در فصل ۱۳ کتاب وجود دارد .

زندگی استفانی مایر در دوم ژوین سال 2003 به طرز هیجان انگیزی تغییر کرد . مادر خانه دار سه پسر بچه – از رویایی برخاست که شخصیت های ویژه ای داشت که او نمی توانست آنها را از سر خود بیرون کند.

– با وجود اینکه هزار تا کار برای انجام دادن داشتم – توی تختم ماندم و درباره ی خوابم فکر کردم . عاقبت بلند شدم و کارهای لازم را سریع انجام دادم و بعد هر چی رو که می تونستم روی اجاق گذاشتم و بعد پشت کامپیوتر نشستم تا بنویسم. –

استفانی مایر طرح داستانش را در طول روز و بین درس شنا و آموزش بچه هایش می ریخت و بعد آن را در شب – وقتی که خانه در سکوت بود می نوشت . سه ماه بعد – او اولین داستان خود را تمام کرد – گرگ و میش . مایر با تشویق خواهرش-تنها کسی که می دانست او کتاب نوشته است- نسخه ی کتاب خود را به ناشران مختلفی فرستاد . گرگ و میش از میان دست نوشته های دیگر- در خانه ی نویسندگان – انتخاب شد و سرانجام گزارش به انتشارات لیتل براون رسید که همه بلافاصله مجذوب موضوع عاشقانه و سحرآمیز آن شدند .

در ادامه ی گرگ ومیش – ماه نو انتشاری شوکه کننده در سراسر آمریکای شمالی داشت که از اوایل آگوست ۲۰۰۶ شروع شد . استفانی مایر در ابتدا ادامه ای جانبی برای گرگ و میش نوشت که آن را همیشه سپیده دم می خواند – و از آن به عنوان نمای کلی برای سایر سری استفاده کرد . او اعلام کرده است که این کتاب هرگز منتشر نمیشود – چون در گروه داستانهای جوانان قرار نمیگیرد . کتاب سوم این سری- کسوف- در ۷ آگوست ۲۰۰۷ منتشر شد . و در نهایت سپیده دم متوقف شده – در ۲ آگوست ۲۰۰۸ در آمریکا و کانادا و در ۴ آگوست در سایر آمریکای شمالی عرضه شد . مایر فاش کرد که سپیده دم متوقف شده آخرین کتابی است که از دید بلا سوان میباشد – و در وبسایتش اعلام کرده بود که این سری بیشتر از ۴ کتاب خواهد داشت .

استفانی مایر همچنین ذکر کرده که کتاب دیگرش – خورشید نیمه شب بیشتر شبیه قطعه ایی مکمل برای سری کتابهاست – به خاطر اینکه در آن – از دید ادوارد کالن وقایع گرگ ومیش توصیف میشود . بدلیل لو رفتن 12 فصل اول کتاب خورشید نیمه شب خوده مایر این فصل ها را برای دانلود بر روی سایت خود قرار داد – با این حال او عنوان کرده که اگر کتاب را ادامه دهد این 12 فصل قبل از انتشار ویرایش خواهد شد و ان را تقییر خواهد داد .

 

استفانی مایر
استفانی مایر

ترتیب کتابهای استفانی مایر به همراه حواشی آن :

گرگ و میش یکی از بر بحث ترین کتاب های سال 2005 بود و در مدت چند هفته پس از انتشار – در رتبه ی پنجم کتاب های پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت . گرگ و میش در بین کتاب های پرفروش برای بزرگسالان جوان ایالت آلاباما قرار گرفت و بهترین کتاب دهه در سایت آمازون و بهترین کتاب سال پابلیشرز ویکلی شد .

مایر خیلی زود – ماه نو – ادامه ی گرگ ومیش را در آگوست ۲۰۰۶ منتشر کرد . که در هفته ی اول انتشار در رتبه ی پنجم پرفروشترینهای نیویورک تایمز برای کتابهای کودکان قرار گرفت . و در هفته ی دوم رتبه ی اول را کسب کرد که برای یازده هفته آن را حفظ کرد . در کل بیش از ۵۰ هفته دربین 10 کتاب برتر در این لیست ماند .

یکی دیگر از داستانهای استفانی مایر به نام شبهای مجلس رقص از جهنم – که مجموعهای از داستانهایی در مورد شبهای رقص بد با عواملی ماورا طبیعی است . بعضی از نویسنده ها که با او در این مجموعه فعالیت کردند عبارتند از : مگ کبت – کیم هریسون – مایکل جف و لارن میراکل . شبهای مجلس رقص از جهنم در ۱۰ آوریل ۲۰۰۷ انتشار یافت .

در ۵ می ۲۰۰۷ – نسخه ی مخصوص از ماه نو منتشر شد . که آن شامل : فصل های جدید از ماه نو – پوستری از کسوف و فصل اول کسوف بود .

در همان سال 2007 – کتاب کسوف مرزها را گذراند و طرفداران کتاب مجموعه ی گرگ و میش را تبدیل به یک پدیده ی جهانی کرد و با مهمانی و جشن های خون آشامی و چیزهای دیگر – باعث رشد هر چه بیشتر این مجموعه شدند . . در کل این سه کتاب مجموعا ۱۴۳ هفته در لیست پرفروشترین های نیویورک تایمز بودند .

در ششم می 2008 – انتشارات لیتل بروان – کتاب میزبان مایر را که اولین کار او برای بزرگسالان به شمار می رفت را منتشر کرد . که در صدر لیست پرفروشترین های نیویورک تایمز و وال استریت زورنتال قرار گرفت . میزبان هنوز پس از یک سال در لیست کتاب های پرفروش است .

در دوم آگوست 2008 – کتاب آخر از مجموعه ی گرگ و میش – به نام سپیده دم در ساعت 12:01 منتشر شد . استفنی بار دیگر در برنامه- صبح بخیر آمریکا- ظاهر شد و جزو اخبار مهم رسانه های ملی مثل اینترتینمنت ویکلی – نیوزویک – وریتی و مجله*ی پیپل قرار گرفت .

فیلم گرگ و میش به کارگردانی کاترین هاردویک و بازی رابرت پتینسون و کریستین استوارت – در 21 نوامبر سال 2008 روی پرده ی سینماها رفت . فیلم در هفته ی اول با فروش 70 میلیون دلار – در صدر پرفروشترین فیلم های امریکا قرار گرفت.

لیست کتاب های استفانی مایر

– سری گرگ و میش
– گرگ و میش -۲۰۰۵-
– ماه نو -۲۰۰۶-
– کسوف -۲۰۰۷-
– سپیده دم -۲۰۰۸-
– داستانی کوتاه از زندگی دوم بری تانر -داستان کوتاه ۲۰۱۰-
– دایرهالمعارف مصور گرگ و میش -۲۰۱۱-

کتابهای دیگر
– مهمانیهای جهنمی -بخش ۲۰۰۷-
– میزبان -۲۰۰۸-
– خورشید نیمه شب

 

منبع :

دریم رایز

bookz20.mihanblog.com

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + پانزده =