خانه / نام آوران / ارنو روبیک – Erno Rubik

ارنو روبیک – Erno Rubik

ارنو روبیک
ارنو روبیک

ارنو روبیک خالق مکعب جادویی است- مکعب روبیک یک پازل مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه ساز و پروفسور معماری مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. مکعب روبیک دارای ۲۶ قطعه مکعب کوچک می باشد که با مکانیزمی بهم متصل شده اند و مکعب را قادر می سازد در تمامی وجه ها بچرخد

زندگی ارنو روبیک

پروفسور ارنو روبیک در ۱۳ جولای سال ۱۹۴۴- درست یک سال پیش از پایان جنگ جهانی دوم- در بوداپست- پایتخت مجارستان زاده شد. پدراش مهندس پرواز فرودگاه- و مادرش شاعر و هنرمند بود. او که دانش آموخته دانشکده فنی بوداپست -پایه مهندسی معماری- و دارای مدرک فوق لیسانس در مجسمه سازی و معماری داخلی -۱۹۶۷- است- از واپسین سال های دهه ۱۹۶۰ به استادی طراحی داخلی و معماری -آکادمی هنری صنایع کاربردی- بوداپست دست یافت.

او در آن هنگام آموزشیار رتبه سه آکادمی بود و در ساعت های بی کاری اش بر روی مدل ها و طرح های سه بعدی کار می کرد- تا آن که سرانجام در سال ۱۹۷۴ ساخت نخستین نمونه مکعب خود را به پایان رساند- و نزدیک به یک سال پس از آن درخواست ثبت طرح خود را به اداره ثبت اختراعات مجارستان داد. پروفسور روبیک که امروز به سبب همان نوآوری آوازه ای جهانی به دست آورده است- از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ بیشتر وقتش را به معماری گذراند- ولی از آن پس همه توان خود را بر تدریس در دانشگاه متمرکز ساخت. در آن روزگار- حل معمای طرح شده به هیچ روی آسان نمی نمود- و این حرف زبان زد همگان بود که خود پروفسور بر سر حل آن یک ماه وقت گذاشته است. مکعب روبیک در سال ۱۹۷۷ در کشور مجارستان به تولید انبوه رسید و با آن که بیرون از مرزهای مجارستان برایش هیچ گونه بازاریابی و یا تبلیغاتی صورت نپذیرفته بود- نخستین زمزمه های مردم پسندی اش از گوشه و کنار کشورهای اروپایی برخاست. اندکی پس از آن- در سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ فکر افزار نوبرانه روبیک به ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای جهان نیز شناسانده شد. تاریخ دقیقی از راهیابی مکعب روبیک به ایران در دست نیست- ولی آنچه روشن است- این که می بایست هم زمان با گسترش جهانی آن در سال های پیش از ۱۹۷۹ بوده باشد. بدین سان- مکعب روبیک در سراسر جهان فروشی چند میلیونی یافت و شگفتی ریاضی دانان و دانشوران دیگر حوزه های دانشگاهی را نیز برانگیخت. البته تا آن زمان هنوز هیچ راه حل جامع و کاملی برای مکعب به نگارش در نیامده بود و دانش آموختگان و مهندسان- می کوشیدند تا روش هایی را برای حل معما بیابند. نخستین بار در سال ۱۹۸۱- شیمیدان و ریاضیدانی به نام جیمز جی. نورس- راه حل خود را به نگارش درآورد.

طرز کار مکعب ۳*۳*۳

مکعب روبیک یک پازل مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه ساز و پروفسور معماری مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. مکعب روبیک دارای ۲۶ قطعه مکعب کوچک می باشد که با مکانیزمی بهم متصل شده اند و مکعب را قادر می سازد در تمامی وجه ها بچرخد. مکعب روبیک استاندارد در هر وجه یک رنگ متمایز دارد و هدف بازی بهم ریختن رنگهای مکعب و کامل کردن رنگ مکعب می باشد بطوری که تمامی وجهای مکعب یک رنگ باشند. در رنگ بندی کلاسیک روبیک رنگها بصورت -زرد مقابل سفید- آبی مقابل سبز و نارنجی مقابل قرمز-است در رنگبندی ژاپنی -آبی مقابل سفید- می باشد که مکعب بازان حرفه ای-cuber- ژاپنی از این رنگ بندی استفاده می کنند.

مکعب روبیک از سه قطعه تشکیل شده ۶مهره مرکزی- ۱۲ مهرهای لبه و ۸ مهره گوشه ای و یک هسته مرکزی با ۶ بازو که محل اتصال مهرهای مرکزی می باشد. البته امروزه ساختارهای دیگری از مکعب روبیک ساخته شده که اندکی با ساختار مکعب کلاسیک فرق دارد. البته روبیک بدون مرکز نیز ساخته شده که از خلاقیتهای -Katsuhiko Okamoto- یکی از مخترعین بازی ها- می باشد.
مکعب روبیک انواع رنگبندی ها و اشکال مختلفی دارد که از آن جمله می توان به مکعب روبیک سودوکو- مکعب روبیک ماز- مکعب روبیک آینه ای -حجمی- مکعب روبیک حرفه ای -super cube- کره روبیک-….
البته مکعب روبیک الکتریکی-با قابلیت لمسی- نیز ساخته شده که ساختار جالبی دارد.

 

ارنو روبیک
ارنو روبیک

قبل از اختراع

در ماه مارس سال ۱۹۷۰- اواین بار لری نیکولاس مکعب ۲×۲×۲ را اختراع کرد که قطعه های آن با آهنربا به هم متصل بودند که قابلیت چرخش در تمام سطح ها را داشت وی این مکعب را در۱۱ آوریل سال ۱۹۷۲- یعنی دو سال قبل از اختراع مکعب روبیک در کانادا به ثبت رساند. در تاریخ ۹ آوریل سال ۱۹۷۰- فرانک فاکس نیز مکعبی -۳*۳*۳- با ساختار کروی را اختراع نمود و آن را در تاریخ ۱۶ ژانویه ۱۹۷۴ در بریتانیا به ثبت رساند.

مکعب جادویی روبیک اختراع شد

در اواسط سالهای ۱۹۷۰ ارنو روبیک مجسمه ساز و استاد معماری در کالج هنرهای کاربردی در بوداپست به دنبال ابزار آموزشی برای کمک به هنر جویان خود برای درک اشیا سه بعدی بود. وی هنرجویان را ترغیب می کرد با استفاده از کاغذ- مقوا- چوب و… ایده های خود را پیاده سازی کنند. خود او در همین سالها روی مکعب و اشکال هندسی مختلف کار می کرد و اولین بار در سال ۱۹۷۰ تحقیقات خود در مورد مکعب را ارایه داد و در سال ۱۹۷۴ مکعب جادویی خود را که با چوب ساخته شده بود خلق کرد و آنرا در مجارستان به ثبت رساند و در اواخر سال ۱۹۷۷ این بازی در کشور مجارستان تولید و منتشر شد. مکعب روبیک بر خلاف مکعب نیکولاس دارای ساختار مکانیکی بسیار جالب و خلاقانه ای بود بطوری که تمام قطعات مکعب به راحتی می توانستند حرکت کنند بدون اینکه از مکعب جدا شوند.

در سپتامبر سال ۱۹۷۹ این مکعب به عنوان یک اسباب بازی ایده آل شناخته شد و رفته رفته به عنوان محبوبترین بازی فکری در آن زمان معروف شد تا جایی که در نمایشگاه بین المللی اسباب بازی در لندن برای اولین بار به جهان معرفی شد و در ژانویه و فوریه ۱۹۸۰ در نمایشگاه های پاریس- نیو یورک و نورنبرگ به نمایش گذاشته شد. مکعب جادویی روبیک جهانی شد. در ان زمان این مکعب به نام -مکعب جادویی- معروف بود تا اینکه اولین بار دیوید ساینمستر استاد ریاضیات دانشگاه لندن کتابی در مورد حل مکعب روبیک نوشت و ارتباط آن با نظریه گروهها را بیان کرد و در آن کتاب این مکعب را به نام -مکعب روبیک- معرفی نمود و این نام خیلی زود جایگزین نام قبلی شد.

ارنو روبیک
ارنو روبیک

اختلاف برای اختراع

تا سال ۱۹۸۱- ارنو روبیک در حال ساخت و طراحی چند اختراع دیگر بود -مکعب ۲*۲*۲ و مکعب دومینو و مجیک- مار جادویی-…-و در همین سال دومین اختراع خود یعنی مکعب ۲*۲*۲ را-که به نام مکعب جبیی معروف است- ثبت نمود. نیکولاس در سال ۱۹۸۲ از شرکت اسباب بازی اید ه آل شکایت کرد تا روبیک امتیاز ثبت اختراع مکعب ۲*۲*۲-مکعب جیبی- را از آن او کند اما با توجه به قانون ثبت اختراع به علت ساختار متفاوت مکعب ۲*۲*۲ روبیک- مکعب ۲*۲*۲ -روبیک جیبی- به نام ارنو روبیک ثبت شد.
یک سال بعد از اختراع و خلق مکعب روبیک -سال ۱۹۷۵- یک مهندس ژاپنی به نام -تروتوشی ایشیگی- به فکر مشابهی افتاد و مکعب ۳*۳*۳ خود را در ژاپن به ثبت رساند اما اختراع مکعب روبیک به نام ارنو رویک مورد قبول عام قرار گرفت. امروز ساختارهای متفاوتی از مکعب ۳*۳*۳ ساخته شده که می توان گفت ایده اصلی آن از مکعب روبیک الهام گرفته است به غیر از مکعب بدون مرکز-void cube- که از خلاقیتهای مهندسان ژاپنی است.

 

منبع :

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =