خانه / بزرگان تاریخ / اراتوستن – Eratosthenes

اراتوستن – Eratosthenes

اراتوستن
اراتوستن

اراتوستن یا اراتوستنس ریاضیدان- شاعر- ورزشکار- جغرافی‌دان و ستاره‌شناس یونانی دوران اسکندر بود- اراتوستن در ضمینه جغرافیا نیز کارهای مهمی انجام داده است- او آثاری از خود بجای گذاشته که برای جغرافیای ایران قدیم هم گرانبهاست- اراتوستن نخستین نویسنده خارجی است که نام ایران را یاد کرده است و قسمتی از ایران را آریانا نامیده است

زندگی اراتوستن

اراتوستن در سال 276 قبل از میلاد در شهرسیرن -شهری در لیبی کنونی- متولد شد. پس از تحصیل در آتن- پادشاه اسکندریه -بطلمیوس سوم- وی را برای تعلیم فرزندش از آتن به اسکندریه احضار کرد و در سال 240 قبل از میلاد به ریاست کتابخانه ی بزرگ اسکندریه منصوب شد که این افتخار مهمی بود. او از بزرگ‌ترین فضلای اسکندریه بود- نه فقط ریاضی دانی برجسته بلکه جغرافی دانی قابل و مورخی دقیق نیز به شمار می‌آمد. آثار او در ریاضیات- جغرافیا- فلسفه- گاهشماری- نقد ادبی و دستور زبان و نیز شعر بسیار مشهور بودند.

وی از دوستان ارشمیدس بود و چند سالی پس از اقلیدس می‌زیست و جامع علوم زمان خود بود. معمولا او را -بتا- دومین حرف الفبای یونانی می‌نامیدند. علت این وجه تسمیه این بود که وی دومین فرزانه‌ در بین هم عصرانش بود. برخی معتقدند که منشا این لقب- آن است که اطاق وی در دانشگاه اسکندریه اطاق شماره ی 2 بوده است.

یکی از آثار برجسته ی اراتوستن- کتاب Platonicus بوده است که در آن به بحث درباره‌ی مفاهیم مقدماتی هندسه و حساب پرداخته است و بحثی هم در زمینه ی موسیقی دارد. در نامه ای که وی به بطلمیوس سوم نوشت- تاریخچه ی مساله ی معروف تضعیف مکعب را خاطر نشان کرد و برای به ‌دست آوردن راه حل مساله ای در هندسه به ترسیم دستگاهی مکانیکی و روش کار آن پرداخت. در حساب- روش غربال را برای یافتن اعداد اول ابداع نمود.

اراتوستن یک روز هنگام مطالعه دریافت که اطلاعات لازم برای محاسبه‌ی محیط زمین را در اختیار دارد. او دریافته بود هنگام انقلابین -اصطلاح اخترشناسی- در ظهر- آفتاب در شهر آسوان مصر هیچ سایه ای ندارد به گونه ای که نور خورشید قادر است به طور مستقیم به ته یک چاه برسد- یعنی اینکه نور خورشید به صورت کاملا عمود به آسوان می تابد.

اراتوستن در چنین روزی درست هنگام ظهر که در آسوان سایه وجود ندارد در شهر اسکندریه سایه را اندازه گیری کرد- چاره ای نبود جز این که زمین را کروی درنظر بگیرد. چون سایه در اسکندریه نسبت به خط عمود هفت درجه بود- براساس اندازه گیری اراتوستن میان اسکندریه و آسوان 7 درجه فاصله بود. او با سفر میان دو شهر اسکندریه و آسوان فاصله آنها را 5000 استادیوم -واحد اندازه گیری در آن زمان -استادیوم- بود- اندازه گیری کرد. به این ترتیب هفت درجه از 360 درجه 5000 استادیوم اندازه گیری شده بود- پس محیط زمین براساس محاسبات اراتوستن 250000 استادیوم بود.

از آن‌جا که دانشمندان در مورد طول واقعی یک استادیوم یونانی اختلاف نظر دارند- غیر ممکن است بتوانیم دقت این اندازه گیری را تعیین کنیم. اما طبق بعضی از محاسبه‌ها گفته می شود خطای این اندازه گیری حدود 5 درصد است.
اراتوستن در ضمینه جغرافیا نیز کارهای مهمی انجام داده است. او آثاری از خود بجای گذاشته که برای جغرافیای ایران قدیم هم گرانبهاست. استرابون در کتاب ‌های خود نام او را بسیار آورده و گفته‌های او را سند دانسته است. اراتوستن نخستین نویسنده خارجی است که نام ایران را یاد کرده است و قسمتی از ایران را آریانا نامیده است.

اراتوستن
اراتوستن

کارهای مهم دیگر اراتوستن عبارتند از :

1- پیدا کردن روش غربال کردن- راهی برای یافتن اعداد اول
2- احتمالاّ پیدا کردن فاصله ی زمین تا خورشید که امروزه واحد نجومی نامیده می شود.
3- او نقشه ای از ستارگان دارای 675 ستاره ترسیم کرد که هم اکنون در دست نیست.
4- نقشه ای از جهان شناخته شده برای یونانیان تا آن زمان- از جرایز بریتانیا تا سریلانکا و از دریای مازندران تا اتیوپی
5- نقشه ای از خط سیر نیل تا خارطوم
6- تقویمی با سال های پرشی- که اراتوستن در آن سعی کرد روزهای مختلف و اتفاقات مختلف را در زمینه ی ادبیات و سیاست از زمان خود تا جنگ تروی حساب کند.
7- حساب فاصله ی زمین تا ماه
8- اندازه گیری شیب مدار زمین به دور خورشید با 7 درجه خطا
9- کارهایی در زمینه ی تیاتر و اخلاق

مرگ اراتوستن

اراتوستن در سنین کهولت- نابینا شد و چون می‌دانست که بینایی اش باز نخواهد گشت- آنقدر از خوردن غذا امتناع کرد تا سرانجام در سال 194 قبل از میلاد از گرسنگی جان سپرد.

 

منبع :

بیتوته

آی هوش

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 17 =