خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / ارابه خدایان – Chariots of the Gods

ارابه خدایان – Chariots of the Gods

ارابه خدایان
ارابه خدایان

ارابه خدایان یا ارابه‌های خدایان- نخستین کتاب اریش فون دنیکناریک فون دنیکن– منتشرشده در سال ۱۹۶۸ است- تلاش نگارنده در این کتاب بر این است که به رازهای دنیای باستان پی ببرد و تاثیر نیروهای فرا زمینی -خدایان- را بر زندگی بشر کشف کند -او معتقد است که در گذشته‌های بسیار دور- فضانوردانی از سیارات دیگر به ملاقات اجداد ما آمدند و به آن‌ها تمدن و راه و روش زندگی را آموختند

معرفی نویسنده

اریک فون دانیکن با نام کامل اریک آنتون پاول فون دنیک نویسنده سوییسی کتاب‌های نظریات فضانوردی باستانی و زیست فرازمینی است. اریش فون دنیکن -Erich Anton Paul von Daniken- در ۱۴ آوریل ۱۹۳۵ در شهر زوفینگن سوییس متولد شد. او فارغ‌التحصیل کالج اس تی مایکل در فریبورگ است.
فون دنیکن آنقدر به کشف اسرار فضا علاقه داشت که از همان نوجوانی همیشه درباره فضانوردی – بشقاب‌پرنده‌ها و موجودات هوشمند فرازمینی صحبت می‌نمود.اولین اثر فون دنیکن ارابه خدایان بود که پرفروش‌ترین کتاب در آلمان و آمریکا بود و بعدها در ۳۸ کشور دیگر نیز چاپ این کتاب با استقبال فراوانی روبرو شد. نظریات وی در این کتاب باعث شد تا وی را پدر نظریات فضانوردی باستانی لقب بدهند.

او ۲۶ کتاب مختلف نوشته‌است که به ۲۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده‌است و حدود ۶۰ میلیون جلد از آنها در سراسر جهان بفروش رفته‌است. اولین اثر فون دنیکن ارابه خدایان بود که پرفروش‌ترین کتاب در آلمان و آمریکا بود و بعدها در ۳۸ کشور دیگر نیز چاپ این کتاب با استقبال فراوانی روبرو شد. نظریات وی در این کتاب باعث شد تا وی را پدر نظریات فضانوردی باستانی لقب بدهند.

او در کتاب -طلای خدایان- مدعی شده که در یکسری تونل باستانی ساخته دست بشر در اکوادور -Cueva de los Tayos- به همراه راهنمایش یکسری مجسمه های عجیب و کتیبه‌های فلزی دیده که مطمیننا کارفرازمینی هاست. خوان مونریکز- فردی که فون دنیکن ادعا می‌کند راهنمای او در تونل ها بوده در مصاحبه با اشپیگل گفت که تمام توضیحات فون دنیکن تنها محصول گفتگویی طولانی بوده و عکس های موجود دستکاری شده‌اند. فون دنیکن بعدا در مصاحبه با پلی‌بوی اعتراف کرد که اگرچه او از این کتابخانه لوح‌های فلزی بازدید کرده بوده اما یک قسمت از ماجرا را خود سرهم کرده تا کتابش جالبتر شود.در دهه ۱۹۶۰ میلادی زمانی که فون دنیکن در رستوران ها و هتل‌ها در گوشه و کنار سوییس کار می‌کرد به جرم کلاهبرداری از مدیر هتل بازداشت و زندانی شد. در سال ۱۹۶۷ بلافاصله بعد از چاپ کتاب ارابه خدایان مجددا به جرم کلاهبرداری و فرار از پرداخت مالیات به ارزش ۷۰۰۰ پوند انگلیس بازداشت شد. هم زمان با تحقیقات در این رابطه- پلیس متوجه بدهی ۳۵۰ هزار پوندی فون دنیکن شد و او بیش از سه سال و نیم زندانی شد.

 

ارابه خدایان
اریک فون دانیکن

معرفی و خلاصه کتاب ارابه خدایان

ابه خدایان- نخستین کتاب اریک فون دنیکن – منتشر شده در سال ۱۹۶۸ است.
تلاش نگارنده در این کتاب بر این است که به رازهای دنیای باستان پی ببرد و تاثیر نیروهای فرا زمینی -خدایان- را بر زندگی بشر کشف کند. -او معتقد است که در گذشته‌های بسیار دور- فضانوردانی از سیارات دیگر به ملاقات اجداد ما آمدند و به آن‌ها تمدن و راه و روش زندگی را آموختند. اما نیاکان ما که بسیار ابتدایی و وحشی بودند- آنان را خدایان فرض کردند و به پرستش آنان پرداختند و هزاران فرقه‌ی خرافی با رنگ و بوی مذهبی را به وجود آوردند و این گونه از درک وجود خدای راستین به دور ماندند و زندگی خود را به کجی‌های بسیار آلودند-.
این کتاب مدت ها جز کتاب های ممنوع الانتشار بوده است.

اساس این کتاب بر پایه این فرضیه‌ است که بسیاری از تکنولوژی‌های تمدن‌های باستانی و ادیان برگرفته از مسافران فضایی هستند که به نام خدایان پذیرفته شده‌اند. به عبارت دیگر- کلمه -خدایان- که در کتاب‌های باستانی و تورات آمده- درواقع موجودات فرازمینی هستند که انسان‌های آن دوران به آن ها -خدایان- می‌گفتند. در این کتاب- نویسنده به بررسی آثار و نشانه‌های باقی‌مانده از مسافران فضایی در میان آثار تاریخی و باستانی و عهد عتیق می‌پردازد. ترجمه‌های مختلفی از این کتاب- با فاصله کمی از انتشار آن- در ایران در سال‌های مختلف و توسط ناشران و مترجمان مختلف به چاپ رسیده‌است.

ارابه خدایان
ارابه خدایان

توضیح نگاره‌ها

این دو نگاره- یکی درمورد خطوط نازکا در کشور پرو است که در این کتاب- نویسنده نظر می‌دهد که این خطوط می‌تواند شبیه خطوط فرودگاه‌های کنونی باشد. و ستون فلزی در هند که مربوط به هزاران سال پیش است که هیچ‌گاه زنگ نمی‌زند. درهرصورت- نویسنده کتاب عقیده دارد که این دو سازه به دست موجودات فرازمینی ساخته شده‌اند.

 

ارابه خدایان
ارابه خدایان

فصل‌های کتاب ارابه خدایان

فصل اول: آیا موجودات هوشمند دیگری در پهنه کیهان وجود دارند؟
فصل دوم: سفینه فضایی ما روی سیاره‌ای فرودمی‌آید.
فصل سوم: معماهای توجیه‌ناپذیر جهان
فصل چهارم: آیا خدایان فضانورد بودند؟
فصل پنجم: ارابه‌های آتشین از آسمان
فصل ششم: خیال‌پردازی‌های قدیمی و افسانه‌ها… یا حقایق قدیمی
فصل هفتم: عجایب دنیای قدیم یا مراکز مسافرت‌های فضایی
فصل هشتم: سرزمین مردان پرنده
فصل نهم: اسرار و عجایب آمریکای جنوبی
فصل دهم: آزمودگی‌های زمین از فضا
فصل یازدهم: ارتباط مستقیم
فصل دوازدهم: فردا -آینده-

 

ارابه خدایان
ارابه خدایان

شبه علم- از نوع ارابه خدایان فون دنیکن

به احتمال بسیار زیاد بیشتر ما اخبار و داستان هایی از نقش احتمالی موجودات فرازمینی در تمدن های باستانی و یا ساخت اهرام مصر شنیده ایم. روایت هایی که ادعا می کنند شواهدی یافته اند مبنی بر اینکه مدت ها پیش موجودات فرازمینی به زمین آمده اند و فناوری های پیشرفته را به انسان ها انتقال دادند.

علاقمندان به این سناریو اینطور استدلال می کنند که در غیر اینصورت چگونه می توان مهندسی خیره کننده اهرام مصر یا طرح های باستانی کنده شده در بیابان نازکای پرو -که شبیه به علایم فرودگاهی راهنمای فرود برای سفینه های فضایی است- را توضیح داد؟ یکی از مشهورترین منابع ترویج این سنخ از شبه علم- دستنوشته های اریک فون دنیکن در کتابهای ارابه خدایان و خدایانی از فضاست.

اریک فون دنیکن نویسنده سویسی در سال ۱۹۶۸ ادعاهایی را در خصوص ملاقات موجودات فرازمینی با انسان ها طرح کرد که به سرعت در سراسر جهان مورد توجه مردم قرار گرفت. طبق ادعای وی – فضاییان در گذشته های دور به زمین آمده و بر پیشرفت بشر تاثیر گذاشته و در بازگشت – نشانه های باستان شناختی از خود به یادگار گذاشته اند. کنت فدر باستان شناس درباره یکی از اصلی ترین فرضیه های فون دنیکن می گوید: نخستین ادعای ضمنی به وجود نقاشی ها یا مجسمه های تاریخی از فضاییان و نوشته های اولیه درباره دیدار آنها می پردازد. فون دنیکن می گوید صدها- هزاران یا حتی ده ها هزار سال پیش بشقاب پرنده ها یا فضاپیماهایی با آتش و دود بر زمین فرود آمدند. داستان زیبایی است. اگر درست باشد بسیار اعجاب انگیز و شگفت آور است. آیا از پشتیبانی دلایل علمی استنتاجی و استقرایی- مدرک یا اثباتی هم برخوردار است؟ متاسفانه خیر!

این فرضیه فون دنیکن از جنس فرضیه های -اینک بلات- است. -اینک بلات- یک جور آزمون روانشناختی بر مبنای آزمون های رورشاک است که می گوید تصاویری که در -اینک بلات- دیده می شود کاملا بستگی به ذهن بیننده دارد و خود تصاویر الزاما چیز خاصی را نشان نمی دهند. آنها هر آن چیزی می شوند که شما از درون تان بیرون بکشید- به بعبارتی جوری دیده می شوند که شما دلتان می خواهد. نوع ادعای فون دنیکن در تفسیر تصاویر یا نقاشی غارها همانند آزمون -اینک بلات- است. اگر چه که تصاویر مورد بحث اساسا واقعی هستند اما نباید فراموش کنیم که این تصاویر و نقش ها متعلق به فرهنگ دیگری هستند. بدون داشتن فهمی از زمینه های مذهبی- هنری یا تاریخی آن نقاشی ها یا تصاویر در چارچوب فرهنگی که آن را ساخته است نمی توان به تفسیر آنها پرداخت.

مثلا تصویری را که فون دنیکن به عنوان فضانوردی با آنتن رادیویی تشخیص داده است- می تواند نقش یک شمن و کاهن با سرپوشی از تک شاخ گوزن باشد. مثال دیگر نقش های اعجاب انگیز روی زمین در کوهستان آند- در سرزمین مردمی پیش تاریخی به نام نازکا هاست. این نقش ها غالبا خطوط درازی اند که در سطح بیابان کشیده شده اند که در هر زاویه ای همدیگر را قطع می کنند. با این حال جالب توجه ترین این تصاویر- نقش های از ماهی و میمون و مار است که در ابعاد بزرگ -گاهی تا دهها متر- کشیده شده اند. ابعاد بزرگ این نقش ها دستاورد خیره کننده ای است اما ابدا از دایرهء توانایی های مردم پیش تاریخی بیرون نبوده است.

فون دنیکن درباره این علایم و نقش های نازکا می گوید این علایم یا توسط فرازمینی ها یا با استفاده از دستورالعمل های صادره از فضاپیماها ساخته شده اند. چنین ادعایی گرچه داستان را پرهیجان و جذاب می کند اما متاسفانه با واقعیت مطابقت ندارد. جو نیکل پژوهشگر با عده کمی کارگر و مقداری طناب و چند تکه چوب همان تکنیک ساخت شکل های نازکا را بازآفرینی کرد. شاید یک میل درونی – یا رویای دیرینه در انسان باشد که تصور کند در جهان هستی تنها نیست. اما رویاها و آرزوهای ما الزاما واقعی نیستند و می توانند از جنس تخیل باشند.

 

منبع :

کتابناک

میهن

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

مهاباراتا

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 10 =