خانه / نام آوران / ادوارد ویتن – Edward Witten

ادوارد ویتن – Edward Witten

ادوارد ویتن
ادوارد ویتن

ادوارد ویتن ریاضی‌دان و فیزیک‌دان آمریکایی و استاد در موسسه مطالعات پیشرفته است- او از پژوهشگران پیشرو جهان در نظریه ریسمان -پایه گذار نظریه-م- و نظریه میدان‌های کوانتومی است- او در سال ۱۹۹۰ به دلیل تاثیرات کارهایش در ریاضی- موفق به دریافت مدال فیلدز شد

زندگی ادوارد ویتن

ادوارد ویتن در ۲۶ اوت ۱۹۵۱ در بالتیمور- مریلند در یک خانواده یهودی به دنیا آمد. پدر او لوییس ویتن- یک فیزیکدان با تخصص در زمینه گرانش و نظریه نسبیت عام بود. او لیسانس خود را در رشته تاریخ از دانشگاه برندایس دریافت کرد. ویتن تصمیم داشت که یک خبرنگار سیاسی بشود و چندین مقاله هم در نیو رپاپلیک و نیچر منتشر کرد. او به مدت یک ترم در دانشگاه ویسکانسین به عنوان دانشجوی اقتصاد حضور داشت- سپس در دانشگاه پرینستون در رشته ریاضیات کاربردی ثبت نام کرد که با تغییر به رشته فیزیک- در سال ۱۹۷۶ موفق به دریافت دکترا در این رشته شد.

پژوهش‌ها و دستاوردها

ادوارد ویتن با کارهایش – که پیشرفت‌های فراوانی را در ریاضی موجب شده‌اند – خدمات گسترده‌ای را به فیزیک نظری رسانده است. او در زمینه‌های نظریه میدان‌های کوانتومی و نظریه ریسمان و همچنین توپولوژی و هندسه مربوط به این دو نظریه فعال بوده است. دستاوردهای او شامل اثبات قضیه ی انرژی مثبت-Positive energy theorem – و کارهایش در زمینه ابرتقارن و نظریه مورس و معرفی نظریه میدان‌های کوانتومی توپولوژیکی-topological quantum field theory- و کارهایش در زمینه تقارن آینه‌ای و حدسش در زمینه وجود نظریه-م- می‌شوند. ویتن در سال ۱۹۹۰ موفق به دریافت مدال فیلدز از اتحادیه بین‌المللی ریاضیات شد. او اولین فیزیکدانی است که این مدال را به دست می‌آورد.

ادوارد ویتن از خانواده ای فیزیکدان برخواسته است پدرش- پروفسور فیزیک است. همچنین پدرش اظهار می کند که بزرگترین کمک وی به فیزیک- پرورش پسرش است. همسر وی نیز یک فیزیکدان می باشد. ویتن شبیه سایر فیزیکدان ها نیست- اکثر فیزیکدان ها عشق و علاقه خود را به فیزیک از سنین پایین بروز می دهند. ویتن بر خلاف اکثر رسوم عمل کرده است چرا که کارش را با تحصیل در رشته تاریخ در دانشگاه براندیس شروع کرد- ضمن آنکه علاقه وافری نیز به زبان شناسی داشت. ویتن مقالاتی نیز در مجلات نیشن و نیوریپابلیک به چاپ رسانده است.

 

ادوارد ویتن
ادوارد ویتن

ساینتیفیک امریکن در مصاحبه ای در مورد ویتن گفته است:- فردی که باهوش ترین شخص جهان است.- اما همین که ادوارد ویتن تصمیم گرفت فیزیک را به عنوان حرفه اش انتخاب کند- شروع به یادگیری مشتاقانه و سریع آن نمود. وی از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد و در هاروارد تدریس کرد و سپس در سن ۲۸ سالگی به کسب در درجه ی استادی کامل در پرینستون نایل آمد. نتایج غیرمستقیم کارهای ویتن دنیای ریاضیات را نیز عمیقا تحت تاثیر قرار داده است. در سال ۱۹۹۰ برنده مدال فیلدز ریاضیات شد که اعتبارش در دنیای ریاضیات همانند جایزه ی نوبل است. اکثر اوقات ویتن نشسته و به بیرون خیره می شود و در ذهن خود به دسته های زیادی از معادلات کلنجار رفته و آنها را دسته بندی می کند. همسرش می گوید:- او هرگز بیرون از ذهن خود محاسبه ای انجام نمی دهد.-

ادوارد ویتن می گوید:- اکثر مردمی که درباره ی فیزیک آموزش ندیده اند- احتمالا فکر می کنند که کار فیزیکدان ها انجام محاسبات بسیار پیچیده است- اما در حقیقت اصل موضوع این نیست. اصل موضوع آن است که فیزیک درباره مفاهیم است- تمایل به درک مفاهیم اصولی که دنیا براساس آنها کار می کند.- برنامه بعدی ویتن بلند پروازانه ترین و شجاعانه ترین کارش می باشد. تیوری جدیدی که ابر ریسمان نامیده می شود و داعیه آن را دارد که می تواند نظریه ی گرانش اینشتین را با نظریه ی مکانیک کوانتومی متحد سازد. با این حال- ویتن از نحوه ی فرمول بندی کنونی نظریه ی ابر ریسمان راضی نیست- وی مسیله یافتن منشاء نظریه ی ابر ریسمان را هدف خویش قرار داده است که ممکن است پیشرفتی تعیین کننده برای توضیح لحظه تولد کیهان باشد. جنبه کلیدی این نظریه ی و عاملی که به آن قدرت و نیز حالت منحصر به فردی می دهد هندسی نامتعارف آن می باشد: ریسمان ها می توانند فقط در ابعاد ده و بیست و شش بعدی بطور خود سازگار به ارتعاش در آیند.

ادوارد ویتن و نظریه ی M

در زمینه ابر ریسمان ها- مدل های مختلفی ارایه شد و در اواخر دهه ی ۱۹۹۰ ادوارد ویتن این نکته را مطرح کرد که مدل های مختلف ابر ریسمان در واقع حالات مختلف یک نظریه ی اساسی تر بنام نظریه ام -M THEORY- هستند. ظهور این نظریه توسط ویتن در سال ۱۹۹۵ به عنوان انقلاب دوم ابرریسمان معروف می باشد. نظریه M- یک نظریه جسورانه فیزیکی است که از هندسه عجیب و منحصر به فردی برخوردار است. این نظریه مسیری برای دست یافتن به نظریه ای برای همه چیز است. این نظریه که از بسط و گسترش نظریه ابرریسمان به وجود امده است- هر ۵ نظریه ابرریسمان و ۱۱ بعد ابرگرانشی را در بر می گیرد- اما این نظریه فاقد هرگونه پشتوانه تجربی و آزمایشگاهی است و وجودش را تنها مدیون یکسری ریاضیات پیچیده و هندسه ای غامض است.

چرا M؟ شلدون گلاشو اعتقاد دارد که M وارون W حرف اول نام ویتن پایه گذار این نظریه است. همان طور که گفته شد ادوارد ویتن یک نابغه ریاضی نیز می باشد. به عنوان مثال در سال ۱۹۹۴ ویتن به همراه زایبرگ انقلابی در ریاضیات به پا کردند. آنها ضمن کار بر روی نظریه های پیمانه ای فرامتقارن- به یک سری معادلات دیفرانسیل پاره ای دست یافتند که طبق روال فیزیکدانان که باید همه نتایج نظریه دانلدسن را به ارمغان می آورد. قبلا ویتن نشان داده بود که نظریه دانلدسن مدلی به صورت نظریه میدان کوانتومی دارد.

ادوارد ویتن کارهای ارزشمند دیگری همچون کاربردهای جدید توپولوژی در فیزیک- تقارن های دوگانی غیراختلالی- آشکارسازی ماده تاریک- رهیافت تویستر- ریسمانی به دامنه های پراکنش ذرات- کاربردهای متعدد نظریه میدان کوانتومی در ریاضیات و…انجام داده است. در پایان این که ادوارد ویتن رهبر ریاضی-فیزیک دانشمندان جهان که در ریاضیات محض و فیزیک نظری نابغه ای برجسته می باشد- بزرگترین نظریه پرداز ریسمان و مهمترین شخص جهان برای پیشرفت این نظریه و ریاضیات نوین نیز بحساب می آید.

ادوارد ویتن
ادوارد ویتن

جوایز ادوارد ویتن

MacArthur Fellowship -1982-
Dirac Medal -1985-
Albert Einstein Award -1985-
Fields Medal -1990-
Henri Poincaré Prize -2006-
Alan T. Waterman Award -1995-
Nemmers Prize -2000-
Henniemen Award -2004-
Harvey Prize -2005-
Crafoord Prize -2008-
Lorentz Medal -2010-
Isaac Newton Medal -2010-

 

منبع :

وب سایت علمی بیگ بنگ

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − نه =