خانه / ادبیات / احمد دامغانی – Ahmad Mahdavi Damghani

احمد دامغانی – Ahmad Mahdavi Damghani

احمد دامغانی
احمد دامغانی

احمد دامغانی با نام کامل احمد مهدوی دامغانی نویسنده و پژوهشگر ایرانی- متخصص در ادبیات عرب- استاد پیشین دانشگاه تهران و استاد فعلی دانشگاه هاروارد آمریکاست- دکتر فریده مهدوی دامغانی دختر اوست- از مشهورترین مقاله‌های او مآخذ ابیات عربی کلیله و دمنه و مآخذ ابیات عربی مرزبان‌نامه است

زندگی احمد دامغانی

احمد مهدوی دامغانی فرزند مرحوم آیت‌اله محمدکاظم مهدوی دامغانی در ۱۳ شهریور ۱۳۰۶ در مشهد در خاندانی اهل دانش و متدین دیده به جهان گشود. او تحصیلات مقدماتی را در مشهد گذراند و از محضر علمای برجسته آن سامان همچون آیت‌الله میرزا مهدی غروی اصفهانی- آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا خدایی دامغانی- شیخ محمد تقی نیشابوری- مجتبی قزوینی و… بهره مند شد.

وی همزمان با پایان دوره سطح علوم حوزوی به دانشگاه تهران راه یافت – در سال ۱۳۲۷ از دانشکده معقول و منقول -بعدا الهیات- دانشگاه تهران و در سال 1333 هجری شمسی با کسب رتبه اول از رشته کارشناسی ادبیات فارسی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران درجه دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت و موضوع رساله دکتری او تصحیح کتاب -کشف‌الحقایق- عزیزالدین نسفی به راهنمایی محمدتقی مدرس رضوی بود.

او در تهران از درس استادانی همچون میرزا مهدی آشتیانی- شیخ محمد آملی- علامه محمد قزوینی- جلال الدین همایی استفاده کرد و همچنین اجازه روایت حدیث را از علامه حایری سمنانی و آیت الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی دریافت نمود.

پس از گذراندن دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت. دکتر احمد مهدوی دامغانی در سال 1353-1354 بنا به دعوت دانشگاه مادرید جهت تدریس عرفان اسلامی به اسپانیا رفت و پس از بازگشت به ایران تا سال 1364 به تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترای زبان و ادبیات فارسی اشتغال داشت. مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رییس کانون سردفتران اسناد رسمی بود.
دکتر احمد مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به فعالیت آموزشی است. رشته‌های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی- ادبیات عرب- متن‌های فارسی تصوف و فلسفه اسلامی بوده است.

 

احمد دامغانی
احمد دامغانی

آثار احمد دامغانی

از دکتر احمد مهدوی دامغانی مقاله‌های متعددی در مجله‌های یغما- کلک- گلچرخ- ایران‌نامه- ایران‌شناسی- ره‌آورد و گلستان به چاپ رسیده است. از مشهورترین مقاله‌های او مآخذ ابیات عربی کلیله و دمنه و مآخذ ابیات عربی مرزبان‌نامه است. از کتاب‌های چاپ‌شده دکتر مهدوی دامغانی- علاوه بر -کشف‌الحقایق- نسفی- تصحیح -نسمهالسحر بذکر من تشیع و شعر- را عهده دار بوده است.

 

منبع :

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 15 =