خانه / هنر / ابوالفضل عالی – abolfazl aali

ابوالفضل عالی – abolfazl aali

ابوالفضل عالی
ابوالفضل عالی

ابوالفضل عالی نقاش و طراح گرافیک ایرانی است- این هنرمند پس از پیروزی انقلاب- فعالیت جدی خود را در عرصه گرافیک آغاز کرد و در این مسیر در پایگاه‌های مختلف حضور یافت- اما درنهایت با پیوستن به جریان نوپای هنرمندان انقلابی در حوزه هنری و راه‌اندازی واحد گرافیک- کار خود را درعرصه گرافیک انقلاب اسلامی به طور متمرکز ادامه داد که از این رو عالی را می‌توان در زمره بنیانگذاران حوزه هنری به شمار آورد

زندگی ابوالفضل عالی

ابوالفضل عالی نقاش و گرافیست متولد ۱۳۳۴ تهران است. در ۱۳۵۲ شروع به کار گرافیک و نقاشی کرد و در ۱۳۵۳ وارد دانشکده هنرهای زیبا شد.
ابوالفضل پیش از انقلاب- دانشجوی گرافیک دانشکده هنرهای زیبا بود. او را به عنوان گرافیست می شناسند و البته گرافیست انقلاب اسلامی. چرا که در آستانه پیروزی انقلاب- ابوالفضل مانند فردی منتظر که عزیزش از راه می رسد از همان مقطع یکی دو سال مانده به انقلاب و خصوصا چند ماه پیش از آن- هرچه آموخته بود و در توان داشت با رغبت و افتخار به پای انقلاب ریخت و آن همه شور و علاقه سبب خلق آثار متعدد و متنوعی شد که بر هنرمندان دیگر هم تاثیری به سزا گذاشت چه آنها که همراه بودند از شوق و ذوق او بیشتر ترغیب و تشویق می شدند و چه آنها که بیرون از دایره در تردید آمدن و نیامدن به سر می بردند که با دیدار و مشاهده خلاقیت مستمر او- حصار تردید را می شکستند و همراهی می کردند. اینگونه بود که ابوالفضل مبدا و منشا تجربه های بسیاری گردید که حتی بر حلقه نقاشان انقلاب هم بی تاثیر نبود. حضور او در معرفی هنر انقلاب به جامعه و مجامع فرهنگی و هنری- حضوری است که نمی توان آن را انکار کرد. افرادی که با هنر انقلاب میانه چندانی ندارند چون هنر را مستقل از اهداف و آرمانهای دینی و انقلابی می دانند- بناگزیر ابوالفضل را به همین دلیل ساده- ندیدند و نشناختند -البته در جای دیگر خواهم گفت که این امر بیشتر تجاهل بود- عالی اما در مسیر خود هرگز دچار تردید و تشتت نشد. ویژگی های والای انسانی- عاطفه و مهرورزی- نوع دوستی- اخلاق و تعهدکاری- احترام به پیشکسوتان و افراد باتجربه- رعایت شان اساتید- استقبال از نقد و نظرات دیگران در مورد کارهایش- تدریس و تربیت دانشجویان بسیار- سعه صدر و جستجوی مستمر هنر و تجربه های جدید- برخورد خوب و صمیمانه با استعداد دیگران- تحسین آثار خوب- زودجوش بودن و مساعدت بیش از حد نسبت به همکاران- او را انسانی مومن و خودساخته معرفی می کرد و چون خود را خوب مراقبت و شکل داده بود این ویژگی ها در مدیریت هنری او به خوبی جلوه گر شد.

سامان دادن مرکز هنرهای تجسمی -حوزه هنری- ارتباط دوستانه و صمیمی با همه هنرمندانی که با علایق و سلایق مختلف- ذیل باورها و اهداف مشترک قلم می زنند و اندیشه تعالی در هنر را در سر می پرورانند و گستره فعالیت های جمعی که ابوالفضل علم درایت و هدایت آن را به خوبی بر دوش می کشید- کار بزرگی است. درد و مرض ناخواسته تشتت و تردید که کمی دامن این جریان عظیم را هم گرفته است و کم عنایتی و کم شناختی متصدیان امور فرهنگی و هنری- و سرگرمی اهالی سیاست در مسایل ریز و درشت سیاسی و کوتاهی و قصور امثال ما- نگذاشت که شان ابوالفضل- آنگونه که سزاوارش بود- تعریف و تحقیق گردد.

این هنرمند پس از پیروزی انقلاب- فعالیت جدی خود را در عرصه گرافیک آغاز کرد و در این مسیر در پایگاه‌های مختلف حضور یافت- اما درنهایت با پیوستن به جریان نوپای هنرمندان انقلابی در حوزه هنری و راه‌اندازی واحد گرافیک- کار خود را درعرصه گرافیک انقلاب اسلامی به طور متمرکز ادامه داد که از این رو عالی را می‌توان در زمره بنیانگذاران حوزه هنری به شمار آورد.

ابوالفضل عالی-مسیول گروه هنرهای تجسمی دانشکده صدا و سیما- مسیول بخش گرافیک شبکه دوم تلویزیون- ازهمکاران حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در واحد تجسمی- عضو هیات علمی دانشگاه هنر و دانشگاه های تهران بود.

او همچنین در شورای تخصصی تالیف کتاب‌های درسی رشته هنر در آموزش و پرورش عضویت داشت.

ابوالفضل عالی در موسسه سوره و دانشکده صدا و سیما به تدریس و آموزش هنرجویان و تقویت روح تفکر و اندیشه مقاومت در آثار تجسمی پرداخت.

ابوالفضل عالی با حضور در کانون نهضت فرهنگ اسلامی از بنیانگذاران شاخه تجسمی موزه اندیشه و هنر اسلامی نیز به شمار می آید.

ابوالفضل عالی در سال 1358 در نمایشگاه جمعی حوزه اندیشه و هنر اسلامی شرکت کرد و پس از آن در نمایشگاه جمعی پوستر موزه هنرهای معاصر 1360- نمایشگاه هفته فرهنگی ایران در پاریس به همت سازمان یونسکو 1363- نمایشگاه جمعی خانه سوره- نمایشگاه هنر گرافیک ایران در کراچی و نمایشگاه خانه سوره با کارهای گرافیک و عکس و پوستر حضور یافت.

 

ابوالفضل عالی
ابوالفضل عالی

فعالیت‌های هنری

۱۳۵۸ شرکت در نمایشگاه گروهی حوزه اندیشه‌ و هنر اسلامی.
۱۳۵۹ دریافت مدرک کارشناسی از دانشکده هنرهای زیبا در رشته گرافیک. شرکت در نمایشگاه گروهی گرافیک در موزه هنرهای معاصر. طراحی پوستر معروف -شب‌های الله‌اکبر- به شیوه ترکیب مواد. طراحی پوستر معروف -میرزاکوچک‌خان- با تکنیک ترکیب مواد.
۱۳۶۰ طراحی پوسترهایی از شهید مرتضی مطهری با تکنیک ترکیب مواد. شرکت در نمایشگاه گروهی موزه هنرهای معاصر.
۱۳۶۲ گردآوری کتاب -هنر گرافیک در انقلاب اسلامی- و چاپ آن از سوی حوزه هنری. اولین تجربه ایربراش در طراحی پوستر -بهشت زهرا-.
۱۳۶۳ شرکت در نمایشگاه هفته فرهنگی ایران در پاریس به همت سازمان یونسکو. راه‌اندازی و آماده‌سازی نگارخانه -سوره- -جنب سینما بهمن- تهران-.
۱۳۶۴ شرکت در نمایشگاه هنر گرافیک ایران در کراچی. نمایش گروهی آثار در -خانه سوره-. نمایشگاه گروهی در فرانسه- شهر پاریس.
۱۳۶۵ نمایشگاه انفرادی -اسفند- در -خانه سوره-. نمایشگاه گروهی در پاکستان- شهر کراچی. نمایش گروهی آثار در -خانه سوره-. نمایشگاه گروهی در فرانسه- شهر پاریس. بهترین طراح برگزیده سال در بخش پوستر. مسوول گروه تجسمی دانشکده -صداوسیما-. مسوول بخش گرافیک شبکه ۲ تلویزیون.
۱۳۶۶ طراحی پوستر با موضوع -خانه خدا- به شیوه ایربراش و گواش. چاپ چندپوستر از آثار ابوالفضل عالی در کتاب گرافیک سال. نمایشگاه گروهی در موزه هنرهای معاصر.
۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ سفر به آلمان و اقامت چندماهه برای چاپ کتاب -ده‌سال با طراحان گرافیک انقلاب اسلامی- و -ده‌سال با نقاشان انقلاب اسلامی-. دریافت لوح زرین- دیپلم افتخار و مدال یادبود از -مجتمع هنر و ادبیات دفاع مقدس-. ساخت پوستر دومین نمایشگاه هنر گرافیک ایران-. نمایشگاه گروهی در موزه هنرهای معاصر.
۱۳۶۹ گفتگو با ماهنامه -سوره– دوره دوم- شماره ۳.
۱۳۷۰ دریافت بورسیه از وزارت علوم برای ادامه تحصیلات هنری و اعزام به شهر کلرمون فرانسه.
۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴ رهاکردن تحصیل در فرانسه و پیگیری فرصت مطالعاتی خود در دانشگاه هنر- مقطع کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر. راه‌اندازی گروه هنری جوان. ۱۲ شهریور- گفتگو با روزنامه کیهان. شرکت در سومین نمایشگاه -دوسالانه آثار طراحان گرافیک ایران- و چاپ آثار در کتابی با همین عنوان از سوی موزه هنرهای معاصر. مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری. تدریس در -موسسه آموزش عالی سوره-. عضو کمیته بررسی کتب درسی و آموزشی.

مرگ

او در اوایل آبان 1376 و درحین انجام ماموریت در جاده سلفچگان -در راه بازگشت از اهواز- بر اثر یک سانحه رانندگی در 42 سالگی دار فانی را وداع گفت.

نکوداشت عالی در نگارخانه برگ

در ۴ مهر ۱۳۸۹ مراسم نکوداشتی برای ابوالفضل عالی در نگارخانه برگ سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار گردید. در این مراسم که به کوشش محمدحسن حامدی- سردبیر مجله تندیس- برگزار گردید- دکتر محمد خزایی و مصطفی ندرلو به سخنرانی پیرامون زندگی و آثار عالی پرداختند و فیلم مستند کوتاهی ساخته امیر فرهاد بنمایش درآمد.

 

منبع :

همشهری آنلاین

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

محسن یگانه

محسن یگانه – Mohsen Yeganeh

محسن یگانه خواننده پاپ- آهنگساز- تنظیم کننده و ترانه سرای موسیقی ایرانی است- محسن یگانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + دو =