خانه / بزرگان تاریخ / آگوستین کوشی – Augustin Louis Cauchy

آگوستین کوشی – Augustin Louis Cauchy

آگوستین کوشی
آگوستین کوشی

آگوستین کوشی با نام کامل آگوستین لویی کوشی ریاضیدان فرانسوی و از پایه‌گذاران آنالیز ریاضی بود- او همچنین در زمینه نظریه امواج در نور و قطبش نور تحقیقاتی انجام داد- در علم مکانیک محیط‌های پیوسته نیز کوشی تانسور تنش کوشی را پیشنهاد داد

زندگی آگوستین کوشی

آگوستین کوشی در بیست و یکم اوت سال ۱۷۸۹ در پاریس متولد شد. پدرش مردی مقدس و مادرش زنی با تقوا بود. کوشی نزد پدر تعلیم دید. پدری که مقامهای اداری بالایی را برعهده داشت- از جمله نخستین منشی جلسه سنا بود. خانواده کوشی در -آرکوی- در همسایگی لاپلاس و برتوله زندگی می کردند. در سال ۱۸۰۰ که پدرش به سمت منشی مجلس سنا انتخاب شد اوگستن کوچک و فعال را همراه خود به آنجا برد. لاگرانژ متوجه استعداد او گردیده بود و به دوست خود لاپلاس گفته بود: او روزی ریاضی دان بزرگی خواهد شد و همگی ما را خواهد گرفت طولی نکشید که کوشی در پانزده سالگی جایزه بزرگ امپراطور را در ادبیات قدیم برد. کوشی در سال ۱۸۰۵ به تحصیل در مدرسه پلی تکنیک و در سال ۱۸۰۷ در مدرسه پلها و راهها پرداخت و در همان سال با مقام شاگرد اولی فارغ التحصیل شد.

در سال ۱۸۱۳ به پاریس برگشت و در سال ۱۸۱۵ موافقت کرد که -از طریق انتصاب- جای گاسپار مونژ جمهوری خواه و طرفدار بناپارت را که اخراج شده بود بگیرد. از سال ۱۸۱۴ در مدرسه پلی تکنیک تدریس کرد و کرسیهای دیگری را در دانشکده علوم و کولژ دوفرانس تصدی نمود. در سال ۱۸۱۷ و در سن ۲۸ سالگی با آلوییز دوبور- دختر -یا نوه- ناشر اکثر آثارش ازدواج کرد. پس از انقلاب در ژوییه سال ۱۸۳۰ او نه تنها از یاد کردن سوگند وفاداری که معنایش از دست دادن کرسی استادی بود سرپیچید بلکه جلای وطن کرد و معلوم نیست که چرا این کار را کرد. کوشی از سال ۱۸۲۰ تا ۱۸۳۰ تیوری توابع یک متغیر موهومی را بنا نهاد و همین تیوری است که امروزه بزرگترین عنوان افتخار او محسوب می شود. کوشی که کاتولیک مومنی بود نقش عمده ای در موسسات خیریه کلیسایی به عهده گرفت. شهرت او شهرت فردی متعصب- خودخواه و تنگ نظر بوده است. آبل او را دیوانه- بینهایت کاتولیک و متعصب می نامید.

آگوستین کوشی بر ریاضیات تسلط نیافت بلکه ریاضیات بر او مسلط شد. هرگاه فکری به ذهنش خطور می کرد نمی توانست برای نشر آن لحظه ای انتظار بکشد پیش از آن که ماهنامه -گزارشها- به وجود آید او مجله ای خصوصی به نام تمرینهای ریاضی بنیاد نهاد که دوازده شماره یک سال آن را خود او با نامحتملترین موضوعات و نظم پر کرده بود. در کمتر از بیست سال ماهنامه گزارشها ۵۸۹ یادداشت از او منتشر کرد و بسیاری از نوشته های دیگر به چاپ نرسید. روی هم رفته او دست کم هفت کتاب و ۸۰۰ مقاله انتشار داد. در نقل قول ازدیگران دقیقتر از همه ریاضیدانان روزگار خود بود. بیشتر آثار او حکایت از شتابزدگی دارند اما نامرتب یا شلخته وار نوشته نشده اند.

کوشی شانزده مفهوم و قضیه فقط در مبحث کشسانی دارد یعنی تعداد مفاهیم و قضایای او ازتعدادی که نام ریاضیدانان دیگر را بر خود دارند بیشتر است- همه آنها در شکل نهایی خود ساده و بنیادینند. کتاب درسی وی به نام -دوره تحلیل ریاضی- که در سال ۱۸۲۱ منتشر شد تاثیر نیرومندی بر معاصرانش گذاشت. معیارهای همگرایی را کشف و بیان نمود و علامت حد را به کار برد- قضیه لاگرانژ و قضیه باقیمانده خود را به اثبات رسانید. نخست از راه انتگرال و سپس به وسیله -قضیه مقدار میانگین- که اندکی از حساب انتگرال کنار رفته بود در کتاب پرآوازه او به نام -حساب حدها- -۱۸۳۱ ۱۸۳۲- مسایل مربوط به همگرایی به مسایل مربوط به رشته های هندسی تحویل داده شده اند. وی مفهومی را که ما از تداوم یا پیوستگی داریم اختراع کرد.

 

آگوستین کوشی
آگوستین کوشی

آگوستین کوشی بر خلاف گایوس که اکتشافات خود را پنهان می داشت تمام اکتشافات خود را به آکادمی فرستاد. وی کسی بود که موفق شد اکتشافات گایوس را دو مرتبه کشف نماید. کتاب او به نام -نوشته ای درباره انتگرالهای معین که بین دو حد موهومی گرفته شده اند- و در سال ۱۸۲۵ منتشر شد گام بلندی بود به سوی آنچه اکنون قضیه انتگرال کوشی نامیده می شود او انتگرالها را در مسیرهای اختیاری در میدان مختلط تعریف کرد و از طریق معادله های دیفرانسیل کوشی ریمان به وسیله حساب تغییرات این واقعیت را استنتاج نمود که در میدانی از مرتبه F-z- چنین انتگرالی فقط به نقطه های پایان مسیر بستگی دارد. محصول کار او -قضیه باقیمانده- در مورد قطبها بود که به وسیله پ. آ. لوران بسط یافت. کوشی برای امتحان همگرایی رشته توانی خاص برای تابعهای ضمنی که به رشته مکانیک آسمانی لاگرانژ موسوم بود- در سال ۱۸۲۷ روشی ابداع کرد. او از طریق این کار فرمول انتگرال خود را از قضیه انتگرال خود استنتاج نمود. در سال ۱۸۴۶ مسیرهای انتگرال گیری بسته اختیاری را شناسانید و قضیه انتگرال خود را بوسیله آنچه امروزه فرمول گرین نامیده می شود به اثبات رسانید.

آگوستین کوشی در سال ۱۸۲۲ ابزار اساسی ریاضی نظریه کشسانی را به وجود آورد -چیزی که عده ای آن را بزرگترین دستاورد او به شمار می آورند- او معادله خود درباره تعادل صفحه کشسان را برپایه نیرویی واحد یعنی -کشش یا فشار- استوار کرد. -نیرویی با همان ماهیت فشار ییدرودینامیک… از سوی یک مایع بر سطح جسم جامد … که از لحاظ اندازه و جهت ناشی از فشارها یا کششهایی بود که بر سه صفحه دو به دو عمود بر هم اعمال می شد.- خدمات فراوانی کوشی به مکانیک آسمانی مشتمل بودند بر اثبات این امر که رشته هایی نامتناهی که اخترشناسان به کار می بردند در یک جا به هم وصل می شوند. او کار بسیار مفصلی درباره رشته ها کرد بخصوص برای حل معادله کپلر و بسطهایی از تابع مربوط به آشفتگی -Perturbation- مشهورترین خدمت به او اخترشناسی در سال ۱۸۴۵ بررسی او راجع به محاسبه پرزحمت لووریه در مورد نابرابری بزرگ در حرکت متوسط پالاس -یکی از سیارکهای منظومه شمسی- به وسیله روشی بسیار ساده تر می باشد.

مرگ

آگوستین کوشی پس از این اکتشافات بسیار مهم در ریاضی و فیزیک و مکانیک آسمانی سرانجام در بیست و سوم مه سال ۱۸۵۷ در سن شصت و هشت سالگی و در نزدیکی پاریس وفات یافت.

 

منبع :

آی هوش

راسخون

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =