خانه / ادبیات / نویسندگان / آندره مالرو – Andre Malraux

آندره مالرو – Andre Malraux

آندره مالرو
آندره مالرو

آندره مالرو نویسنده- منتقد هنری و سیاست‌مدار فرانسوی بود- آندره مالرو پس از آنکه از رمان نویسی دست بازداشت- آثاری در زمینه هنر انتشار داد- مالرو در تحلیل تاریخ هنر به جستجوی عالم مطلق می رود که اشتیاق مذهبی بشر است- آثار کامل مالرو در هفت جلد در 1945 در ژنو منتشر شد

زندگی آندره مالرو

آندره مالرو در ۳ نوامبر ۱۹۰۱ در پاریس بدنیا آمد. پدر و مادرش وقتی او خردسال بود جدا شدند و بعد طلاق گرفتند و -آندره- تحت نظر مادرش -برته لامى- و مادربزرگش -آدرینه لامى- رشد و نمو یافت.
پدرش یک کارگزار بورس سهام بود و در سال ۱۹۳۰ دست به خودکشى زد که منجر به مرگ او شد.
-آندره مالرو- جوان به دنبال فراگیرى زبان هاى مشرق زمین دانشگاه رفت اما تحصیل خود را نیمه کاره رها کرد و در سن ۲۱ سالگى به همراه همسرش -کلارا گلد اشمیت- یک یهودى آلمانى تبار متمول- پاریس را به قصد گشت و گذار در کامبوج ترک کرد.
زندگى مشترک این دو به سال ۱۹۲۱ آغاز شد و تا سال ۱۹۴۶ دوام یافت و در این سال به جدایى منجر شد. حاصل این ازدواج دخترى به نام -فلورنس- بود که به سال ۱۹۳۳ به دنیا آمد و عاقبت به همسرى فیلمسازى به نام -آلن رس نیس- درآمد.
-مالرو- که پس از سرمایه گذارى نقدینگى همسرش در بازار سهام به اوضاع مالى وخیمى دچار شده بود طولى نکشید که به اتهام قاچاق یک اثر نقش برجسته از معبد -بانتى سرى- دستگیر شد و تا آستانه زندانى شدن پیش رفت.
او در زمان خود به شدت مخالف با سیاست هاى استعمارگرایانه فرانسه در -هند و چین- بود و در سال ۱۹۲۵ به تاسیس اتحادیه اى سیاسى و استقلال طلب کمک کرد و روزنامه اى به نام -هند و چین در زنجیر- تاسیس کرد.

آندره مالرو به محض بازگشت به فرانسه اولین رمان خود با نام -وسوسه غرب- را به سال ۱۹۲۶ منتشر کرد و به فاصله دو سال کتابى دیگر با نام -کشورگشایان- را به چاپ رسانید.
-طریق ملوکانه- نام کتابى دیگر از -مالرو- است که به سال ۱۹۳۰ به چاپ رسید. اما یکى از رمان هاى قدرتمند و قوى او -سرنوشت انسان- نام دارد که به ماجراى شکست کمونیسم و رژیم کمونیسم حاکم بر -شانگهاى- مى پردازد. او به واسطه این رمان به دریافت جایزه -بریکس گانکورت- در ادبیات مفتخر شد. در بین آثار چاپ نشده او رمانى به نام -مى رنا- Mayrena دیده مى شود که درباره -مارى چارلز دیوید دو مى رنا- فاتح بلندى هاى ویتنام و اولین پادشاه -سدانگ- است. -مالرو- همچنین در دهه ۳۰ به همراه یک گروه باستان شناس به ایران و افغانستان سفر کرد. او به همراه -لوییس آراگون- بنیانگذاران -انجمن بین المللى نویسندگان مدافع فرهنگ- به شمار مى آیند. در خلال جنگ هاى داخلى اسپانیا- -مالرو- به عنوان خلبان در خدمت نیروهاى جمهوریخواه بود و طى تلاش براى متوقف کردن نیروهاى فالانژ براى تصرف شهر مادرید دوباره مجروح شد. او همچنین سفرى طولانى به سراسر ایالات متحده انجام داد و به جمع آورى اعتبارات مالى براى جمهوریخواهان اقدام کرد.
-مالرو- تجربیات خود در خلال این سفرها را طى رمانى به نام -امید آدمى- به سال ۱۹۳۸ به چاپ رسانید. با شروع جنگ جهانى دوم -آندره مالرو- به ارتش فرانسه پیوست و در واحد زرهى در قسمت تانک مشغول به خدمت شد.

آندره مالرو در سال ۱۹۴۰ طى نبرد در جبهه هاى غربى به اسارت درآمد اما خیلى زود موفق به فرار شد و به نیروهاى مقاومت فرانسه پیوست.
در سال ۱۹۴۴ براى بار دوم این بار به اسارت گشتاپو درآمد و به رغم تحمل شکنجه هاى وحشتناک تا زمان آزادى توسط نیروهاى مقاومت توانست زنده بماند. او دوران جنگ آورى خود را با فرماندهى تیپ -آلیس لورن- در دفاع از استراسبورگ و همچنین بازپس گیرى اشتوتگارت به پایان رسانید و موفق به دریافت مدال مقاومت و مدال افتخار از فرانسه و همچنین نشان افتخار از دولت بریتانیا شد. او طى دوران جنگ دست از قلم نکشیده بود و بر رمانى با عنوان -جدال علیه فرشته- کار مى کرد که متن آن توسط نیروهاى گشتاپو سوزانده شد و تنها مقدمه اى از آن باقى ماند که در ابتداى رمان -درختان گردوى آلتن برگ- پس از جنگ به چاپ رسید.

آندره مالرو که پس از ازدواج اولش- با -ژوزف کلویتس- ازدواج کرده بود از او صاحب دو پسر به نام هاى -پى یر گوتیه- و -وینسنت- شد. او هنگامى که در میدان نبرد بود همسر خود را بر اثر سر خوردن در حین سوار قطار شدن از دست داد و هر دو پسرش نیز در سن هفده سالگى بر اثر سانحه رانندگى جان خود را از دست دادند. پس از خاتمه جنگ ژنرال دوگل -مالرو- را به عنوان وزیر اطلاعات خود برگزید که مدت یک سال عهده دار این مقام بود. او در دهه پنجاه مقالاتى در باب هنر و زیبایى شناسى به چاپ رسانید و براى اولین بار -موزه هاى بدون دیوار- را در آثارش از قبیل -اصوات سکوت- مطرح کرد.

او در سال ۱۹۵۸ براى بار دوم به وزارت اطلاعات فرانسه برگزیده شد و پس از آن به عنوان اولین وزیر فرهنگ فرانسه به این مقام منصوب شد. فرهنگسراهاى معروف فرانسه در دوران وزارت او برپا شد و تلاش مدام براى حفاظت از بناهاى تاریخى فرانسه از افتخارات دیگر او است.
او در سال ۱۹۴۸ براى بار سوم ازدواج کرد و همسرش -مارى مادلین لیو- بیوه برادر ناتنى اش -رولند مارلو- بود که از پیانیست هاى معروف زمان خود به شمار مى رود.
در سال ۱۹۶۸ -انجمن بین المللى مارلو- در آمریکا تاسیس شد و در خلال دهه هاى ۶۰ و ۷۰ مالرو نسبت به چاپ آثارى درباره -پیکاسو- و -دوگل- و زندگینامه خود با عنوان -ضدخاطرات- اهتمام ورزید.

آندره مالرو
آندره مالرو

نگاهی به آثار آندره مالرو

آندره مالرو از هیجده سالگی نشر مقاله را در مجله های گوناگون آغاز کرد. اولین داستانهایش خیال انگیز بود و جنبه تمثیلی داشت.
ماههای کاغذی Lunes en papier -1921- از مکتب سورریالیسم و ادبیات کوبیسم تاثیر پذیرفته بود. مالرو در 1923 با همسرش به همراه گروهی از باستانشناسان به شرق سفر کرد و در جنگلهای کامبوج به کشف آثار تمدن قدیم خمر مشغول شد و در معبدهای متروک به دنبال نقشهای زیبا و دلفریبی رفت که سالها در آرزویش به سر می برد- اما به جرم دست اندازی به این گنجینه ها دستگیر شد و در دادگاه پنوم پن به سه سال زندان محکوم گشت که بر اثر اقدام همسر و عده ای از نویسندگان و دوستان حکم او تعدیل یافت. اقامت طولانی مالرو در هندوچین و مشاهده وضع رقت بار مردم- در برابر ستمگری فرمانروایان استعمار و رفتار غیرانسانی آنان- مالرو را به دفاع از حقوق بشر برانگیخت و پس از آن با تاسیس روزنامه ها و مجله ها و نشر مقاله ها به کمک انقلابیهای بومی برخاست. مالرو چندین سال میان پاریس و شرق دور رفت و آمد کرد- به انقلاب چین علاقه یافت- در جنگ داخلی آن در شانگهای و کانتون شرکت کرد- به عضویت هیات دوازده نفری برای رهبری چین برگزیده شد و به ریاست تبلیغات انقلاب منصوب گشت و پس از آنکه چیانگ کای شک- بر کمونیستها پیروز گشت- مالرو از نو به کار باستانشناسی پرداخت و از راه افغانستان و ایران به فرانسه بازگشت.

اولین ثمره آشنایی مستقیم مالرو با شرق در 1926 موجب پدید آمدن وسوسه غرب La Tentation de l’ Occident گشت- شامل مقاله هایی به صورت مراسله میان جوانی شرقی و جوانی غربی که در آن انحطاط تمدن غرب و توجه به شرق عرضه گشته بود و نخستین بار عصیان و شک و ناامیدی مالرو را آشکار می کرد.
رمان فاتحان Les Conquerants -1928- نام مالرو را بر زبانها انداخت و او را بیش از پیش به مردم شناساند. نویسنده در این اثر مبارزه میهن پرستان انقلابی چین را بر ضد استعمارگری انگلستان در هونگ کونگ پیش چشم می گذارد و نشان می دهد که چگونه گروههای مخالف در این مبارزه به دنبال هدفی مشترک با یکدیگر می پیوندند. گروهی انقلابی اند که به دستور حزب رفتار می کنند و گروهی از خودگذشتگانند که در راه کمال مطلوب و معنی بخشیدن به زندگی که در نظرشان پوچ می امد- قدم به راه می گذارند. گارین قهرمان داستان نمونه گروه دوم است که برای دست یافتن به بزرگی و میل رهایی از دنیای پوچ که چشم اندازی جز مرگ ندارد- تنها وسیله را اقدام به انقلاب می داند.

در 1930 رمان راه سلطنتی La Voie royale منتشر شد که از نقطه نظر اخلاقی- به کتاب فاتحان شباهت دارد. حوادث این داستان در هندوچین می گذرد و در آن دیگر موضوع انقلاب مطرح نیست- بلکه اشخاص داستان مردان عمل و اقدامند و قهرمان ماجراجوی داستان نمونه ای از شخصیت نویسنده است و نمودار گوشه هایی از زندگی او. مساله پول و تجارت که شرافت آدمی را به نابودی می کشاند- در این اثر مورد انتقاد قرار می گیرد و وصف جنگل هندوچین و مساله مستعمرات و بحث تمدن نیز از مطالب جالب توجه داستان است.

وضع بشر La Condition humaine -1933- شهرت آندره مالرو را تایید کرد و به دریافت جایزه گونگور نایل آمد و در مدت چند ماه بیش از سیصدهزار نسخه از آن به فروش رفت. این اثر که از دو رمان دیگر مالرو عمیق تر و دقیق تر است- به مرحله ای از انقلاب چین در 1928 بستگی می یابد و مبارزه کمونیستها را با متفق سابقشان ژنرال چیانگ کای شک نشان می دهد. حوادث در شانگهای جریان می یابد و با شرح جنایتی آغاز می شود که به وسیله جوانی تحصیل کرده وتربیت یافته برای به دست آوردن نامه ای شامل فرمانی نظامی به زیان کمونیستها- انجام می گیرد. مالرو حال روحی جوان را که در عین حال از جنایت خویش به وحشت افتاده است- بیان می کند- وحشتی که در سراسر داستان جوان دانشجو را رها نمی کند و او را به جنایتهای دیگر سوق می دهد و سرانجام خود کشته می شود. مالرو در جریان این داستان وحشتزا و رد عین حال واقعی و در ضمن شرح فجایع تاثرانگیز- تصویرهایی نیز از صحنه های نشاط آور پیش چشم می گذارد- اشخاص ساده لوح یا نفرت آور- بیرحم و سرد- گروهی از مردم طبقه های مختلف مانند باربر- دانشجو- رقاص میخانه- روسپی- سرباز- کارگر و استاد را به صحنه می کشاند و همین امر به داستان رنگ واقعی می بخشد- همچنین شانگهای با افراد ملتهای گوناگون- با کوچه ها و اماکن زشت و محله های کثیف یا پاکیزه به سبک جدید- همه در این رمان ترسیم می گردد که با وجود بی نظمی و پریشانی مطالب برای خواننده حادثه بسیار به همراه دارد. به طور کلی موضوع کتاب حال فرد در برابر تقدیر است و وضع خاص نمونه ای از گروه آدمیان که در همه آثار مالرو یافت می شود و آن روشنفکر ماجراجوست که به دنبال ماجرا می گردد تاخود را در آن میان بشناسد. مالرو پس از قدرت یافتن هیتلر به کمونیستها نزدیکتر شد و در نهضتهای ضد فاشیست فعالیت کرد- در 1932 به انجمن نویسندگان و هنرمندان انقلابی پیوست و از فرانسویان دعوت کرد که به ارتش سرخ روی آورند و خود همراه آندره ژید برای آزادی دیمیتروف Dimitroff رهبر کمونیستهای بلغارستان که در آلمان زندانی بود- به برلن رفت.

عکس العملهای آندره مالرو در برابر نازیسم در کتاب عصر تحقیر Le Temps du Mepris -1935- عرضه شده است. این اثر کاملا جنبه سیاسی دارد و قهرمانش جوانی کمونیست است به نام کاسل که در آلمان به تبلیغ کمونیسم اشتغال دارد و به دست عمال هیتلر زندانی می شود- اما شخصی دیگر به سبب آنکه می داند کاسل بیش از او برای حزب سودمند است- خود را به نام او معرفی می کند و با فداکاری کاسل بیش از او برای حزب سودمند است- خود را به نام او معرفی می کند و با فداکاری کاسل واقعی را آزاد می کند. کاسل پیش از آنکه نازیها به اشتباه خود پی ببرند- با هواپیما به پراگ می گریزد. مالرو در این داستان با در دست داشتن مدارک واقعی- وحشت زندگی را در تاریکی محض زندانهای آلمان نشان می دهد.

آندره مالرو در 1937 به اسپانیا رفت و در هنگ هوایی بین المللی که به یاری جمهوریخواهان وارد جنگ شده بود- به خدمت پرداخت و پس از چند ماه بر اثر زخمی که برداشت- به فرانسه بازگشت و از راه نویسندگی و سخنرانی به جمهوریخواهان یاری کرد. در این زمان با بهره ای که از تجربه های شخصی برد- رمان امید L’ Espoir را انتشار داد در دفاع از حقوق بشر- بی آنکه از عقیده سیاسی خاصی طرفداری کند. مالرو در کتاب امید روحیه اشخاص گوناگون را که در ضمن حوادث خونین تحول می یابد- بیان می کند و مردم بدبین و ناامید را نشان می دهد که از جریان جنگ و انقلاب نتیجه مثبتی به دست می آورند و پرتویی از امید برایشان می تابد. مالرو در اثر خود به این نتیجه می رسد که کوشش هزاران جنگجو که در اسپانیا کشته شده اند و هزاران تن که رنج جنگ را تحمل کرده اند- به هدر نخواهد رفت و آدمی در میان کشمکشهاست که می تواند به شایستگی خود پی برد و شخصیت خویش را بشناسد. از رمان امید در ساختن فیلم سینمایی مایه گرفته شد. مالرو در نهضت مقاومت فرانسه شرکت کرد و با درجه سرهنگی بر ضد نازیها جنگید و اسیر شد- اما توانست بگریزد.

آندره مالرو در دوره اشغال کشورش وظیفه مهمی برعهده داشت. از تجربه های این دوره رمان کشتی با فرشته La Lutte avec l’Ange پدید آمد که قسمتی از آن به وسیله عمال گشتاپو از میان رفت و قطعه های دیگر با عنوان گردوبنهای آلتنبورگ Les Noyers de l’Altenburg در 1943 انتشار یافت. این اثر تا حدی شرح حال نویسنده است و بیشتر جنبه فلسفی دارد تا تخیلی و اندیشه های مالرو را درباره استعدادهای نهفته آدمی عرضه می کند. پس از آزادی فرانسه- مالرو در اولین دوره زمامداری ژنرال دوگل در سمت وزارت اطلاعات به خدمت پرداخت و هنگامی که دوگل در 1946 از ریاست جمهوری کنار رفت- مالرو نیز کناره گرفت و در دوره به قدرت رسیدن دوباره دوگل- به وزارت فرهنگ و هنر منصوب گشت و از 1947 عضو هیات اجرایی حزب اجتماع ملت فرانسه شد و در ریاست تبلیغات آن به فعالیت پرداخت و تا پایان دوره حکومت دوگل دوست نزدیک و مومن او باقی ماند.

پس از استعفای ژنرال دوگل- مالرو به تنظیم یادداشتهای خود پرداخت و کتاب ضد خاطرات Antimemoires را در 1967 انتشار داد. ضد خاطرات اثری است که مالرو خود به آن بسیار علاقه مند بوده و کتابی بسیار پرمعنی است. در این اثر نفس تاریخ مرکزیت دارد- حامل درک و عمل است و خود آفریدگار است. نظر مالرو آن است که باید درباره تاریخ کار کرد و آن را از قوه به فعل آورد- نه آنکه نشست و تنها به سخن گفتن تاریخ گوش داد. مالرو خواسته است چون میشله تاریخ نویسی باشد که عصری را به جنب و جوش درآورد و به آن جان بخشد و جریان تاریخ را به گرد خود جمع آوری کند و خود آهنگساز و در عین حال رهبر ارکستر سمفونی تاریخ باشد.

آندره مالرو پس از آنکه از رمان نویسی دست بازداشت- آثاری در زمینه هنر انتشار داد- ازجمله این آثار: موزه تخیلی Le Musee imaginaire -1948- روانشناسی هنر La psychologic de l’art که در سه جلد میان سالهای 1947 و 1950 منتشر شد و یکی از دقیقترین نوشته ها در نقد هنری سالهای اخیر به شمار آمد. آفرینش هنری La Creation artistique -1948- ندای سکوت Les Voix du Silence -1950- – مسخ خدایان Metamorphose des dieux -1957-.
در این آثار هنر راهی معرفی گشته است که بشر در پیمودن آن اصالت می یابد و از سرنوشت بشر فانی پا فراتر می گذارد. مالرو در تحلیل تاریخ هنر به جستجوی عالم مطلق می رود که اشتیاق مذهبی بشر است. آثار کامل مالرو در هفت جلد در 1945 در ژنو منتشر شد.

 

آندره مالرو
آندره مالرو

آثار آندره مالرو
رمان آندره مالرو

وسوسه غرب -۱۹۲۶-
فاتحان -۱۹۲۸-
جاده شاهی -کتاب- -۱۹۳۰-
چگونگی زندگی آدمی یا سرنوشت بشر -۱۹۳۳-
روزهای خشم –
امید بشر -۱۹۳۷-

تاریخ هنر

روانشناسی هنر -۳ جلد- –
صداهای سکوت –

سایر آثار

قلمرو فارفلو –
جنگ با فرشته- گردو بن‌های آلتنبورگ -۱۹۴۸–۱۹۴۳-
ضد خاطرات -۱۹۶۷-
دوران خواری و امید

مرگ

آندره مالرو آخرین کتاب خود را با الهام از بیمارى صعب العلاج خود- -جذام- نامید و در ۲۳ نوامبر ۱۹۷۶ در هفتاد و پنج سالگی بر اثر بیماری ریوی در یکی از بیمارستانهای حومه پاریس درگذشت.

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =