خانه / دسته‌بندی نشده / آندرس سگوبیا – Andrés Segovia

آندرس سگوبیا – Andrés Segovia

آندرس سگوبیا
آندرس سگوبیا

آندرس سگوبیا با نام کامل آندرس سگوبیاتورس یکی از بزرگترین گیتاریست های سبک کلاسیک بود- سگوویا بزرگترین قدم را در راه پیشبرد گیتار برداشت و آن تبدیل سیم های گیتار از زه و ابریشم به نایلون بود- از دیگر اقدامات برجسته اش میتوان به دور کردن گیتار از سرگرمی های بی اساس مردم عادی نام برد- به پدر حرکت جهانی گیتار کلاسیک مدرن معروف است

زندگی آندرس سگوبیا

آندرس سگوبیاتورس در 21 فوریه سال ۱۸۹۳ در شهر لینارس اسپانیا به دنیا آمد. پدرش وکیلی برجسته و زبردست بود و آرزو داشت تا فرزندش نیز کار او را دنبال کند . آندرس از شش سالگی شروع به نواختن گیتار کرد. اولین گیتارش متعلق به گیتاریست مشهور -پاکو د لوسیا- بود- که پس از مرگ ده لوسیا به سگوبیا که در آن زمان پنج ساله بود رسید.
در جوانی به شهر گرانادا رفت و در آنجا شروع به تحصیل در رشته گیتار نمود. اولین نمایش خود را در سن ۱۶ سالگی در اسپانیا اجرا کرد.
زمانیکه در انستیتیو موسیقی گرانادا دروس عمومی موسیقی را تحصیل میکرد – هیچ فرصتی برای تعلیم رسمی و با قاعده برای گیتار وجود نداشت . بنابراین او خود به فکر توسعه تکنیک های نوازندگی اش بود. در صدد تنظیمات و استنتاج و رونویسی آثار باخ – هایدن و دیگر آهنگسازان کلاسیک برای توسعه برنامه این ساز برآمد و در این خصوص آثار بعضی از هم عصران اسپانیایی خود مثل : گرانادوس – آلبنیتس و … را نیز به کار گرفت .

آندرس سگوبیاتورس – چهره افسانه ای و تاریخی:

او چندین سال مبادرت به اجرای یک سری کنسرت در سراسر دنیا کرد. دوشادوش شهرت روزافزونش آهنگسازان دیگر نیز قطعات موسیقی مخصوص ساز او نوشتند که تورینا – تروبا – ویلا لوبوس – پونس – تدسکو کاستل نو از آن جمله اند.
تکنیک عالی و نبوغ ذاتی اش موهبتی بی همتا بود- چون او خود معلم خود بود و این معلم خود ساخته که بسیاری از نوازندگان گیتار – مرهون و مدیون زحماتش در زمینه گیتار هستند- به همت خود به یک چهره افسانه ای و تاریخی در طول زندگی اش مبدل شد.

 

آندرس سگوبیا
آندرس سگوبیا

اقدامات:

سگوویا بزرگترین قدم را در راه پیشبرد گیتار برداشت و آن تبدیل سیم های گیتار از زه و ابریشم به نایلون بود. از دیگر اقدامات برجسته اش میتوان به دور کردن گیتار از سرگرمی های بی اساس مردم عادی نام برد.
با تشویق معلمش میگل لوبت که او را در تنظیم و اجرای قطعاتی به‌ وسیله پیانو یاری کرد- با جراتی عجیب کار نواختن گیتار را با انگشتان و ناخن‌هایش که موجب می‌شد صدایی تند و تیز ایجاد کند دنبال کرد. به کمک این تکنیک دامنه صداهایی که می‌توانست ایجاد کند به مراتب بیشتر از آنی بود که به تنهایی با انگشتان و یا با ناخن بشود ایجاد کرد.
این بحث که استفاده از انگشتان و ناخن‌ها برای نواختن گیتار و یا استفاده از گوشت نوک انگشتان برای ایجاد صداهای آرام کدامیک بیشتر مورد توجه هست-همیشه بین نوازندگان گیتار کلاسیک مطرح بوده است.

اجراهای بین المللی:

وی در سال ۱۹۱۹ آماده بود تا اندوخته ها و مهارتش را به جهانیان نشان دهد- چون اعتقاد داشت این امر باید فراتر از مرزهای کشورش هم صورت گیرد. سپس اجراهای بین المللی را اغاز کرد. اجراهای سگوبیا همگی به بالاترین حد از فروش دست یافت. او ۲۵ اجرا در سایر شهرهای آمریکا بر گزار نمود.
هنگام پایان گرفتن اجراها منتقدان هنری- او را با آهنگسازان برجسته ای چون :favorably with Kreisler- Casals- and Paderewski مقایسه نمودند.
وقوع جنگ در اسپانیا باعث شد که در سال ۱۹۳۶ -خانه اش را ترک کند. برای مدتی در جنوای ایتالیا ساکن شد . اما بعد به مونته ویدیو اروگویه رفت و از همانجا تورهایش را در کشورهای مرکزی آمریکای شمالی ادامه داد.

بعد از شش سال یعنی در سال ۱۹۴۳دوباره به امریکا برگشت و این بار مدیر برنامه اش شخصی به نامS. Hurok بود-اما این بار کمی با قبل تفاوت داشت و محبوبیت او و شهرتش در میان مردم کمرنگ بود و تالارهای بزرگ در این میان پا پس کشیدند تا اینکه شخصی عهده دار زیانهای حاصل از عدم استقبال شد… اما جالب این بود که برخلاف انتظار با استقبال مردم رو برو شد. در این میان نباید نقش رسانه بزرگی مثل تلویزیون را فراموش کرد که در این امر سهم بزرگی داشت و هدف- اجرای حدود ۱۱۲ کنسرت تا سال ۱۹۶۴ بود.

 

آندرس سگوبیا
آندرس سگوبیا

زندگی شخصی:

وی متاهل و نام یکی از فرزندانش بیاتریس بود.

تحصیلات و مدارک علمی:

رشته گیتار در انستیتیو موسیقی گرانادا

افتخارات:

بخاطر شناساندن و مشارکتی که در معرفی گیتار کلاسیک نمود- در ۲۴ ژوین ۱۹۸۱ توسط پادشاه خوان کارلوس اول به لقب -برجسته‌ترین لرد مارکیز از سالوبرنیا- مفتخر گردید.
دریافت 10 مدرک دکترای افتخاری از دانشگاههای مختلف
برنده جایزه گرمی بهترین اجرای گرمی در سال 1985
برنده جایزه گرمی بخاطر یک عمر فعالیت هنری

آثار آندرس سگوبیا

زندگینامه اش با عنوان The Guitar and Myself

مرگ

آندرس سگوبیا در دوم ژوین سال 1987 در مادرید درگذشت.

 

منبع :

رسانه هنر

سیتی تومب

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

هوشنگ پزشک ‌نیا

هوشنگ پزشک ‌نیا – Houshang pezashknia

هوشنگ پزشک ‌نیا از نقاشان پس از مکتب کمال‌ الملک و از صاحب نام‌ترین هنرمندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + سه =