خانه / نام آوران / آندرس سلسیوس – Anders Celsius

آندرس سلسیوس – Anders Celsius

آندرس سلسیوس
آندرس سلسیوس

آندرس سلسیوس ستاره‌شناس سویدی است- درجه سلسیوس یا سانتی‌گراد واحد سنجش یا اندازه‌گیری دماست که به نام ستاره‌شناس سویدی آندرس سلسیوس- که سال 1742 میلادی آن را به عنوان واحد اندازه‌گیری دما پیشنهاد کرد- نامگذاری شد

زندگی آندرس سلسیوس

آندرس سلسیوس در ۲۷ نوامبر ۱۷۰۱ میلادی در خانواده‌ای تحصیل کرده در شهر اوپسالا در سوید متولد شد. پدر و پدربزرگ آندرس ریاضیدانانی بنام بودند. پدرش- نیلس سلسیوس- یک استاد ستاره شناسی بود.

سلسیوس تحصیلات اولیه ی خود را در زادگاهش- در شمال استکهلم کامل کرد. او از کودکی در زمینه ی ریاضیات استعداد زیادی از خود نشان می داد. ز آنجایی که آندرس علاقه زیادی به تحقیق و مطالعه درباره نجوم و ستارگان داشت تصمیم گرفت همانند پدرش در رشته ستاره‌شناسی در دانشگاه اوپسلا به تحصیل ادامه دهد و سال 1730 میلادی به عنوان استاد همان دانشگاه منصوب شد و پس از آن سرپرستی و مدیریت رصدخانه بزرگ شهر نیز به او واگذار شد. در آن زمان شکل اصلی کره‌زمین از جمله موضوعاتی بود که ذهن بسیاری از دانشمندان را به خود مشغول کرده بود و از این رو سال 1735 تصمیم گرفته شد گروهی از محققان در قالب یک هیات اکتشافی به آمریکای جنوبی و گروهی دیگر نیز به شمال سوید فرستاده شوند. آندرس تنها ستاره‌شناس حرفه‌ای بود که هیات اکتشافی را در این سفر همراهی کرد. او در نتیجه مطالعات و تحقیقاتی که در این سفر انجام داد- متوجه شد که میدان مغناطیسی زمین می‌تواند حتی یک سوزن باردار را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

اما آنچه موجب شهرت این فیزیکدان سویدی شده این است که او توانست براساس نقطه جوش و نقطه انجماد آب مقیاسی را برای اندازه‌گیری دما ارایه کند. او دمای صفر درجه را برای انجماد و دمای 100 درجه را برای نقطه جوش آب انتخاب کرد و فاصله 100 درجه برای انداز‌ه‌گیری دما در نظر گرفت. سیستمی که امروزه در انجام تحقیقات علمی به عنوان یکای استانداردی برای اندازه‌گیری دما به کار می‌رود همان سیستم درجه‌بندی سلسیوس است که در مقایسه با طرح اولیه پیشنهادی توسط آندرس تنها تغییرات اندکی در آن ایجاد شده است. درجه‌بندی سلسیوس یا سانتی‌گراد که به عنوان درجه‌بندی صدبخشی از آن نام برده می‌شد سال 1948 میلادی به طور رسمی مورد پذیرش جهانی قرار گرفت.

آندرس سلسیوس
آندرس سلسیوس

جالب است بدانید سلسیوس ابتدا دمای صفر درجه را به عنوان نقطه جوش آب و دمای 100 درجه را به عنوان نقطه انجماد آب در نظر گرفته بود و پس از گذشت یک سال تصمیم گرفت- جابه‌جایی این دو دما را معکوس کند. او علاوه بر این در بسیاری از دیگر زمینه‌های علمی نیز تحقیقاتی را آغاز کرد که تنها توانست در عمر کوتاهش تعداد اندکی از این پروژه‌ها را به انتها رسانده و دستاورد آن را به نام خود ثبت کند.

سلسیوس یکی از تحسین کنندگان مشتاق تقویم گرگوری بود- که درست نه سال پس از درگذشت او در سال ۱۷۵۳ در سوید بعنوان تقویم رسمی پذیرفته شد. -درجه ی سلسیوس- واحد اندازه گیری درجه حرارت- به افتخار این دانشمند بزرگ نام گذاری شده است.
سلسیوس در سال ۱۷۲۵ دبیر انجمن سلطنتی علوم در اوپسالا شد و تا زمان مرگش در همان سمت باقی ماند. او در سال ۱۷۴۴ بر اثر بیماری سل درگذشت.

 

منبع :

آدمای گنده

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =