خانه / سینما / آنتونی کویین – Anthony Quinn

آنتونی کویین – Anthony Quinn

آنتونی کویین
آنتونی کویین

آنتونی کویین با نام کامل آنتونیو رودولفو اوکزاکا کویین هنرپیشه- نویسنده و نقاش مکزیکی آمریکایی بود- او یکی از بازیگران نامدار هالیوود بود- وی با ایفای نقش حمزه در فیلم محمد رسول الله -ص- و عمر مختار- از جمله بازیگرانی است که در ایران چهره‌ای شناخته شده و محبوب دارد

زندگی آنتونی کویین

آنتونی کویین ۲۱ آوریل سال ۱۹۱۵ از پدری ایرلندی و مادری مکزیکی در مکزیک به دنیا آمد.
وی در یکی از مناطق نزدیک لوس آنجلس بزرگ شده بود و مدرسه را زودتر از وقت موعود ترک کرد- اما قبل از اینکه هنرپیشه شود- بوکسر و نقاش بود. وی بازیگر- نویسنده و نقاش مکزیکی- آمریکایی‌تبار و یکی از بازیگران هالیوود بوده است.

خانواده‌ کویین‌ بسیار پرجمعیت‌ بودند و به‌ منظور زندگی‌ بهتر و کسب‌ و کار پر درآمدتر به‌ لس‌آنجلس‌ مهاجرت‌ کردند و به‌ این‌ ترتیب‌ آنتونی‌ کویین‌ دوران‌ کودکی‌ خود را در آمریکا گذراند و خانواده‌‌اش‌ در شرق ‌لس‌ آنجلس‌ اقامت‌ داشتند.

آنتونی کویین از همان‌ دوران‌ کودکی‌ برای‌ کمک‌ به‌ خرج‌ خانواده‌ مشغول‌ به‌ کار شد و از همین‌ رو بسیار زود دبیرستان‌ را ترک‌ کرد. او که‌ به‌ کارهای‌ نمایش‌ علاقه‌ داشت‌ وارد تیاتر شد و تصمیم‌ گرفت‌ این‌ کار را دنبال‌ کند اما برای‌ بازیگر دورگه‌ای‌ چون‌ او که‌ چهره‌ بیشتر مکزیکی‌ داشت‌ به‌ دلیل‌ آنکه‌ سفید پوست‌ بودن‌ و داشتن‌ نژاد اروپایی‌ یکی‌ از ضرورت‌های‌ پیشرفت‌ بود- موفقیت‌ در هالیوود کار دشواری‌ بود.

با این‌ حال‌ آنتونی کویین در سال‌ ۱۹۳۶ توانست‌ نخستین‌ نقش‌ سینمایی‌ خود را به‌ دست‌ بیاورد و در فیلم‌ قول‌ شرف‌ به‌ کارگردانی‌ لیو لاندرز ایفای‌ نقش‌ کند و در همان‌ سال‌ با دختر خوانده‌ سیسیل‌.ب. دومیل‌ کارگردان‌ مشهور دوره‌ کلاسیک‌ هالیوود آشنا شد و ازدواج‌ کرد.

در فاصله‌ بین‌ سا‌‌ل‌های‌ ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۷ آنتونی‌ کویین‌ در نقش‌های‌ درجه‌ دو درجه‌ سه‌ به‌ ایفای‌ نقش‌ پرداخت‌ که‌ هیچ‌ کدام‌ نتوانست‌ آنطور که‌ باید خواسته‌‌های‌ او را برآورده‌ کند و از همین‌ روی‌ به‌ مدت‌ سه‌ سال‌ به‌ تیاتر برادوی‌ رفت‌ و در صحنه‌ تیاتر به‌ ایفای‌ نقش‌ پرداخت‌- اما در تیاتر هم‌ اوضاع‌ بهتر از سینما نبود و باز هم‌ آنتونی‌ با تبعیض‌ نژادی‌ مواجه‌ شد.

سال‌ ۱۹۵۱ و با ایفای‌ نقش‌ در فیلم‌ نقاب‌ انتقام‌ جو به‌ سینما بازگشت‌. بازی‌ در فیلم‌ مشهور زنده‌ باد زاپاتا باعث‌ شد تا نام‌ آنتونی‌ کویین‌ بر سر زبانها بیافتد. هر چند که‌ در آن‌ فیلم‌ مارلون‌ براندو بازیگر نقش‌ اول‌ بود و آنتونی‌ کویین‌ نقش‌ برادر او را داشت‌ و برای‌ این‌ فیلم‌ که‌ به‌ کارگردانی‌ الیا کازان‌ بود او توانست‌ اسکار نقش‌ دوم‌ را از آن‌ خود کند.

پس‌ از این‌ موفقیت‌ آنتونی کویین توانست‌ در سال‌ ۱۹۵۶ برای‌ ایفای‌ نقش‌ در فیلم‌ شور زندگی‌ به‌ کارگردانی‌ وینسنت‌ مینه‌ لی‌ دومین‌ جایزه‌ اسکار را به‌ دست‌ آورد. البته‌ باز هم‌ برای‌ نقش‌ دوم‌. اما این‌ موفقیت‌ها بالاخره‌ توجه‌ کارگردانان‌ و تهیه‌ کنندگان‌ مشهور سینما را به‌ سوی‌ آنتونی‌ کویین‌ جلب‌ کرد کم‌ کم‌ نقش‌های‌ اول‌ به‌ این‌ بازیگر توانا واگذار شد.

در سال‌ ۱۹۶۴ آنتونی کویین در فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ به‌ کارگردانی‌ مایکل‌ کاکویانیس‌ ایفای‌ نقش‌ کرد و این‌ فیلم‌ باعث‌ شهرت‌ بسیار زیادی‌ برای‌ آنتونی‌ شد.

آنتونی کویین شاید به‌ مانند ستارگانی‌ چون‌ جان‌ وین- کلارک‌ گیبل‌ و همفری‌ بوگارت‌ همواره‌ بازیگر نقش‌ اول‌ نبود- اما با این‌ حال‌ او همواره‌ به‌ عنوان‌ یک‌ ستاره‌ و یک‌ سوپر استار در سطح‌ اول‌ هالیوود مطرح‌ بود و با توجه‌ به‌ اینکه‌ در نقش‌های‌ متفاوت‌ با ملیت‌های‌ متفاوت‌ ظاهر می‌‌شد- برای‌ بسیاری‌ از مردم‌ کشورهای‌ مختلف‌ نقش‌هایش‌ جالب‌ توجه‌ بود.

آنتونی کویین با ایفای نقش حمزه در فیلم محمد رسول الله -ص- و عمر مختار- از جمله بازیگرانی است که در ایران چهره‌ای شناخته شده و محبوب دارد.

آنتونی کویین تا آخرین‌ روزهای‌ عمر خود همچنان‌ به‌ عنوان‌ بازیگری‌ قابل‌ احترام‌ بود و به‌ ایفای‌ نقش‌ در فیلم‌های‌ متعددی‌ پرداخت.‌ آخرین‌ فیلم‌ او avenging angelo نام‌ داشت‌ که‌ محصول‌ سال‌ ۲۰۰۱ بود.

آنتونی‌ کویین‌ یک سرخ‌ پوست‌ بود. تمام‌ لحظات‌ عمرش‌ را تا آخر زندگی‌ کرد و جزو تاریخ‌ سینما شد. رکورد بازیگری‌ را شکست‌. در جلدسرخ‌پوست‌ها- مکزیکی‌ها- اسکیموها- یونانی‌ها وحتی‌ چینی‌ها رفت‌ و یک تنه‌ نقش‌ جماعتی‌ را به‌عهده‌ گرفت‌ که‌ در حاشیه‌اند یا تحقیرشان‌می‌کنند- اما تسلیم‌ نمی‌شوند… آنتونی‌ کویین‌هنرمند معروف‌ هالیوود زندگی‌ هنری‌ خود را بابازی‌ در صحنه‌ تیاتر و ایفای‌ نقشهای‌ کوتاه‌سینمایی‌ آغاز کرد. کویین‌ با همسر دوم‌ خود-ای‌اولاندرا ادلری‌- در فیلم‌ -باراباس‌- آشنا شد.زندگی‌ زناشویی‌ آنها پس‌ از سی‌سال‌ رابطه‌زناشویی‌ به‌ فرجامی‌ تلخ‌ و جدایی‌ آن‌ دو ازیکدیگر ختم‌ شد. کویین‌ پیش‌ از مرگش‌ گفته‌ بود:-این‌ جدایی‌ باعث‌ شد که‌ مهربانی‌ مردم‌ را نسبت‌به‌ خود دریابم‌. مردم‌ به‌ گرمی‌ با من‌ رفتار می‌کنندو مرا به‌ خوبی‌ درک می‌کنند- ویژگی‌ بارز او درزندگی‌ و در سینما اشتیاق‌ فراوان‌ به‌ زندگی‌ بود.نخستین‌ بار در سال‌ 1952 برای‌ بازی‌ در نقش‌برادر -زاپاتا- انقلابی‌ معروف‌ مکزیک در فیلم‌زنده‌ باد زاپاتا اسکار گرفت‌ و جایزه‌ اسکار دوم‌ خود را نیز در سال‌ 1956 برای‌ ایفای‌ نقش‌ دردرام‌ -شور زندگی‌- به‌ دست‌ آورد. کویین‌ درسال‌ 1987 در مصاحبه‌ایی‌ گفت‌ به‌ بیشتر آرزوهایی‌ که‌ در جوانی‌ داشت‌ دست‌ یافته‌ است‌.وی‌ با اشاره‌ به‌ کودکی‌ خود گفت‌: -من‌ هرگز آن‌بچه‌ را راضی‌ نکردم‌ اما گمان‌ می‌کنم‌ من‌ و او حالامعامله‌ای‌ کرده‌ایم‌. مثل‌ بالا رفتن‌ از یک کوه‌است‌. من‌ او را به‌ اورست‌ -بلندترین‌ قله‌ جهان‌-نبردم‌ اما به‌ قله‌ کوه‌ ویتنی‌ رساندم‌ و گمان‌ می‌کنم‌همین‌ قله‌ هم‌ قله‌ کوچکی‌ نیست‌-. کویین‌ پیش‌ ازمرگ‌ 17 روز به‌ علت‌ سینه‌ پهلو و ناراحتی‌های‌تنفسی‌ در بیمارستان‌ بستری‌ بود. او که‌ در مکزیکبه‌ دنیا آمده‌ و در شرق‌ لس‌آنجلس‌ با فقر پرورش‌یافته‌ بود- از تیاتر و بازی‌ نقش‌های‌ درجه‌ دوم‌ درسینما به‌ خاطر حساسیت‌- فیزیک خاص‌ و شیوه‌بازیگری‌ به‌ هنرمندی‌ بین‌المللی‌ تبدیل‌ شد و درطول‌ بیش‌ از 50 سال‌ بازیگری‌ در نقش‌ پادشاهان‌- سرخپوستها- یک پاپ‌- یک مشتزن‌ ویک هنرمند ظاهر شد. او یک بار در مصاحبه‌ایی‌ به‌شوخی‌ گفت‌: -من‌ هرگز به‌ دختر دلخواهم‌نرسیدم‌ اما در عوض‌ به‌ پادشاهی‌ کشورهارسیدم‌-. از نظر بسیاری‌ از تحسین‌کنندگان‌ او-نقش‌ -زوربا- کشاورز یونانی‌ در سال‌ 1964 به‌ یادماندنی‌ترین‌ نقش‌ تمام‌ زندگی‌اش‌ بوده‌ است‌.این‌ نقش‌- نقش‌ محبوب‌ خود او نیز بود به‌ طوری‌که‌ در سال‌ 1983 نسخه‌ای‌ موزیکال‌ از همین‌ اثررا در صحنه‌ تیاتر اجرا کرد.

آنتونی کویین
آنتونی کویین

او پس‌ از بازی‌ در نقش‌ بدل‌ یک هنرپیشه‌ باکاترین‌ دخترخوانده‌ -سیسیل‌ دومیل‌- تهیه‌کننده‌معروف‌ سینما آشنا شد و با وی‌ ازدواج‌ کرد-ازدواجی‌ که‌ کارش‌ را در سینما بسیار آسانتر کرد.حضور او در نقش‌ -پل‌ گوگن‌- در فیلم‌ -شور زندگی‌- در سال‌ 1956 بیش‌ از هشت‌ دقیقه‌ نبوداما برای‌ همین‌ هشت‌ دقیقه‌ دومین‌ اسکار نقش‌دوم‌ خود را گرفت‌. -ایرنه‌ تاگی‌ دسوفی‌- ازدوستان‌ کویین‌ می‌گوید: -انگیزه‌ کار او عشق‌ به‌هنر بود. من‌ 29 بار اجرای‌ -زوربا- را توسط اودر تیاتر دیدم‌. هر شب‌ با چنان‌ اشتیاقی‌ بازی‌می‌کرد که‌ گویی‌ نخستین‌ اجرای‌ اوست‌. او کارش‌را با عشق‌ انجام‌ می‌داد-.

آنتونی کویین همیشه‌ مشغول‌ کار بود. نقاشی‌- نوشتن‌-طراحی‌- بازیگری‌ و هرگز دست‌ از کار نمی‌کشید.او هرگز بیکار نمی‌ماند. در فیلم‌ -مرثیه‌ای‌ برای‌یک سنگین‌ وزن‌- که‌ در سال‌ 1962 تهیه‌ شد-مشتزنی‌ که‌ کویین‌ نقش‌ او را بازی‌ می‌کرد از-کاسیوس‌ کلی‌- مشتزن‌ جوان‌ که‌ بعدها مسلمان‌شد و نامش‌ را به‌ -محمد علی‌- تغییر داد- شکست‌می‌خورد. وی‌ در سال‌ 1997 درباره‌ محمدعلی‌گفت‌: کارکردن‌ با او دلپذیر بود و به‌ انسان‌ زندگی‌ و نشاط می‌داد. پس‌ از این‌ که‌ پیدا کردن‌نقش‌های‌ درجه‌ اول‌ در امریکا دشوار شد- او ازهالیوود برای‌ کار و زندگی‌ به‌ ایتالیا رفت‌ و در سال‌1977 در مصاحبه‌ای‌ با آسوشیتدپرس‌ گفت‌:-چه‌ نقشی‌ را می‌توانستم‌ در آنجا بازی‌ کنم‌؟ از نظرآنها فقط می‌توانم‌ نقش‌ یک مکزیکی‌- یکسرخپوست‌ یا یک ارباب‌ مافیا را بازی‌ کنم‌-.کویین‌ در سال‌ 1965 پس‌ از آشنایی‌ با -اولاندراادلری‌- طراح‌ لباس‌ ایتالیایی‌ از کاترین‌ جدا شد ودر سال‌ 1972 شرح‌ حال‌ خود را با عنوان‌ -گناه‌نخستین‌- نوشت‌ که‌ به‌ بیش‌ از 18 زبان‌ ترجمه‌شده‌ است‌ و جلد دوم‌ آن‌ را با نام‌ -ناگهان‌ غروب‌-انتشار داد. او در مورد کتابش‌ می‌گوید:می‌توانستم‌ دروغ‌ بگویم‌ یا حقیقت‌ را بنویسم‌. فکرکردم‌ تنها ارزش‌ در چنین‌ کتابهایی‌ راستگویی‌خواهد بود-. کویین‌ در سال‌ 1978 در -غول‌یونانی‌- نقشی‌ را بازی‌ کرد که‌ شباهتی‌ فراوان‌ به‌-اریستوتل‌ اوناسیس‌- ثروتمند و غول‌ کشتیرانی‌یونانی‌ داشت‌. او در سال‌ 1990 نقش‌-سانتیاگورا- در کتاب‌ معروف‌ -پیرمرد و دریا- اثر-ارنست‌ همینگوی‌- در یک فیلم‌ تلویزیونی‌ بازی‌کرد و شش‌ سال‌ بعد در فیلم‌ -گوتی‌- ظاهر شد.ازدواج‌ دوم‌ وی‌ با اولاندرا پس‌ از 31 سال‌ از هم‌گسیخت‌. کویین‌ که‌ در دوره‌ 50 ساله‌ کارش‌ درفیلم‌های‌ بسیاری‌ بازی‌ کرد از کودکی‌ فقیر درمکزیک و در اوج‌ انقلاب‌ کشور به‌ یکی‌ از بزرگترین‌غولهایی‌ سینمای‌ جهان‌ تبدیل‌ شد. او از دوازدواج‌ اولش‌ یازده‌ فرزند داشت‌ و از ازدواج‌سومش‌ با -کتی‌بنوین‌- منشی‌ جوانترش‌ نیزصاحب‌ دو فرزند شد.

مرگ آنتونی کویین

آنتونی کویین در  ۳ ژوین ۲۰۰۱ میلادی بر اثر بیماری‌ تنفسی‌ در 86 سالگی‌ درگذشت‌.

آنتونی کویین
آنتونی کویین

برخی از افتخارات و آثار هنری آنتونی کویین

برنده‌ اسکار برای‌ فیلم‌ زنده‌باد زاپاتا در سال‌ ۱۹۵۳
برنده‌ اسکار برای‌ فیلم‌ شور زندگی‌ در سال‌ ۱۹۵۶
نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ شور زندگی‌ در سال‌ ۱۹۵۷
نامزدی‌ اسکار برای‌ فیلم‌ بادهای‌ وحشی‌ در سال‌ ۱۹۵۸
نامزدی‌ بافتا در سال‌ ۱۹۶۳ برای‌ فیلم‌ لورنس‌ عربستان‌
جایزه‌ بهترین‌ بازیگر برای‌ فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ در سال‌ ۱۹۶۴
نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ در سال‌ ۱۹۶۵
نامزدی‌ بافتا برای‌ فیلم‌ زوربای‌ یونانی‌ در سال‌ ۱۹۶۶
نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ راز سانتا ویتوریا در سال‌ ۱۹۷۰
برنده‌ جایزه‌ سیسیل‌ ب‌ دومیل‌ در سال‌ ۱۹۸۷
نامزدی‌ جایزه‌ امی‌ برای‌ حضور در مجموعه‌ تلویزیونی‌ اوناسیس‌- ثروتمندترین‌ مرد جهان‌ در سال‌ ۱۹۸۸
نامزدی‌ گلدن‌ گلاب‌ برای‌ فیلم‌ تلویزیونی‌ گوتی‌ در سال‌ ۱۹۹۷
جایزه‌ شهر هلوا در سال‌ ۲۰۰۱
جایزه‌ یک‌ عمر فعالیت‌ هنری‌ در سال‌ ۲۰۰۳
استاد مرده
انتقام
باراباس
توپ‌های سن سباستین
جاده
کفش‌های مرد ماهیگیر
راه رفتن روی ابرها
عمر مختار
عیسی ناصری ۱
عیسی ناصری ۲
گوژپشت نتردام
لورنس عربستان
انتقام آنجلو
محمد رسول الله
اسب کهر را بنگر
زوربای یونانی
قرارداد مارسی
آخرین قطار گان هیل

 

منبع :

پی سی پارسی

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =