خانه / روانشناسی / آنا فروید – Anna Freud

آنا فروید – Anna Freud

آنا فروید
آنا فروید

آنا فروید – روانکاو اتریشی و همچنین ششمین و آخرین فرزند زیگموند فروید و مارتا برنایز بود- او به‌دنبال راه پدرش به روان‌کاوی و به حوزه‌های تازه متولد شده روانکاوی کمک کرد- در کنار ملانی کلاین- او ممکن است بنیان گذار روانشناسی کودک روانکاوی در نظر گرفته شود

زندگی آنا فروید

آنا فروید دختر کوچک زیگموند فروید در 3 دسامبر 1895در شهر وین چشم به دنیا گشود. فروید نام او را مثل سایر فرزندانش به خاطر استمرار خاطره خویشاوندان و دوستان برگزید. فروید درباره انتخاب نام فرزندان خود گفته بود : من به این نکته پای بند بودم که انتخاب نام فرزندانم تابع مد روز نباشد بلکه یادآور خاطره عزیزانی باشد که آنها را از دست داده ایم. با دادن نام آنها به کودکان گویی دوباره به زندگی بازگشته اند. آیا برای ما تنها جاویدان شدن داشتن فرزندان نیست؟

آنا جوانترین و ششمین فرزند زیگموند فروید و مارتا فروید است. او یک کودک سرزنده و مشهور به شیطنت بود. پدرش سیگموند به دوستش افلیز در سال 1899 نوشت -آنا یک کودک زیبای تخس است.- با وجود آنکه آنا فروید ممکن است بچه برنامه ریزی نشده ای بوده باشد -او گفت که اگر روش ضدبارداری مطمین تری در دسترس والدینش بود- او هرگز به دنیا نمی آمد- از بین شش فرزند فروید تنها کسی بود که راه او را ادامه داد. پدرش در نامه ای که به یکی از دوستانش نوشت- تولد او را به جای اینکه با اشتیاق خبر دهد به صورت رویدادی که ناگزیر آن را پذیرفته است اطلاع داد و اظهار داشت که اگر نوزاد پسر می بود این امر را تلگرافی به او خبر میداد.

 

آنا فروید
آنا فروید در کنار پدرش زیگموند فروید

آنا- کودکی ناخشنود بود که نسبت به خواهر بزرگترش که مورد حمایت مادرش بود حسادت می ورزید و همشیرهای دیگر به او اعتنای نداشتند. او -تجربه کنار گذاشته شدن توسط بچه های بزرگتر خانواده و کسی که فقط حوصله آنها را سر می برد و نیز احساس کسالت و تنهایی- را به خاطر می آورد. هنگامی که رقیبش -که همان خواهرش سوفی بود- در سال 1913 ازدواج کرد. آنا به پدرش نوشت -من از اینکه سوفی ازدواج کرد خوشحال هستم- چونکه جر و بحث بی پایانی که بین ما بود برای من وحشتناک بود.- با وجود تمامی این ناکامی ها-‌ سال تولد آنا- یعنی 1895- به طور سمبلیک یا شاید حتی پیشگویانه بود- زیرا با ظهور روانکاوی همزمان بود و دیگر آنکه آنا تنها فرزند فروید بود که راه پدرش را ادامه داد و روانکاو شد. همچنین پدرش نسبت به آنا بی توجه نبود- به زودی آنا محبوب پدرش شد و طولی نکشید که وی -همچنانکه به سیگار برگ عادت داشت به خردسالترین دخترش نیز خو گرفت.-

آنا در 14 سالگی بر حسب علاقه اش در جلسات انجمن روان کاوی شرکت می کرد و با دقت به شرح حالهایی که مطرح وبحث میشد گوش می داد. آنا در22 سالگی- به سبب پیوند عاطفی که با پدرش برقرار کرده بود و نگرانی های آنا در مورد آنچه که فروید -امیال جنسی او- می نامید- تحلیل وی را آغاز کرد. او رویاهای خشونت باری مانند تیراندازی- کشتن- مردن و دفاع از وی در برابر دشمنان- گزارش می داد. بعدها از فروید به خاطر تحلیل کردن دخترش شدیدا انتقاد کردند. یک نویسنده آن را -درمانی غیرممکن که زنا با محارم را در بردارد… و نمایش ادیپی که در دو انتهای کاناپه روان کاوی جریان دارد- خواند.

چند سال بعد- -در سال 1922- آنافروید به انجمن روان کاوی وین پیوست و مقاله ای با عنوان -غلبه بر خیالپردازیها و رویاهای روز – ارایه داد. با اینکه وی ادعا می کرد که تجربه یک بیمار را شرح میدهد- ولی در واقع خیالپردازیهای خودش را نقل می کرد. وی درباره رابطه عشقی حاوی زنا با محارم بین پدر و دختر- تنبیه بدنی و ارضای جنسی از طریق استمنا صحبت می کرد. این مقاله با استقبال فروید وهمکارانش رو به رو شد و موجبات پذیرش وی به انجمن را فراهم کرد. آنا هرگز ازدواج نکرد. او زندگی خودش را در راه روان کاوی کودکان دچار اختلال هیجانی و پرستاری از پدرش به هنگام دوره طولانی بیماری وی صرف کرد. -مراقبت و پرستاری آنا از وی اجتناب ناپذیر بود. در دهه پایانی عمر فروید او به عنوان مهمترین شخص بی همتا در زندگی اش ظاهر میشود- تمامی پیوندها و جدایی های آنا- بیماری و کارهایش- در دفتر فروید ثبت شده اند.

 

آنا فروید
آنا فروید

خدمت های آنا فروید به روان کاوی

در سال 1923- آنا فروید کار روان تحلیل گری خودش را با کودکان آغاز کرد و دو سال بعد در انستیتوی روان تحلیل گری وین در حال ارایه یک سمینار درباره تکنیک های تحلیل کودکان بود. -زیگموند فروید در طبابت خصوصی اش هرگز کودکان را تحت درمان قرار نداده بود.-

آنا در 1927- نخستین کتابش را با عنوان -مقدمه ای بر روش تحلیل کودکان – که از علایق او آگاهی میداد منتشر کرد. او یک رویکرد درمان مبتنی بر روانکاوی برای کودکان تدوین کرد که در آن ناپختگی نسبی و سطح پایین مهارتهای کلامی آنان را ملحوظ داشته بود. از جمله نوآوری‌های او در این زمینه میتوان به کارگیری اسباب بازی ها و مشاهده کودک در خانه را ذکر کرد. بعدها او درباره این دوره چنین گفت: -برگشتن دوباره به وین باعث شده بود ما همه بسیار هیجان زده و پرانرژی باشیم- این مانند این بود که یک قاره در حال کشف شدن بود وما کاشف آن بودیم و ما حالا یک شانس برای تغییر همه چیز داریم-

از سال 1927 تا سال 1934- آنا فروید دبیر کل انجمن بین المللی روان تحلیل گری بود. او کار تحلیل کودکان را ادامه داد و سمینارهایی را در این موضوع راه اندازی کرد و کنفرانس هایی را سازمان بندی کرد. همچنین در عین حال به پرستاری کردن از پدرش در خانه ادامه داد. او همچنین به عنوان یک نماینده عمومی در چنین موقعیت های عمومی فعال بود- مثلا اهدا یک لوح در زادگاهش در فریبرگ یا دریافت جایزه گوته در فرانکفورد.

در سال 1935- آنا فروید مدیر انستیتوی آموزش روان تحلیلگری وین شد- به دنبال این سال ها او مطالعه موثرش را در زمینه راهها و مسیرهایی که بوسیله ایگو به کار می رود برای اینکه تجربیات ناخوشایند و اضطراب را تخلیه کند- منتشر کرد. نام این کتاب -ایگوو مکانیسم های دفاعی- بود. این کتاب یک حرکت خارج از پایه های سنتی تفکر روان تحلیل گری بر روی غرایز داشت- که براساس عملکرد ایگو طرح ریزی شده بود و همین باعث شد شهرت آنا به عنوان یک تیوری پرداز پیشگام استوار شود.

آنا فروید همچنین در فعالیت های خیریه به نفع کودکان- شرکت می کرد. تا آنجا که به همراه دوستش دوروتی- مدرسه ای را راه اندازی کردند. او در این مدرسه به کودکان اجازه می داد- غذایشان را خودشان انتخاب کنند. خودشان فعالیت هایشان را نظم بخشند وبه آنها احترام می‌گذاشتند.
بیشتر کارهای او در لندن انجام می شد- جایی که خانواده فروید پس از فرار از چنگ نازی ها در سال 1938 اقامت کردند. او در مجاورت خانه ای که پدرش در آنجا مرده بود یک کلینیک باز کرد و به درمان بیماران پرداخت و یک مرکز آموزش روان کاوی تاسیس کرد که روانشناسان بالینی از سراسر جهان برای تحلیل به آنجا می رفتند. آثار او در نشریه های سالانه مطالعه کودک از راه روانکاوی که نشر آنها از 1945 آغاز گردید گزارش می شد.

 

آنا فروید
آنا فروید

در سال 1947- آنا فروید و کیت فریدلندر – بخش درمانی کودکان هامپسیتد را راه اندازی کردند و کلینیک کودکان بعد از پنج سال به آن اضافه شد. در این کلینیک آنا فرصت به عمل درآوردن نظریات روانکاوی را داشت. یکی از کارکنانش در این باره نوشته بود آنا دارای یک خانواده گسترده بود که همگی شامل کودکان و خانواده هایشان بودند. همچنین آنا فروید- جلسات هفتگی را در آنجا فراهم می کرد و فرصت ارایه دیدگاههای تجربی و عملی اش در آنجا فراهم میشد. روش آنها شامل استفاده از خطوط رشدی بود که رشد طبیعی را فهرست می کرد -از وابستگی به اعتماد عاطفی- و همچنین نیمرخ تشخیصی فرا روانشناسی که به تحلیل گر کمک می کرد- عوامل موردی خاص را که باعث انحراف رشد طبیعی یا سازگاری -رشد طبیعی- می شوند را تشخیص دهد. -در مورد نیمرخ فراروانشناسی آنا فروید در بخش های بعدی مفصلا صحبت خواهیم کرد-.

از سال 1950 تا آخر زندگیش- آنا فروید به طور مرتب به ایالات متحده سفر کرد و چندین سخنرانی را ارایه داد .

مجموعه کارهای او در 8 جلد گردآوری شد که بین سالهای 1965 و 1981 انتشار یافت. -شولتز و شولتز- 1998-. آنافروید در کتابش با نام -کودکی بهنجار یا نابهنجار- -1965- قسمت هایی از کار در کلینیک ها مپسفید را خلاصه کرد. آنچه که او گردآوری کرده شامل مشاهدات در کلینیک کودکان- مهدکودک های عادی یا مهدکودک هایی برای کودکان نابینا- گروه های مادر و کودکان نوپا و پرستاران جنگ بود. آنا تحلیل کودکان را بیشتر از همه نشانه های انتقال دهنده ای که بررسی می شد -جاده باشکوهی به سمت ناهشیار میدانست.-

در طول دهه 1970- او درباره مشکلات کار کردن با کودکان محروم شده ی عاطفی واجتماعی دست و پنجه نرم می کرد و درباره تاخیرها و انحرافات رشد این کودکان دست به مطالعات وسیعی زد.

آنا همچنین در مدرسه حقوق یل- سمینارهایی را درباره جرم و خانواده ارایه داد. همین امر موجب انتشار مقالاتی در این باره به همراه جوزف گلدستین و‌ آلبرت سولینت درباره -کودکان و قانون- شد .

آنچه در آخر می خواهیم به آن اشاره کنیم- این است که فهرست استاندارد مکانیسمهای دفاعی فروید- در واقع کار آنافروید بود. او مکانیسمهای دفاعی را به شیوه ای روشن تر و وسیع تر توصیف کرد و نمونه هایی از آن را از تحلیل هایی که در مورد کودکان انجام داده بود ارایه داد . در یک مراسم یادبود از طرف ژورنال بین المللی همکاریهای تحلیل روانی- در کلینیک هامپسفتید به او مبلغی به عنوان قدردانی به عنوان معلمی پرشور و الهام بخش داده شد و کلینیک به یادبود زحمات او برای تحلیل کودکان به- مرکز آنافروید- نامگذاری شد و در سال 1986- خانه اش همانطور که آرزو داشت به موزه فروید تبدیل شد.

 

منبع :

آی هوش

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

فریتس پرل

فریتس پرل – Fritz Perls

فریتس پرل با نام کامل فردریش -فردریک- سالومون پرلز – معروف به فریتس پرل- روان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + سه =