خانه / ادبیات / نویسندگان / آسترید لیندگرن – Astrid Lindgren

آسترید لیندگرن – Astrid Lindgren

آسترید لیندگرن
آسترید لیندگرن

آسترید لیندگرن با نام کامل آسترید آنا امیلیا لیندگرن نویسنده سویدی کتاب‌های کودکان و نوجوانان بود که تعداد زیادی از کتاب‌هایش به ۸۵ زبان ترجمه و در بیش از ۱۰۰ کشور جهان منتشر شده است- در سال ۲۰۰۵ مجموعه نسخه‌های اصلی و دستنوشت کتاب‌های آسترید لیندگرن که در کتابخانه سلطنتی سوید در -استکهلم- نگهداری می‌شود از طرف سازمان یونسکو به‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهان به ثبت رسید

زندگی آسترید لیندگرن

آسترید در ۱۴ نوامبر ۱۹۰۷ در یک خانواده کشاورز در روستای دیمربای در ایالت جنوبی اسمولند سوید زاده شد. او دومین فرزند سامویل اگوست اریکسون و هانا بود. پدرش روی زمین کشاورزی اجاره ای در ناس- محل اقامت کشیش محل در کناره روستا کار می کرد. او چهار فرزند داشت- یک پسر و سه دختر. به نظر لیندگرن- کودکی اش شاد و سرشار از ماجرا بود. تنها کار روی مزرعه رشته شادی ها و بازی ها را از هم می گسیخت. لیندگرن همیشه از کودکی شادمانه اش به عنوان نقطه اوج انگیزش خود به کار نویسندگی یاد کرده است. او در خانه ای بزرگ شد که پدر ومادرش به یکدیگر و فرزندانشان دلبسته بودند و این روابط در آن دوره زیاد معمول نبود. لیندگرن به وابستگی ویژه پدر و مادرش اعتماد داشت و همواره یاد آور می شد که خود و خواهران و برادرش آزادی و امنیت را در سال های نخستین زندگی شان تجربه کرده اند. فرزندان اریکسون باید از وقتی که توانایی اش را می یافتند- روی زمین کار می کردند. کار در آن ها احساس مسیولیت و اعتماد به نفس پدید می آورد- اما آن ها می توانستند با وجود محدودیت هایی- با خرسندی به بازی های خود بپردازند. لیندگرن هیچ راهی را بهتر از بازی آزادانه با رعایت موازین اخلاقی انعطاف پذیر نمی دانست.

آسترید لیندگرن در رشته منشی گری تحصیل کرد و در ۱۸ سالگی کودکی به دنیا آورد. او ناچار شد سرپرستی کودک را به خانواده ای دانمارکی واگذار کند. این تجربه تلخ- در توصیف دردناک او از زندگی کودکان تنها و رها شده بازتاب یافته است. همین که پایگاه اجتماعی و مالی آسترید تثبیت شد- پسرش را به خانه بازگرداند. در سال ۱۹۳۱ با استور لیندگرن ازدواج کرد و صاحب فرزندانی شد. همسرش به زودی در گذشت- و او دیگر ازدواج نکرد. در سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۷۰ در بزرگترین انتشارات کودکان در سوید- -ربن و شورگن- کار می کرد. انتشارات -رابن و شوگرن- نویسندگان سویدی را به کار بیشتر بر می انگیخت و بهترین آثار ادبیات کودکان بین المللی را به سوید می آورد.

آسترید لیندگرن
آسترید لیندگرن

انتشار نخستین کتاب لیندگرن بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم- نشان دهنده علاقه شدید او به آموزش و پرورش و روان شناسی کودک و نیز ارتقا آگاهی همگانی از حقوق کودکان بود. لیندگرن به تمامی در جبهه کودکان باقی ماند- و همواره شیوه های سلطه جویانه و تعلیمی سنتی را مورد انتقاد قرار داد. به پیامد جنگ- ادبیات روستایی و ماجراجویانه اولیه کودکان- سطحی و دروغین به نظر می رسید. کارهای لیندگرن خوانندگان جوان را به زندگی روزمره نزدیک تر می ساخت و لحن شاد و خوش بینانه ای داشت. لیندگرن در کنار نویسندگانی مانند -لنارت هلسینگ- و -تاو جانسون- بر ادبیات کودکان سوید تاثیر گذاشت و پایگاه آن را در جامعه تغییر داد. او با نوشتن در همه ژانرها و سبک های ممکن- پیوسته هنجارها و نقش های مرسوم را- سازگار با مفاهیم آموزش و پرورش و نیز اصول هنری زیر پا می گذاشت.

استعداد لیندگرن در قصه گویی تنها بخشی از توانایی های اوست. او توانست مهر و توجه میلیون ها کودک و بزرگسال را به سبب توجه اش به انسانیت و شرافت به خود جلب کند. لیندگرن هم در زندگی و هم در ادبیات همواره جانبدار تنگدستان و آسیب دیدگان بود- چه کودکان- چه بزرگسالان یا حیوانات. جایزه صلح ۱۹۷۸ تجارت کتاب -آنان- و -مدال آلبرت شوایتزر- از سوی انستیتو رفاه حیوانات ایالات متحده در سال ۱۹۸۹ به همین دلیل به او تعلق گرفت. افزون بر این ها- دو جایزه به نام او اختصاص یافته است. در سال ۱۹۶۷ به مناسبت شصتمین سال تولد آسترید لیندگرن انتشارات -ربن و شورگن- جایزه نقدی را بنیاد نهادند که هر ساله در زاد روز تولد لیندگرن به نویسنده ای سویدی زبان اهدا می شود. پس از مرگ لیندگرن در سال ۲۰۰۲ دولت سوید نشان یادبود آسترید لیندگرن – آلما- را پدید آورد تا زندگی و آثار او را در حافظه جمعی زنده نگه دارد و رشد ادبیات ناب کودکان و نوجوانان را ترغیب و ترویج کند. این جایزه که مبلغ آن ۵ میلیون کرون است بزرگترین جایزه نقدی جهان در حوزه ادبیات کودک و نوجوان به شمار می آید. بزرگترین بیمارستان کودکان سوید در استکهلم نیز به نام این نویسنده نامگذاری شده است.

 

آسترید لیندگرن
آسترید لیندگرن

مرگ آسترید لیندگرن

آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ و در سن ۹۴ سالگی درگذشت. دولت سوید بعد از مرگ وی و برای گرامی‌داشت خاطره او -جایزه یادبود آسترید لیندگرن- را بنیاد نهاد. این جایزه- که مبلغ آن بالغ بر ۵ میلیون کرون سوید است- بزرگ‌ترین جایزه نقدی جهان در رابطه با ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آید. علاوه بر این بزرگ‌ترین بیمارستان کودکان سوید در استکهلم نیز نام آسترید لیندگرن را بر خود دارد.
در سال ۲۰۰۵ مجموعه نسخه‌های اصلی و دستنوشت کتاب‌های آسترید لیندگرن که در کتابخانه سلطنتی سوید در -استکهلم- نگهداری می‌شود از طرف سازمان یونسکو به‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهان به ثبت رسید.

آثار آسترید لیندگرن

درد دل‌های بریت ماری -Britt-Marie lattar sitt hjarta-
پی پی جوراب بلنده -Pippi Langstrump-
کارلسون روی پشت بام -Karlsson pa taket-
رونیا دختر یک راهزن -Ronja rovardotter-
میو- میوی من -Mio- min Mio-
برادران شیردل -Bröderna Lejonhjarta- یا دره گل سرخ
ما بچه‌های بولربو -Barnen i Bullerbyn-
آیا پی پی جوراب بلند را می‌شناسی -Kanner du Pippi Langstrump-

 

منبع :

کتابک

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 5 =