خانه / نام آوران / آراپیک باغداساریان – Arapic Baghdasariyan

آراپیک باغداساریان – Arapic Baghdasariyan

آراپیک باغداساریان
آراپیک باغداساریان

آراپیک باغداساریان کاریکاتوریست- طراح گرافیک- کارگردان و مترجم ایرانی بود -آراپیک در اواخر عمر کوتاه خود- به ترجمه و انتشار کتاب‌های هنری پرداخت- باغداساریان از پایه‌گذاران بخش فیلم‌سازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود

زندگی آراپیک باغداساریان

آراپیک باغداساریان در سال ۱۳۱۸ در ساری به دنیا آمد. تحصیلاتش را در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته نقاشی به پایان رساند و حدود یک سال را در زمینه گرافیک در فرانسه به مطالعه گذراند. به دلیل علاقه و مهارتش- در زمینه‌های کاریکاتور- گرافیک و تصویرسازی کتاب فعالیت کرد. اما شهرت آراپیک بیشتر به واسطه کارگردانی فیلم‌های کوتاه- داستانی و انیمیشن است. او از بانیان بخش فیلم‌سازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود.

فعالیت‌های هنری

کاریکاتور

کاریکاتورهای آراپیک باغداساریان در یکی دو مجله معتبر آن زمان از جمله مجله نگین با نام مستعار پطروس کارامیان منتشر می‌شد و تا سال‌ها کسی از هویت واقعی خالق آنها خبر نداشت. رویین پاکباز در دایرهالمعارف هنر- باغداساریان را هنرمندی آگاه- تیزبین و چیره‌دست معرفی می‌کند و می‌افزاید: او در زمان خود- چنان‌که باید شناخته نشد. او در زمینه‌های مصورسازی و طراحی کتاب- نقاشی متحرک- پوستر- و هنر تبلیغات فعالیت می‌کرد- ولی بیشتر به طنزنگاری و کاریکاتور علاقه داشت. او طنز سیاه را وسیله‌ای مناسب برای بیان انسان‌دوستی و حساسیت‌های اجتماعی خود یافت. در این زمینه- شیوه‌های استادان طنزنگار قدیم و جدید را می‌آزمود- و بیش از هر چیز به تاثیر اجتماعی تصویرهایش اهمیت می‌داد. تصاویر او چون بیانیه‌های کوبنده‌ای بودند که نه فقط ظلم و اختناق- که حماقت و توهم را محکوم می‌کردند.

طراحی گرافیک

باغداساریان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سپس در موسسه انتشارات فرانکلین به کار گرافیک و تصویرسازی کتاب پرداخت. او به همراه نورالدین زرین‌کلک و ابراهیم حقیقی در پیشبرد موثر سفارش‌های گرافیک آتلیه گرافارم در فاصله سال‌های ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷ نقش فعال و موثری داشت. عمده فعالیت‌های آتلیه گرافارم در آن ایام در زمینه طرح ژنریک دارو بود که کارخانجات داروپخش و انجمن داروسازان نظام پزشکی از پیشگامان آن بودند. آراپیک در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ نیز در کنار گروهی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا که پوسترهایی را برای انقلاب خلق می‌کرده‌اند حضور داشته است.

فیلم و انیمیشن

حوزه استحفاظی -۱۳۵۰- فیلم کوتاه. نام قبلی این فیلم تهران کیلومتر ۱۰۰ بود. این فیلم در سال ۱۳۵۱ تولید اما توقیف شد و پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۸ به نمایش درآمد.
وزنه‌بردار -۱۳۴۹- انیمیشن.
گرفتار -۱۳۴۹- انیمیشن.
نان و کوچه -۱۳۴۹- فیلم کوتاه – دستیار کارگردان. در این فیلم که توسط عباس کیارستمی ساخته شد- دستیار او بود.
گرفتار -۱۳۵۱- فیلم کوتاه.

آراپیک باغداساریان
آراپیک باغداساریان

ترجمه

آراپیک در اواخر عمر کوتاه خود- به ترجمه و انتشار کتاب‌های هنری پرداخت. برخی از این کتاب‌ها دارای جنبه آموزشی در حوزه طراحی بودند که شامل دو کتاب: شیوه طراحی با قلم و مرکب- و شیوه یادگیری طراحی نوشته خوزه پارامون است که توسط انتشارات بهار در سال ۱۳۶۵ منتشر شدند. از نمونه‌های دیگر ترجمه او می‌توان به کتاب هشتاد تصویر از تندیس‌های گلی -انقلاب دهقانی چین- در سال ۱۳۶۴ اشاره کرد.

بنیان‌گذاری

باغداساریان از پایه‌گذاران بخش فیلم‌سازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود. این هنرمند از هم‌دوره‌ای‌های نورالدین زرین‌کلک- فرشید مثقالی- علی‌اکبر صادقی و مرتضی ممیز است که در کانون- سبک و سیاق ساخت فیلم‌های انیمیشن را متحول کردند. همچنین او از بنیانگذاران -تالار عبید- دانشگاه تهران بود- و برخی از طرح‌های خود را در آنجا به نمایش گذاشت.

جوایز

نخستین تجربه‌های فیلم‌سازی آراپیک باغداساریان- دریافت جوایزی جهانی را به همراه داشت. او برای انیمیشن گرفتار تشویق‌نامه هییت داوران جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان- و عنوان بهترین فیلم کوتاه ۳۵ میلیمتری را از جشنواره پاریس دریافت داشت. وی همچنین برای فیلم گرفتار عنوان بهترین فیلم را از جشنواره فیلم تامپره در فنلاند کسب کرده است.

مرگ

آراپیک باغداساریان در ۹ آبان ۱۳۶۴ در سن ۴۶ سالگی درگذشت.

 

منبع :

آ گالری

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =